04 jul 2014 10:19

23 jan 2015 15:28

Inget ligaspel för IFK Skövde

FUTSAL: Tackar nej till plats i nationell futsalserie

IFK Skövde avbryter sin satsning på futsal och tackar nej till platsen i den nya nationella serien.
Att satsa på både fotboll och futsal kostar för mycket tid, kraft och pengar.
– Föreningens huvudsakliga uppgift är att spela fotboll, konstaterar IFK:s Lennart Persson.

IFK Skövde har under flera år varit framgångsrikt inom futsal och brukar ta sig långt i SM-slutspelet. Till kommande säsong var den blåvita föreningen kvalificerad till Svenska fotbollförbundets nya futsalliga, men nu har föreningen bestämt sig för att avstå den platsen. IFK vill fokusera mer på fotboll där man för närvarande leder division 3 och dessutom skulle ligaspel i futsal innebära många långa och kostsamma resor med matcher mot lag från bland annat Stockholm, Göteborg, Malmö och Umeå.

– Från föreningens sida är det framför allt två skäl och det ena är ekonomiskt med många långa resor. Det andra är att det påverkar vårt fotbollsspel i för hög grad. Vi är i ett läge där vi har möjlighet att ta oss till tvåan och om vi tar oss dit så vill vi satsa på att komma väl förberedda. Då tar futsalen tid från det, fortsätter Persson.

Spelare dubblerar

Ytterligare ett skäl är att det tar för mycket tid och kraft från föreningens spelare som dubblerar med fotboll. Spelar man ligaspel och dessutom är med i landslaget, vilket flera av IFK-spelarna är, så innebär det i princip att varenda helg i november till januari är uppbokad.

Även om IFK Skövde drar sig ur den nationella ligan så kommer man inte lägga ner futsalen helt.

– Vi kommer att spela de mindre turneringarna och tanken är att ha det som ett avbrott i den vanliga verksamheten, fortsätter Persson som samtidigt tycker det är ett tråkigt beslut att ta.

– Lite trist är det. Hade varit roligt att vara med och vi skulle gärna vilja vinna det där SM-guldet.

IFK Skövdes beslut att inte spela i futsalligan går stick i stäv med Skövde kommuns planer på att göra Arena Skövde till nationalarena för futsal.

– Nu låter det ju som om den idén faller, menar Persson och uttrycker viss besvikelse på kommunens agerande.

– Vi är lite irriterade på fritid som inte informerade oss om att de funderade på att göra Arena Skövde till nationalarena.

IFK Skövde har under flera år varit framgångsrikt inom futsal och brukar ta sig långt i SM-slutspelet. Till kommande säsong var den blåvita föreningen kvalificerad till Svenska fotbollförbundets nya futsalliga, men nu har föreningen bestämt sig för att avstå den platsen. IFK vill fokusera mer på fotboll där man för närvarande leder division 3 och dessutom skulle ligaspel i futsal innebära många långa och kostsamma resor med matcher mot lag från bland annat Stockholm, Göteborg, Malmö och Umeå.

– Från föreningens sida är det framför allt två skäl och det ena är ekonomiskt med många långa resor. Det andra är att det påverkar vårt fotbollsspel i för hög grad. Vi är i ett läge där vi har möjlighet att ta oss till tvåan och om vi tar oss dit så vill vi satsa på att komma väl förberedda. Då tar futsalen tid från det, fortsätter Persson.

Spelare dubblerar

Ytterligare ett skäl är att det tar för mycket tid och kraft från föreningens spelare som dubblerar med fotboll. Spelar man ligaspel och dessutom är med i landslaget, vilket flera av IFK-spelarna är, så innebär det i princip att varenda helg i november till januari är uppbokad.

Även om IFK Skövde drar sig ur den nationella ligan så kommer man inte lägga ner futsalen helt.

– Vi kommer att spela de mindre turneringarna och tanken är att ha det som ett avbrott i den vanliga verksamheten, fortsätter Persson som samtidigt tycker det är ett tråkigt beslut att ta.

– Lite trist är det. Hade varit roligt att vara med och vi skulle gärna vilja vinna det där SM-guldet.

IFK Skövdes beslut att inte spela i futsalligan går stick i stäv med Skövde kommuns planer på att göra Arena Skövde till nationalarena för futsal.

– Nu låter det ju som om den idén faller, menar Persson och uttrycker viss besvikelse på kommunens agerande.

– Vi är lite irriterade på fritid som inte informerade oss om att de funderade på att göra Arena Skövde till nationalarena.