03 aug 2014 18:34

23 jan 2015 15:47

Färdigspelat i DM för SAIK

UPPDATERAD: Skövde AIK förlorade mot seriekollegan FC Trollhättan i lördagens kvartsfinal i DM.
Matchen, som spelades på Torsö, avgjordes först i slutminuterna då Trollhättan gjorde 1–0 fem minuter från slut.
– Tyvärr blev det så, jag tycker inte Trollhättan hade många fler chanser än den, säger Skövdes tränare Charbel Abraham.

Helgen på Torsö inleddes redan på fredagen med träning. I lördags mönstrade Charbel Abrahams gäng till första tävlingsmatchen efter sommaruppehållet.

Seriekollegan FC Trollhättan kunde dock slå ut Abrahams gäng från fortsatt spel i DM efter ett sent avgörande.

– Det känns faktiskt lite orättvist. Trollhättan hade max två bra chanser och de gjorde mål på det ena, summerar Abraham lördagens match.

Det egna lagets prestation var han relativt nöjd med. Inför DM-matchen efterlyste han lite mer engagemang och vilja hos sina spelare, det fick han nu.

– Jag tycker att alla som var med stod upp bra och jag är egentligen ganska nöjd med prestationen ute på planen, säger han och fortsätter:

– Vi spelar fram till många bra lägen, men bränner dem. Vi hade både frilägen och bollar i stolpen. Det är egentligen inte så mycket mer vi kan gör än att jobba på när vi trots allt skapar så många bra möjligheter till mål.

Precis innan Victor Mollapolci i Trollhättan kunde placera in det avgörande 1–0 målet bakom Mirza Kalijundzic studsade bollen i stolpen för SAIK.

– Trollhättan har en riktigt bra toppspelare i Victor Mollapolci. hHan visste precis vad han gjorde när han fick chansen. Han kom helt fri och kunde runda Mirza i målet, inget snack om saken säger Abraham.

På tisdag fortsätter cupspelet genom match i svenska cupen mot Kumla. Måndag 11:e augusti är serieallvaret i gång igen.

– Klubbens mål med DM var att vi skulle kvalificera oss till svenska cupen nästa år och det har vi gjort på de här resultaten. Nu har vi en ny tävlingsmatch på tisdag och sedan kan vi fokusera allt på uppstarten av serien. Vi börjar med Norrby och det blir en tuff start, säger Abraham

Efter två veckors ledighet från den kollektiva träningen är SAIK en dryg vecka in i förberedelserna.

– Efter en tuff vecka tycker jag att det såg riktigt bra ut mot Trollhättan. De som var med gjorde en bra prestation och visade att de vill vara med och kriga. Nu får vi fortsätta jobba med bättre skärpa i avsluten, för avslut levererar vi.

Helgen på Torsö inleddes redan på fredagen med träning. I lördags mönstrade Charbel Abrahams gäng till första tävlingsmatchen efter sommaruppehållet.

Seriekollegan FC Trollhättan kunde dock slå ut Abrahams gäng från fortsatt spel i DM efter ett sent avgörande.

– Det känns faktiskt lite orättvist. Trollhättan hade max två bra chanser och de gjorde mål på det ena, summerar Abraham lördagens match.

Det egna lagets prestation var han relativt nöjd med. Inför DM-matchen efterlyste han lite mer engagemang och vilja hos sina spelare, det fick han nu.

– Jag tycker att alla som var med stod upp bra och jag är egentligen ganska nöjd med prestationen ute på planen, säger han och fortsätter:

– Vi spelar fram till många bra lägen, men bränner dem. Vi hade både frilägen och bollar i stolpen. Det är egentligen inte så mycket mer vi kan gör än att jobba på när vi trots allt skapar så många bra möjligheter till mål.

Precis innan Victor Mollapolci i Trollhättan kunde placera in det avgörande 1–0 målet bakom Mirza Kalijundzic studsade bollen i stolpen för SAIK.

– Trollhättan har en riktigt bra toppspelare i Victor Mollapolci. hHan visste precis vad han gjorde när han fick chansen. Han kom helt fri och kunde runda Mirza i målet, inget snack om saken säger Abraham.

På tisdag fortsätter cupspelet genom match i svenska cupen mot Kumla. Måndag 11:e augusti är serieallvaret i gång igen.

– Klubbens mål med DM var att vi skulle kvalificera oss till svenska cupen nästa år och det har vi gjort på de här resultaten. Nu har vi en ny tävlingsmatch på tisdag och sedan kan vi fokusera allt på uppstarten av serien. Vi börjar med Norrby och det blir en tuff start, säger Abraham

Efter två veckors ledighet från den kollektiva träningen är SAIK en dryg vecka in i förberedelserna.

– Efter en tuff vecka tycker jag att det såg riktigt bra ut mot Trollhättan. De som var med gjorde en bra prestation och visade att de vill vara med och kriga. Nu får vi fortsätta jobba med bättre skärpa i avsluten, för avslut levererar vi.

  • Johanna Drath