10 okt 2014 22:03

23 jan 2015 15:52

Välbesökt avslutning hos IFK Skövde

FOTBOLL: Många barn fick pris i Arena Skövde

IFK Skövde Fotboll har haft sin ungdomsavslutning och många blåvita talanger fick pris i Arena Skövde.
– En fantastiskt bra uppslutning, konstaterar IFK:s ungdomsansvarige Anders Lind.

För femte året hade IFK Skövde en gemensam avslutning för sina ungdomslag och precis som de två senaste åren har den blåvita föreningen huserat sin avslutning i Arena Skövde. Klubben har 440 spelare i sin ungdomsverksamhet och många av dem fanns på plats.

– Utan att veta skulle jag tro att det var dryga 300 stycken, säger Lind.

Att ha en gemensam aktivitet med hela föreningen för att runda av säsongen är värdefullt.

– Man känner samhörighet, fortsätter Lind och konstaterar att klubbens ungdomsverksamhet har växt stadigt de senaste åren.

– På tre år har vi fördubblat antalet barn och det är ju en fantastisk utveckling. Vi har Västergötlands näst största ungdomsverksamhet med 16 lag i seriespel. Bara Ulricehamn är större med 17 lag.

Ungdomsavslutningen inleddes med en hyllning till klubbens A-lag som vann division 3 förra helgen. Sedan spelade spelarna i A-laget en uppvisningsmatch i futsal innan det var dags för ungdomslagen att få priser.

I samband med ungdomsavslutningen delades också Bo Iggströms ungdomsledarstipendium – instiftat efter IFK-profilen Bo Iggström som gick bort i början av året – ut för första gången och den som fick priset var just Anders Lind.

– Det är jag glad och stolt över. Jag visste att stipendiet skulle införas, men hade ingen aning om att jag skulle få det, kommenterar Lind.

För femte året hade IFK Skövde en gemensam avslutning för sina ungdomslag och precis som de två senaste åren har den blåvita föreningen huserat sin avslutning i Arena Skövde. Klubben har 440 spelare i sin ungdomsverksamhet och många av dem fanns på plats.

– Utan att veta skulle jag tro att det var dryga 300 stycken, säger Lind.

Att ha en gemensam aktivitet med hela föreningen för att runda av säsongen är värdefullt.

– Man känner samhörighet, fortsätter Lind och konstaterar att klubbens ungdomsverksamhet har växt stadigt de senaste åren.

– På tre år har vi fördubblat antalet barn och det är ju en fantastisk utveckling. Vi har Västergötlands näst största ungdomsverksamhet med 16 lag i seriespel. Bara Ulricehamn är större med 17 lag.

Ungdomsavslutningen inleddes med en hyllning till klubbens A-lag som vann division 3 förra helgen. Sedan spelade spelarna i A-laget en uppvisningsmatch i futsal innan det var dags för ungdomslagen att få priser.

I samband med ungdomsavslutningen delades också Bo Iggströms ungdomsledarstipendium – instiftat efter IFK-profilen Bo Iggström som gick bort i början av året – ut för första gången och den som fick priset var just Anders Lind.

– Det är jag glad och stolt över. Jag visste att stipendiet skulle införas, men hade ingen aning om att jag skulle få det, kommenterar Lind.