03 sep 2014 16:20

23 jan 2015 15:29

IFK Skövde tros missa slutspel – på nytt

IFK Kristianstad och Eskilstuna Guif är tränarnas favoriter till SM-guldet på herrsidan i handboll.
Lagens båda tränare Ola Lindgren respektive Kristján Andréssen var också ensamma om att tippa sig själva som vinnare av elitserien.
IFK Skövde placerades på en tionde plats när tränarna hade sagt sitt.

Detta framkom på den sedvanliga upptaktsträffen inför elitserien som i år hade förlagt sig till Göteborg.

IFK Kristianstad som åkte ut i semifinalen mot Lugi förra säsongen satsar ånyo högt och tränaren, tillika förbundskaptenen, Ola Lindgren deklarerade att det var serieseger som gällde. Detsamma gällde Eskilstuna Guifs tränare Kristján Andressén som tippade att hans lag skulle försvara seriesegern från ifjol men att de nu också siktade på att nå final och där erövra klubbens första SM-tecken någonsin.

Där bakom fanns ett antal optimistiska lag och aspiranter på SM-guldet såsom Lugi, Alingsås och Sävehof vars tränare placerade sig efter nyssnämnda toppduo.

IFK Skövde som har missat slutspel två gånger i rad och förra säsongen undvek negativt kval med minsta möjliga marginal fick en tionde plats när tränarnas tips sammanräknades. IFK-tränaren Peter Johansson satte själv upp den åttonde och sista slutspelsplatsen som mål för IFK den här säsongen.

– Jag kan förstå att dem andra lagen tippar oss så, men det är klart att vi är sugna på att visa dem att de har fel, sade han efter pressträffen på Gothia Towers i Göteborg.

Detta framkom på den sedvanliga upptaktsträffen inför elitserien som i år hade förlagt sig till Göteborg.

IFK Kristianstad som åkte ut i semifinalen mot Lugi förra säsongen satsar ånyo högt och tränaren, tillika förbundskaptenen, Ola Lindgren deklarerade att det var serieseger som gällde. Detsamma gällde Eskilstuna Guifs tränare Kristján Andressén som tippade att hans lag skulle försvara seriesegern från ifjol men att de nu också siktade på att nå final och där erövra klubbens första SM-tecken någonsin.

Där bakom fanns ett antal optimistiska lag och aspiranter på SM-guldet såsom Lugi, Alingsås och Sävehof vars tränare placerade sig efter nyssnämnda toppduo.

IFK Skövde som har missat slutspel två gånger i rad och förra säsongen undvek negativt kval med minsta möjliga marginal fick en tionde plats när tränarnas tips sammanräknades. IFK-tränaren Peter Johansson satte själv upp den åttonde och sista slutspelsplatsen som mål för IFK den här säsongen.

– Jag kan förstå att dem andra lagen tippar oss så, men det är klart att vi är sugna på att visa dem att de har fel, sade han efter pressträffen på Gothia Towers i Göteborg.