17 aug 2014 06:00

23 jan 2015 15:48

Inför Skövde AIK-Örgryte IS

Skövde AIK fick ingen bra start på höstsäsongen när man föll med uddamålet borta mot Norrby. Laget presterade ingen bra fotboll och nu behövs det en betydligt bättre insats om det ska bli några poäng hemma mot serieledande Örgryte.

Det är toppen mot botten som möts och sett till tabellen är SAIK knappast favorit, men tränaren Charbel Abraham ser utsikter till poäng.

– Vi är definitivt inte slagna på förhand utan kommer försöka ta tre poäng. Det är det vi måste göra och även om de har ett bra lag så tror jag att deras sätt att spela passar oss ganska bra.

När lagen möttes i seriepremiären vann Örgryte med 1–0 på hemmaplan.

– Ser man till förra matchen mellan oss så var det ganska jämnt. Vi hade mycket boll, men de var stabila och vi lyckades inte skapa så mycket, fortsätter Charbel som kräver en bättre insats av sina spelare jämfört med måndagsmatchen mot Norrby.

– Vi gjorde ingen bra match. Höjde oss sista halvtimmen när vi låg under med 0–3 och då var det lite för sent. Det är många spelare som måste höja sig om vi ska ha möjlighet att ta poäng i sådana matcher.

I veckan presenterade Skövde AIK den brasilianske anfallaren Vandinho, men han är inte spelklar till söndagens match.

– Tyvärr är det inte klart med arbetstillstånd utan vi får sikta in oss på nästa match, men han har visat på träning att han besitter bra kvaliteter och det har också gjort att våra spelare höjt sig.

Anton Vilstrup var avstängd senast och är tillbaka i SAIK-truppen till den här matchen. Jesper Johansson och Martin Gerhardsson har varit skadade, men är tillbaka i träning. Duon är dock inte aktuell för spel redan till helgen.

Charbel Abraham aviserar ett par förändringar i laget inför mötet med ÖIS.

– Det kommer nog inte att bli samma startelva, avslutar SAIK-tränaren.

Det är toppen mot botten som möts och sett till tabellen är SAIK knappast favorit, men tränaren Charbel Abraham ser utsikter till poäng.

– Vi är definitivt inte slagna på förhand utan kommer försöka ta tre poäng. Det är det vi måste göra och även om de har ett bra lag så tror jag att deras sätt att spela passar oss ganska bra.

När lagen möttes i seriepremiären vann Örgryte med 1–0 på hemmaplan.

– Ser man till förra matchen mellan oss så var det ganska jämnt. Vi hade mycket boll, men de var stabila och vi lyckades inte skapa så mycket, fortsätter Charbel som kräver en bättre insats av sina spelare jämfört med måndagsmatchen mot Norrby.

– Vi gjorde ingen bra match. Höjde oss sista halvtimmen när vi låg under med 0–3 och då var det lite för sent. Det är många spelare som måste höja sig om vi ska ha möjlighet att ta poäng i sådana matcher.

I veckan presenterade Skövde AIK den brasilianske anfallaren Vandinho, men han är inte spelklar till söndagens match.

– Tyvärr är det inte klart med arbetstillstånd utan vi får sikta in oss på nästa match, men han har visat på träning att han besitter bra kvaliteter och det har också gjort att våra spelare höjt sig.

Anton Vilstrup var avstängd senast och är tillbaka i SAIK-truppen till den här matchen. Jesper Johansson och Martin Gerhardsson har varit skadade, men är tillbaka i träning. Duon är dock inte aktuell för spel redan till helgen.

Charbel Abraham aviserar ett par förändringar i laget inför mötet med ÖIS.

– Det kommer nog inte att bli samma startelva, avslutar SAIK-tränaren.

Truppen

Skövde AIK: Mirza Kalijundzic, Andreas Uusitalo, Elon Keymer, Jimmie Engqvist, Hanna Abraham, Linus Johansson, David Lidholm, Bilos Yonakhir, David Lager, Edin Hamidovic, Sargon Abraham, Tom Cengiz, Arbitrim Suljev, Florian Brahimi, Armend Suljev, Anton Vilstrup.

Senaste matcherna

Skövde AIK: Norrby (B) 2–3, Halmia (h) 1–1, Lund (h) 1–2. <br/>Örgryte IS: Halmia (h) 2–1, Lund (b) 2–4, Oddevold (h) 0–0.

Omgången

16/8: LUND BK–NORRBY IF, IS HALMIA–OSKARHAMNS AIK, UTSIKTENS BK–IFK UDDEVALLA. 17/8: IK ODDEVOLD–KRISTIANSTADS FF, TRELLEBORGS FF–MOTALA AIF.: