08 jun 2014 20:03

23 jan 2015 15:45

Sverige bärgade NM-titeln i Skövde

Baltic Open var arbetsnamnet för det omfattande spelprogram som genomfördes på Lillegårdens idrottsområde i lördags och söndags. En av huvudmatcherna gällde NM och där vann Sverige med 8–2 mot Danmark.

Under veckoslutet avgjordes åtta matcher, sex på damsidan och två på herrsidan, med deltagande av totalt cirka 80 spelare, varav många med klubbadress hos arrangerande Skövde softboll.

Som vanligt i sammanhanget kretsade mycket omkring Skövdeledaren Mattias Grimstoft som är förbundskapten för både Sveriges A–landslag och landets juniorlandslag (damer).

Bästa matchen

– Lördagens bästa match, enligt min uppfattning, gällde NM–titeln där vi lyckades besegra Danmark med 8–2, ansåg Mattias Grimstoft.

– Men den mest spännande matchen utkämpades i söndags mellan våra tjejer i Skövde Saints och Danmarks seniorlag. Efter ordinarie antal inings stod det 3–3 och eftersom ingen match i softboll får slutade oavgjord blev det extra övertid. Där skaffade sig Danmark snabbt övertag och vann till slut med 5–3, berättade Grimstoft.

Många Skövdespelare

Skövdes bidrag till de blågula representationslagen var imponerande stort. Inte mindre än sju spelare i A–landslaget och tre av dem dubblerade dessutom genom att även ingå i juniorlandslaget. Priya Mohlén/A, Maria Bergström/A, Amanda Karlsson A, Vanessa Karadag/A och J, Lina Larsson/A, Lisa Sjölin/A och J samt Leslie Stratton/A och J (den senare med dubbelt medborgarskap i USA och Sverige).

– Samtliga skötte sig med den äran och från Skövde Saints sida är vi mycket nöjda med hela arrangemanget. Klubbens medlemmar hade helt enkelt lagt ner ett underbart arbete för att allt skulle klaffa, berömde Mattias Grimstoft.

Arrangörsklubben fick också ta emot lovord från Ami Baran som företräder ESF (European Softballfederation) och som hade rest ända från Israel för att övervara Baltic Open i Skövde.

– Förutom det soliga vädret värmde det naturligtvis extra att han ansåg oss kvalificerade att arrangera EM 2016, tillade Grimstoft.

Under veckoslutet avgjordes åtta matcher, sex på damsidan och två på herrsidan, med deltagande av totalt cirka 80 spelare, varav många med klubbadress hos arrangerande Skövde softboll.

Som vanligt i sammanhanget kretsade mycket omkring Skövdeledaren Mattias Grimstoft som är förbundskapten för både Sveriges A–landslag och landets juniorlandslag (damer).

Bästa matchen

– Lördagens bästa match, enligt min uppfattning, gällde NM–titeln där vi lyckades besegra Danmark med 8–2, ansåg Mattias Grimstoft.

– Men den mest spännande matchen utkämpades i söndags mellan våra tjejer i Skövde Saints och Danmarks seniorlag. Efter ordinarie antal inings stod det 3–3 och eftersom ingen match i softboll får slutade oavgjord blev det extra övertid. Där skaffade sig Danmark snabbt övertag och vann till slut med 5–3, berättade Grimstoft.

Många Skövdespelare

Skövdes bidrag till de blågula representationslagen var imponerande stort. Inte mindre än sju spelare i A–landslaget och tre av dem dubblerade dessutom genom att även ingå i juniorlandslaget. Priya Mohlén/A, Maria Bergström/A, Amanda Karlsson A, Vanessa Karadag/A och J, Lina Larsson/A, Lisa Sjölin/A och J samt Leslie Stratton/A och J (den senare med dubbelt medborgarskap i USA och Sverige).

– Samtliga skötte sig med den äran och från Skövde Saints sida är vi mycket nöjda med hela arrangemanget. Klubbens medlemmar hade helt enkelt lagt ner ett underbart arbete för att allt skulle klaffa, berömde Mattias Grimstoft.

Arrangörsklubben fick också ta emot lovord från Ami Baran som företräder ESF (European Softballfederation) och som hade rest ända från Israel för att övervara Baltic Open i Skövde.

– Förutom det soliga vädret värmde det naturligtvis extra att han ansåg oss kvalificerade att arrangera EM 2016, tillade Grimstoft.

  • Anders Hallberg

Baltic Open

Lördag

Skövde Saints–Danmark juniorer 13–3.

Danmark seniorer–Allstars 1–18.

Danmark juniorer–Allstars 5–8.

NM damseniorer: Sverige–Danmark 8–2.

Herrar Sverige–Danmark 1–14.

Söndag

Herrar Sverige–Danmark 1–6.

Skövde Saints–Danmark, damseniorer 3–5.

Junior–NM: Sverige–Danmark 16–1.