23 jul 2014 19:55

23 jan 2015 15:47

Foto:

Uppsving på Knistad

GOLF: Medlemsantalet har ökat stort på ett år

Det är bra drag på verksamheten hos Knistad GCC.
Golfklubben har ökat medlemsantalet från omkring 500 personer till över 700 på bara ett år.
– Det är jättestort intresse både på medlemssidan och på besöksidan. Det är siffror som jag hade trott att det går att nå men inte att det skulle gå så fort, säger Dan Persson, vd för Knistad Herrgård, och som tog över verksamheten vid årsskiftet.

Den här veckan är det full aktivitet ute på Knistad då årets golfvecka äger rum.

Den drog i gång i tisdags och pågår enda fram till på lördag.

Spelare från olika delar av södra Sverige finns på plats under veckan i det härliga sommarvädret.

Knistad GCC upplever goda tider. Banan öppnade rekordtidigt, redan den 22 mars, och intresset för att spela är stort. Det är också något som Dan Persson, vd för Knistad Herrgård och som blev ny ägare vid årsskiftet, känner av.

– Vi har ökat med 200 medlemmar på ett år och antalet greenfeebesökare har ökat med 115 procent på ett år. Det är en enastående utveckling och det är mycket kul för golfen, säger Dan Persson.

Tilltalande bana

Han försöker hitta en förklaring på ökningen.

– Jag tror att det helt enkelt är så att vi har gjort ett bra jobb. Allt startar i banskötseln och vilken kvalitet den håller, det är grunden. Knistad är ett starkt varumärke och vi har duktig personal som har jobbat länge här, säger Persson och fortsätter:

– Sedan har vi ett antal yttre omständigheter som gör Knistad attraktivt med boende, mat och vackra miljöer till exempel. Det gäller att helheten är tilltalande. Klubben har också gjort många bra saker. Vi tog hjälp av en extern ny Head Greenkeeper i Henrik Wissinger som har gjort ett jättejobb.

Egna medlemmarna i fokus

Knistad GCC har ett samarbete med Billingens GK i Lerdala men för Dan Persson handlar det främst om att tillgodose och värna om de egna medlemmarna med bästa möjliga kvalitet och service.

– Det är bra med samarbete men vi är måna om att våra spelare ska ha dem bästa möjligheterna. Har man en massa olika samarbeten riskerar man att inte ha koll på hur många som spelare och då kan det bli problem med att hitta tider. Vi har satt en gräns på antal medlemmar vid 800 för att banan ska kunna vara tillgängliga för alla medlemmar på ett bra sätt, säger Persson.

Golfveckan på Knistad avslutas på lördag med Knistad Herrgård som värd för tävlingen.

– Hela anmälningsavgiften skänker vi till familjer med barn som har drabbats av cancer i något som heter ”Projekt322” efter avdelningsnamnet på Drottning Silvia barn- och ungdomssjukhus. Det tycker vi är ett bra sätt att avsluta golvveckan på.

Mer kvar att göra

Persson har kommit en bra bit på vägen i sin ambition redan nu men inser att det finns mer att göra och flera utmaningar kvar.

– Vi är bara i starten på något som ska generar oss något bra om tre, fyra år. Vi har fortsatt mer att jobba på när det gäller banskötsel och mycket annat, betonar Persson.

Han kan också blicka fram mot nästa år då golf-SM avgörs i Västergötland i juli och klassen H55 spelas på Knistad.

– Då har vi i Västergötland chansen att visa upp oss och vi ska göra allt vi kan för att visa upp Knistad på bästa sätt.

Den här veckan är det full aktivitet ute på Knistad då årets golfvecka äger rum.

Den drog i gång i tisdags och pågår enda fram till på lördag.

Spelare från olika delar av södra Sverige finns på plats under veckan i det härliga sommarvädret.

Knistad GCC upplever goda tider. Banan öppnade rekordtidigt, redan den 22 mars, och intresset för att spela är stort. Det är också något som Dan Persson, vd för Knistad Herrgård och som blev ny ägare vid årsskiftet, känner av.

– Vi har ökat med 200 medlemmar på ett år och antalet greenfeebesökare har ökat med 115 procent på ett år. Det är en enastående utveckling och det är mycket kul för golfen, säger Dan Persson.

Tilltalande bana

Han försöker hitta en förklaring på ökningen.

– Jag tror att det helt enkelt är så att vi har gjort ett bra jobb. Allt startar i banskötseln och vilken kvalitet den håller, det är grunden. Knistad är ett starkt varumärke och vi har duktig personal som har jobbat länge här, säger Persson och fortsätter:

– Sedan har vi ett antal yttre omständigheter som gör Knistad attraktivt med boende, mat och vackra miljöer till exempel. Det gäller att helheten är tilltalande. Klubben har också gjort många bra saker. Vi tog hjälp av en extern ny Head Greenkeeper i Henrik Wissinger som har gjort ett jättejobb.

Egna medlemmarna i fokus

Knistad GCC har ett samarbete med Billingens GK i Lerdala men för Dan Persson handlar det främst om att tillgodose och värna om de egna medlemmarna med bästa möjliga kvalitet och service.

– Det är bra med samarbete men vi är måna om att våra spelare ska ha dem bästa möjligheterna. Har man en massa olika samarbeten riskerar man att inte ha koll på hur många som spelare och då kan det bli problem med att hitta tider. Vi har satt en gräns på antal medlemmar vid 800 för att banan ska kunna vara tillgängliga för alla medlemmar på ett bra sätt, säger Persson.

Golfveckan på Knistad avslutas på lördag med Knistad Herrgård som värd för tävlingen.

– Hela anmälningsavgiften skänker vi till familjer med barn som har drabbats av cancer i något som heter ”Projekt322” efter avdelningsnamnet på Drottning Silvia barn- och ungdomssjukhus. Det tycker vi är ett bra sätt att avsluta golvveckan på.

Mer kvar att göra

Persson har kommit en bra bit på vägen i sin ambition redan nu men inser att det finns mer att göra och flera utmaningar kvar.

– Vi är bara i starten på något som ska generar oss något bra om tre, fyra år. Vi har fortsatt mer att jobba på när det gäller banskötsel och mycket annat, betonar Persson.

Han kan också blicka fram mot nästa år då golf-SM avgörs i Västergötland i juli och klassen H55 spelas på Knistad.

– Då har vi i Västergötland chansen att visa upp oss och vi ska göra allt vi kan för att visa upp Knistad på bästa sätt.