26 aug 2014 16:40

23 jan 2015 15:49

Falköpingscyklister till VM

I slutet på september är det cykel-VM i Spanien och Falköpings CK finns representerat i flera åldersklasser.

Klubbens cyklister har visat framfötterna och Marcus Fåglum Karlsson är uttagen till tempoloppet på U23-VM. I damjunior har klubben två cyklister i den blågula truppen och dessa är Julia Karlsson och Linda Halleröd. Till sist så finns Falköping även representerat dubbelt upp i herrjuniorer där Alexander Fåglum Karlsson och Lucas Eriksson finns nominerade i landslagstruppen.

Totalt sett är truppen 17 cyklister stor och anförs av stjärnan Emma johansson som på VM enbart fokuserar på linjeloppet och därför väljer att stå över tempoloppet.

Klubbens cyklister har visat framfötterna och Marcus Fåglum Karlsson är uttagen till tempoloppet på U23-VM. I damjunior har klubben två cyklister i den blågula truppen och dessa är Julia Karlsson och Linda Halleröd. Till sist så finns Falköping även representerat dubbelt upp i herrjuniorer där Alexander Fåglum Karlsson och Lucas Eriksson finns nominerade i landslagstruppen.

Totalt sett är truppen 17 cyklister stor och anförs av stjärnan Emma johansson som på VM enbart fokuserar på linjeloppet och därför väljer att stå över tempoloppet.