24 jun 2014 06:00

23 jan 2015 15:46

Skövde GK-hål får fin utmärkelse

GOLF: I topp på stor granskning

Skövde GK:s hål 18 är ett av Sveriges 100 bästa golfhål.
Det tycker tidningen Svensk Golf som har rankat de bästa hålen i landet.
– Ett hedersamt omnämnande, säger klubbchefen Clas Christensson.

Tidningen har i sitt senaste nummer granskat 8 500 hål på Sveriges 500 banor och sedan sammanställt en lista där de hundra främsta har utsetts. Där har i sin tur golfhål på plats 1-18 redogjorts utan inbördes ordning, liksom hål på plats 19-50. Skövde GK:s 18:e hål finns i den stora gruppen på plats 51-100.

Klubbchefen Clas Christensson är glad över att ha fått ett hål på listan, men han är lite överraskad över valet av avslutningshålet.

– Jag hade nog trott på ettan eller femman. Ettan är väldigt vacker medan femman är väldigt bra tekniskt och du kan fråga våra medlemmar så kommer femman vara favorithålet. Samtidigt har ettan fått mest spridning i Sverige, säger han som själv håller femman som favorit.

– Det är det bästa rent spelmässigt. Du behöver två riktigt bra golfslag för att få ett bra resultat där.

Motiveringen lyder...

Svensk Golf har motiverat sina val och motiveringen för Skövde GK:s artonde hål lyder:

”Högersidans bunkerkomplex skruvar upp temperaturen för andraslaget på detta signifikativt storskaliga avslutningshål”.

Som den antyder tror också Clas Christensson att hålet, liksom banan, vinner mycket på dess storslagna natur.

– Där är vi ganska unika i Sverige. Vi har en väldigt vacker bana där golfaren får en härlig upplevelse från utslaget på ettan till en pampig avslutning på 18:e som ligger så högt så man kan se precis vad man har framför sig, säger han och konstaterar:

– Kan tänka mig att det varit en utmaning att hitta de hundra bästa hålen i hela Golfsverige, och ändå att vi har ett av hundra bästa där. Det känns samtidigt välförtjänt, det är kul att de har uppmärksammat det.

Det är annars inte så många golfbanor från närområdet som är med på den gedigna listan, men Töreboda GK är representerat då dess hål 10 också finns med på listans undre halva.

Tidningen har i sitt senaste nummer granskat 8 500 hål på Sveriges 500 banor och sedan sammanställt en lista där de hundra främsta har utsetts. Där har i sin tur golfhål på plats 1-18 redogjorts utan inbördes ordning, liksom hål på plats 19-50. Skövde GK:s 18:e hål finns i den stora gruppen på plats 51-100.

Klubbchefen Clas Christensson är glad över att ha fått ett hål på listan, men han är lite överraskad över valet av avslutningshålet.

– Jag hade nog trott på ettan eller femman. Ettan är väldigt vacker medan femman är väldigt bra tekniskt och du kan fråga våra medlemmar så kommer femman vara favorithålet. Samtidigt har ettan fått mest spridning i Sverige, säger han som själv håller femman som favorit.

– Det är det bästa rent spelmässigt. Du behöver två riktigt bra golfslag för att få ett bra resultat där.

Motiveringen lyder...

Svensk Golf har motiverat sina val och motiveringen för Skövde GK:s artonde hål lyder:

”Högersidans bunkerkomplex skruvar upp temperaturen för andraslaget på detta signifikativt storskaliga avslutningshål”.

Som den antyder tror också Clas Christensson att hålet, liksom banan, vinner mycket på dess storslagna natur.

– Där är vi ganska unika i Sverige. Vi har en väldigt vacker bana där golfaren får en härlig upplevelse från utslaget på ettan till en pampig avslutning på 18:e som ligger så högt så man kan se precis vad man har framför sig, säger han och konstaterar:

– Kan tänka mig att det varit en utmaning att hitta de hundra bästa hålen i hela Golfsverige, och ändå att vi har ett av hundra bästa där. Det känns samtidigt välförtjänt, det är kul att de har uppmärksammat det.

Det är annars inte så många golfbanor från närområdet som är med på den gedigna listan, men Töreboda GK är representerat då dess hål 10 också finns med på listans undre halva.