27 jun 2014 17:30

23 jan 2015 15:46

Blöt start på fotbollsfesten

FOTBOLL: Skadevi Cup

Fotbollsfesten är igång.
I harmoni med regnskurarna duggade matcherna tätt på fredagen.
– Vi är här för att ha kul, konstaterar Keith Alvarsson, ledare för Tibro AIK:s P13-lag.

Det var regn och solsken om vartannat under den 38:e upplagans första speldag. Men det tycktes varken påverka humör eller spelglädje hos de många barn och ungdomar som samlas på idrottsplatserna både i och runtom Skövde under de här tre speldagarna.

SLA gjorde ett förmiddagsnedslag på Lillegården där fyra elvamanna- och fyra niomannaplaner finns och det var full fart på dem alla.

Tibro AIK, till exempel, hade två lag i spel och det slutade dessvärre med två förluster. I P14-klassen stod laget länge emot ett duktigt Carlstad United som bärgade segern med 2–0. Samma gällde på niomannaplanen där P13-laget höll jämna steg med Gnosjö, men när väl baklängesmålen kom blev de många och laget föll med 6–1 där Joel Sjölander gjorde TAIK:s mål.

– I första halvlek spelade vi rätt okej, sen blev det rörigt i andra. Vi mötte ett lag som var lite bättre än oss och tappade sugen lite när det ramlade in mål, säger Keith Alvarsson.

Han beskriver sitt lag som ett gött gäng och som inte har några resultatmässiga mål med helgen. Han berömmer också målvakten Kim Kjällqvist, som gjorde flera fina räddningar, och berättar att laget ska på cup i Uddevalla senare i sommar.

– Första helgen i augusti. Då blir det övernattning och då är det lite annat, säger han.

Mycket är sig likt

Bredvid planen värmer Skultorps P13-killar upp och de gick sedan ut och vann klart mot Täby med 7–0. Föreningens tjejlag spelade samtidigt på elvamannaplanernas A-plan, men mötte ett duktigt och tekniskt skickligt IFK Värnamo som vann med 5–0.

Såväl matcher som folk som resultat spretar åt alla möjliga håll och allt är både sig likt och i sin ordning även den här 38:e upplagan.

– Bara matcherna kommit igång så brukar det rulla på, konstaterar cupansvarige Lennart Persson och sneglar ut över Lillegården med tunga och mörka regnmoln som hopar sig.

Regnskurarna avlöste varandra under fredagen och det har åskat på sina håll, vilket ställer till det för cuporganisationen.

– Då avbryter vi och då blir det förseningar i spelschemat, säger Persson.

Den uppmärksamme har möjligen också noterat att de vimplar som brukar sitta uppe längs Norra Bergvägen och Badhusgatan i samband med bland annat Skadevi Cup, inte har kommit upp i år.

– En miss i kommunikationen på turistbyrån. Men de är på väg upp nu, sa Henrik Berggren, evenemangschef på Next Skövde och inblandad i Skadevi Cup, på fredagsförmiddagen.

Det var regn och solsken om vartannat under den 38:e upplagans första speldag. Men det tycktes varken påverka humör eller spelglädje hos de många barn och ungdomar som samlas på idrottsplatserna både i och runtom Skövde under de här tre speldagarna.

SLA gjorde ett förmiddagsnedslag på Lillegården där fyra elvamanna- och fyra niomannaplaner finns och det var full fart på dem alla.

Tibro AIK, till exempel, hade två lag i spel och det slutade dessvärre med två förluster. I P14-klassen stod laget länge emot ett duktigt Carlstad United som bärgade segern med 2–0. Samma gällde på niomannaplanen där P13-laget höll jämna steg med Gnosjö, men när väl baklängesmålen kom blev de många och laget föll med 6–1 där Joel Sjölander gjorde TAIK:s mål.

– I första halvlek spelade vi rätt okej, sen blev det rörigt i andra. Vi mötte ett lag som var lite bättre än oss och tappade sugen lite när det ramlade in mål, säger Keith Alvarsson.

Han beskriver sitt lag som ett gött gäng och som inte har några resultatmässiga mål med helgen. Han berömmer också målvakten Kim Kjällqvist, som gjorde flera fina räddningar, och berättar att laget ska på cup i Uddevalla senare i sommar.

– Första helgen i augusti. Då blir det övernattning och då är det lite annat, säger han.

Mycket är sig likt

Bredvid planen värmer Skultorps P13-killar upp och de gick sedan ut och vann klart mot Täby med 7–0. Föreningens tjejlag spelade samtidigt på elvamannaplanernas A-plan, men mötte ett duktigt och tekniskt skickligt IFK Värnamo som vann med 5–0.

Såväl matcher som folk som resultat spretar åt alla möjliga håll och allt är både sig likt och i sin ordning även den här 38:e upplagan.

– Bara matcherna kommit igång så brukar det rulla på, konstaterar cupansvarige Lennart Persson och sneglar ut över Lillegården med tunga och mörka regnmoln som hopar sig.

Regnskurarna avlöste varandra under fredagen och det har åskat på sina håll, vilket ställer till det för cuporganisationen.

– Då avbryter vi och då blir det förseningar i spelschemat, säger Persson.

Den uppmärksamme har möjligen också noterat att de vimplar som brukar sitta uppe längs Norra Bergvägen och Badhusgatan i samband med bland annat Skadevi Cup, inte har kommit upp i år.

– En miss i kommunikationen på turistbyrån. Men de är på väg upp nu, sa Henrik Berggren, evenemangschef på Next Skövde och inblandad i Skadevi Cup, på fredagsförmiddagen.