27 sep 2014 13:20

23 jan 2015 15:51

Två mål direkt i debuten av Strålman

Anton Strålman debuterade för sin nya NHL-klubb Tampa Bay Lightning natten till lördag.
Den Tibrofostrade backen gjorde två mål när Floridaklubben slog Dallas Stars med 6–3 i en träningsmatch.
– Jag tror inte mål är något som ni kan förvänta er utav av mig i varje match. Mitt fokus ligger på defensiven och första perioden var slarvig men när vi väl fick ordning på spelet tycker jag att vi gjorde ett bra jobb defensivt, säger Anton Strålman till nhl.com.

Tampa Bay besegrade Dallas Stars med 6–3 (2–2, 3–0, 1–1) i en träningsmatch natten till lördagen svensk tid i Amalie Arena.

Anton Strålman från Tibro gjorde sin första match för sin nya NHL-klubb (han spelade i New York Rangers förra säsongen) och slog till med två mål direkt i debuten.

Han gjorde matchens första mål och svarade sedan även för 3-2-målet i segermatchen.

– Spelet i neutralzon var fantastiskt, vi gav inte bort mycket. Vi gick bort oss några gånger men det var högre upp i banan. Det var en bra match och så klart bekvämt för mig som försvare att ha koll på dem framför mig och se att dem låg rätt i banan. Det var inte så mycket som motståndaren kunde göra, säger Anton Strålman i en tv-intervju med klubbens hemsida.

Nye tränaren i Tamba Bay Jon Copper var också nöjd med vad han såg.

"Bra för Anton att få göra mål", säger lagets huvudtränare Jon Cooper till klubbens efter matchen.

Han fortsätter:

"Jag vet att det är försäsongen, men jag tror att han bara gjorde ett mål under hela förra året och nu får han göra två ikväll ... Strålan som bildade backpar med Victor Hedman var riktigt stabila. De var delaktiga i spelet över hela isen", säger Jon Cooper vidare på klubbens hemsida.

Strålman utsågs till matchen andra stjärna efteråt. Han fick knappt 22 minuters istid och gjorde totalt två mål på fem skott. Ryan Callahan blev matchens första stjärna och Brian Boyle utsåg till matchens tredje stjärna.

Tampa Bay besegrade Dallas Stars med 6–3 (2–2, 3–0, 1–1) i en träningsmatch natten till lördagen svensk tid i Amalie Arena.

Anton Strålman från Tibro gjorde sin första match för sin nya NHL-klubb (han spelade i New York Rangers förra säsongen) och slog till med två mål direkt i debuten.

Han gjorde matchens första mål och svarade sedan även för 3-2-målet i segermatchen.

– Spelet i neutralzon var fantastiskt, vi gav inte bort mycket. Vi gick bort oss några gånger men det var högre upp i banan. Det var en bra match och så klart bekvämt för mig som försvare att ha koll på dem framför mig och se att dem låg rätt i banan. Det var inte så mycket som motståndaren kunde göra, säger Anton Strålman i en tv-intervju med klubbens hemsida.

Nye tränaren i Tamba Bay Jon Copper var också nöjd med vad han såg.

"Bra för Anton att få göra mål", säger lagets huvudtränare Jon Cooper till klubbens efter matchen.

Han fortsätter:

"Jag vet att det är försäsongen, men jag tror att han bara gjorde ett mål under hela förra året och nu får han göra två ikväll ... Strålan som bildade backpar med Victor Hedman var riktigt stabila. De var delaktiga i spelet över hela isen", säger Jon Cooper vidare på klubbens hemsida.

Strålman utsågs till matchen andra stjärna efteråt. Han fick knappt 22 minuters istid och gjorde totalt två mål på fem skott. Ryan Callahan blev matchens första stjärna och Brian Boyle utsåg till matchens tredje stjärna.