23 jun 2014 16:39

23 jan 2015 15:46

Fotbollsläger i Södra Ryds kärna

FOTBOLL: Skövde KIK:s integrationsprojekt hyllas

Till den här säsongen har Skövde KIK etablerat ett stort integrationsprojekt i Södra Ryd.
En del av det är det fotbollsläger som hålls den här veckan.
– Responsen har varit otroligt positiv, säger Anders Plantin, ordförande i Skövde KIK.

Under måndag till torsdag samlas 58 tjejer i åldrarna 8-12 år för att träffas och spela fotboll på Rydsplanen i Södra Ryd. Den är en del i det integrationsprojekt Skövde KIK sjösatte inför säsongen där föreningen dessutom har lagt alla U-lagets hemmamatcher på Rydsplanen, samt att de flyttat en bollskoleträning per vecka till planen.

Det hela är en samverkan mellan Skövde KIK, fritidsgården Flamman och SISU – som ser det här som ett utmärkt test inför höstens stora idrottsskola.

Förutom att spela fotboll ska nämligen lägerdeltagarna få testa på andra idrotter (orientering, simning, softboll och thaiboxning) på eftermiddagarna.

– Vi hoppas kunna jobba på ett integrationsspår, men huvudsyftet med idrottsskolan är att barn i åldern 10-12 år ska få möjlighet att prova på flera olika idrotter, säger Bengt Palmér, idrottsutbildningskonsulent på SISU.

– Jag är djupt imponerad av alla som har organiserat det här med att få till fotbollsskolan på förmiddagen och andra aktiviteter på eftermiddagen. Man måste nästan se det här för att förstå vad det handlar om.

Lyckad integration

Han har, liksom SLA, tagit sig till Rydsplanen för att se hur det här nya integrationsprojektet fortlöper. Skövde KIK:s ordförande Anders Plantin är också på plats och han berättar att de har 58 tjejer anmälda varav två tredjedelar kommer från just Ryd.

– Målsättningen för vår del är att exponera fotboll eller annat idrottande för tjejer i Ryd. Och att få dem att lära känna folk från vår förening för det finns många potentiella fotbollsspelare, säger Anders Plantin.

Idén till projektet föddes från olika håll. En av KIK:s juniortränare är lärare i Ryd och hon har påtalat för Plantin, han nämner ett spontant möte vid en A-lagsmatch, om att tjejer i stadsdelen mest sitter inomhus och att föreningen bör göra något åt det.

– Två dagar senare ringde Mark (Hudson på Flamman) och då trodde jag att de hade pratat med varandra, men det hade de inte och i och med att vi hade pratat om det på olika håll så tänkte vi att vi kör bara, säger Plantin.

Och nu står vi här med en stor mängd glada fotbollsspelande tjejer. De flockas snabbt kring SLA:s utsända och vill mer än gärna både vara med på bild och bli intervjuade. Tio av dem får frågan vad de tycker om lägret och de svarar unisont:

– Braaaaa!

Positiva känslor

Det är mycket positivt kring lägret och Fredrik Grahn, som är ledar- och spelarutvecklingsansvarig och håller i den fotbollsmässiga biten på lägret, är en utomstående betraktare och hyllar initiativet att lägga fotbollsskolan mitt i stadsdelen.

– Det är helt rätt att fotbollen kommer dit människor bor, det tror jag stenhårt på, säger han.

SISU har bidragit med både planering och finansiering vilket har kunnat pressa ner lägerpriset till bara en symbolisk summa pengar. Skövde KIK gick sedan ut i tjejernas skolklasser för att marknadsföra projektet.

– De som har anmält sig via mejl har skrivit att det är fantastiskt kul att vi försöker göra något, säger Anders Plantin.

– Vårt upptagningsområde är norra delen av Skövde, huvudsakligen, och då är Ryd förstås en del av det. Vi har haft fullt upp med att organisera föreningen med det vi håller på med, men kände att vi var moget att ta steget mot att göra något mer och att bidra med det vi kan göra. Idrott kan ju förena över gränser på alla sätt och vis.

Under måndag till torsdag samlas 58 tjejer i åldrarna 8-12 år för att träffas och spela fotboll på Rydsplanen i Södra Ryd. Den är en del i det integrationsprojekt Skövde KIK sjösatte inför säsongen där föreningen dessutom har lagt alla U-lagets hemmamatcher på Rydsplanen, samt att de flyttat en bollskoleträning per vecka till planen.

Det hela är en samverkan mellan Skövde KIK, fritidsgården Flamman och SISU – som ser det här som ett utmärkt test inför höstens stora idrottsskola.

Förutom att spela fotboll ska nämligen lägerdeltagarna få testa på andra idrotter (orientering, simning, softboll och thaiboxning) på eftermiddagarna.

– Vi hoppas kunna jobba på ett integrationsspår, men huvudsyftet med idrottsskolan är att barn i åldern 10-12 år ska få möjlighet att prova på flera olika idrotter, säger Bengt Palmér, idrottsutbildningskonsulent på SISU.

– Jag är djupt imponerad av alla som har organiserat det här med att få till fotbollsskolan på förmiddagen och andra aktiviteter på eftermiddagen. Man måste nästan se det här för att förstå vad det handlar om.

Lyckad integration

Han har, liksom SLA, tagit sig till Rydsplanen för att se hur det här nya integrationsprojektet fortlöper. Skövde KIK:s ordförande Anders Plantin är också på plats och han berättar att de har 58 tjejer anmälda varav två tredjedelar kommer från just Ryd.

– Målsättningen för vår del är att exponera fotboll eller annat idrottande för tjejer i Ryd. Och att få dem att lära känna folk från vår förening för det finns många potentiella fotbollsspelare, säger Anders Plantin.

Idén till projektet föddes från olika håll. En av KIK:s juniortränare är lärare i Ryd och hon har påtalat för Plantin, han nämner ett spontant möte vid en A-lagsmatch, om att tjejer i stadsdelen mest sitter inomhus och att föreningen bör göra något åt det.

– Två dagar senare ringde Mark (Hudson på Flamman) och då trodde jag att de hade pratat med varandra, men det hade de inte och i och med att vi hade pratat om det på olika håll så tänkte vi att vi kör bara, säger Plantin.

Och nu står vi här med en stor mängd glada fotbollsspelande tjejer. De flockas snabbt kring SLA:s utsända och vill mer än gärna både vara med på bild och bli intervjuade. Tio av dem får frågan vad de tycker om lägret och de svarar unisont:

– Braaaaa!

Positiva känslor

Det är mycket positivt kring lägret och Fredrik Grahn, som är ledar- och spelarutvecklingsansvarig och håller i den fotbollsmässiga biten på lägret, är en utomstående betraktare och hyllar initiativet att lägga fotbollsskolan mitt i stadsdelen.

– Det är helt rätt att fotbollen kommer dit människor bor, det tror jag stenhårt på, säger han.

SISU har bidragit med både planering och finansiering vilket har kunnat pressa ner lägerpriset till bara en symbolisk summa pengar. Skövde KIK gick sedan ut i tjejernas skolklasser för att marknadsföra projektet.

– De som har anmält sig via mejl har skrivit att det är fantastiskt kul att vi försöker göra något, säger Anders Plantin.

– Vårt upptagningsområde är norra delen av Skövde, huvudsakligen, och då är Ryd förstås en del av det. Vi har haft fullt upp med att organisera föreningen med det vi håller på med, men kände att vi var moget att ta steget mot att göra något mer och att bidra med det vi kan göra. Idrott kan ju förena över gränser på alla sätt och vis.