11 jun 2014 09:40

23 jan 2015 15:45

Rosén klar – truppen spikad

ISHOCKEY:

Skövde IK:s trupp inför kommande säsong är komplett.
Siste spelare att skriva på är andelsspelaren Erik Rosén.

Den 28-årige backen gjorde en stark debutsäsong i SIK och utsågs till årets spelare av supporterföreningen Rebellerna. I ett tidigt skede presenterades Rosén, som senast spelade i Vita Hästen, som fansens andelsspelare och sedan de 120 000 kronorna samlats ihop har Skövde IK:s sportchef Hans Ljunggren och Erik Rosén jobbat för att få ihop övriga pusselbitar.

Och sent på tisdagskvällen presenterades Rosén som helt klar för SIK. Backen har skrivit på ett tvåårskontrakt.

– Det känns jättebra och det är första gången jag skriver ett kontrakt som är längre än åtta månader. Det känns bra och det ger en skön trygghet som spelare också att veta vad man skall göra i två år framåt, säger han i en intervju på klubbens hemsida.

Han är tacksam för att supportrarna gjort honom till deras andelsspelare och att han får chansen att fortsätta satsningen i Skövde IK.

– Jag vill säga att det är viktigt för klubben, inte bara för min egen del, utan även för vår satsnings del att man fortsätter att stötta laget och klubben i största möjliga mån man kan. Även om det också gäller att bara fortsätta att köpa korv på matcherna och vara här så är det viktigt i vår satsning och det som kommer, säger han.

Nöjd sportchef

Sportchefen Hans Ljunggren är förstås nöjd med att allt är klart och nu är truppen inför säsongen 14/15 spikad.

– Om vi nu pratar truppen i helhet har vi i år varit väldigt tålmodiga. Vi har varit väl medvetna om att det kommer bli en större spelaromsättning i år med ungefär tio spelare som kommer in. Det är några hemvändare, tre stycken, och de två sista forwardsplatserna var ju det vi höll dörrar öppna för, säger han på klubbens hemsida.

Den 28-årige backen gjorde en stark debutsäsong i SIK och utsågs till årets spelare av supporterföreningen Rebellerna. I ett tidigt skede presenterades Rosén, som senast spelade i Vita Hästen, som fansens andelsspelare och sedan de 120 000 kronorna samlats ihop har Skövde IK:s sportchef Hans Ljunggren och Erik Rosén jobbat för att få ihop övriga pusselbitar.

Och sent på tisdagskvällen presenterades Rosén som helt klar för SIK. Backen har skrivit på ett tvåårskontrakt.

– Det känns jättebra och det är första gången jag skriver ett kontrakt som är längre än åtta månader. Det känns bra och det ger en skön trygghet som spelare också att veta vad man skall göra i två år framåt, säger han i en intervju på klubbens hemsida.

Han är tacksam för att supportrarna gjort honom till deras andelsspelare och att han får chansen att fortsätta satsningen i Skövde IK.

– Jag vill säga att det är viktigt för klubben, inte bara för min egen del, utan även för vår satsnings del att man fortsätter att stötta laget och klubben i största möjliga mån man kan. Även om det också gäller att bara fortsätta att köpa korv på matcherna och vara här så är det viktigt i vår satsning och det som kommer, säger han.

Nöjd sportchef

Sportchefen Hans Ljunggren är förstås nöjd med att allt är klart och nu är truppen inför säsongen 14/15 spikad.

– Om vi nu pratar truppen i helhet har vi i år varit väldigt tålmodiga. Vi har varit väl medvetna om att det kommer bli en större spelaromsättning i år med ungefär tio spelare som kommer in. Det är några hemvändare, tre stycken, och de två sista forwardsplatserna var ju det vi höll dörrar öppna för, säger han på klubbens hemsida.