13 okt 2014 21:00

23 jan 2015 15:52

Elever får prova på olika idrotter

Västergötlands idrottsförbund erbjuder under hösten ungdomar möjligheten att testa sju olika idrotter på 14 veckor efter skoltiden. Det är ett projekt i samarbete med föreningslivet i Skövde och på måndagen stod brottning på programmet.
– Det här är ett sätt att försöka engagera ungdomar som inte har något att göra på fritiden, säger Karin Holm som är projektledare

Under 14 veckor får ungdomar i årskurs 3 till 6, nio till tolv år, på Rydskolan och Eriksdalskolan praktisera sju olika utvalda idrotter som skiljer sig åt.

Det är Västergötlands idrottsförbund som under parollen ”Kul med idrott – idrottens idrottsskola i Skövde” ger ungdomar chansen att prova olika idrotter efter skoltiden.

– Det är jätteviktigt att få ungdomar som inte idrottar att börja röra på sig och få testa på olika idrotter. De som inte är aktiva, inte har ekonomin till det eller stödet ifrån föräldrar får nu möjligheten och förhoppningsvis fortsätter de sedan att aktivera sig i någon idrott om de tycker att det är kul, säger projektledaren Karin Holm.

Samarbetar med föreningar

Projektet sker i samarbete med olika lokala föreningar i Skövde och på måndagseftermiddagen stod brottning på programmet för eleverna i den ena gruppen på Rydsskolan och då fanns en representant från Skövde ABK på plats i Södra Ryds Fight Centers lokaler för att visa upp sin sport.

– Jätteroligt att få komma hit. Det är hedrande att bli tillfrågad och det är roligt att träffa nya ungdomar som får chansen att bekanta sig med brottning. Det är ett bra sätt att aktivera våra ungdomar och en chans för oss som föreningen att rekrytera nya medlemmar, säger Niklas Johansson från Skövde ABK som instruerade.

Från Västergötlands idrottsförbund bistod även ledarna Viktor Lundin och Ellen Johansson.

Vill få med fler elever

– Tanken är att erbjuda det här till eleverna även i vår och eventuellt även till elever på fler skolor i Skövde. Vi får utvärdera det här, köra igen till våren och då kan vi kanske applicera det här konceptet på andra idrotter. Det finns kommersiella idrottsskolor men vi erbjuder en kostnadsfri idrottsskola på ideell basis, säger Karin Holm och fortsätter:

– Vi har haft småprojekt tidigare och i våras erbjöd vi simträning för de som inte hade de kunskaperna. Allt det här finansieras inom ramen för idrottslyftet. Ett 30-tal barn på Rydsskolan har anmält sig och något färre på Eriksdalskolan. Här i Ryd har det varit svårt att nå ut med information men det dyker upp nya killar och tjejer för var gång. Det är roligt.

Projektet innehåller även en aktivitetsdag längre fram under hösten på berget för att ungdomarna ska få upptäcka Billingens friidrottsområde. De idrotter som erbjuds förutom brottning under hösten är baseboll/softboll, orientering, kickboxning/thaiboxning, innebandy, fotboll och simning

Under 14 veckor får ungdomar i årskurs 3 till 6, nio till tolv år, på Rydskolan och Eriksdalskolan praktisera sju olika utvalda idrotter som skiljer sig åt.

Det är Västergötlands idrottsförbund som under parollen ”Kul med idrott – idrottens idrottsskola i Skövde” ger ungdomar chansen att prova olika idrotter efter skoltiden.

– Det är jätteviktigt att få ungdomar som inte idrottar att börja röra på sig och få testa på olika idrotter. De som inte är aktiva, inte har ekonomin till det eller stödet ifrån föräldrar får nu möjligheten och förhoppningsvis fortsätter de sedan att aktivera sig i någon idrott om de tycker att det är kul, säger projektledaren Karin Holm.

Samarbetar med föreningar

Projektet sker i samarbete med olika lokala föreningar i Skövde och på måndagseftermiddagen stod brottning på programmet för eleverna i den ena gruppen på Rydsskolan och då fanns en representant från Skövde ABK på plats i Södra Ryds Fight Centers lokaler för att visa upp sin sport.

– Jätteroligt att få komma hit. Det är hedrande att bli tillfrågad och det är roligt att träffa nya ungdomar som får chansen att bekanta sig med brottning. Det är ett bra sätt att aktivera våra ungdomar och en chans för oss som föreningen att rekrytera nya medlemmar, säger Niklas Johansson från Skövde ABK som instruerade.

Från Västergötlands idrottsförbund bistod även ledarna Viktor Lundin och Ellen Johansson.

Vill få med fler elever

– Tanken är att erbjuda det här till eleverna även i vår och eventuellt även till elever på fler skolor i Skövde. Vi får utvärdera det här, köra igen till våren och då kan vi kanske applicera det här konceptet på andra idrotter. Det finns kommersiella idrottsskolor men vi erbjuder en kostnadsfri idrottsskola på ideell basis, säger Karin Holm och fortsätter:

– Vi har haft småprojekt tidigare och i våras erbjöd vi simträning för de som inte hade de kunskaperna. Allt det här finansieras inom ramen för idrottslyftet. Ett 30-tal barn på Rydsskolan har anmält sig och något färre på Eriksdalskolan. Här i Ryd har det varit svårt att nå ut med information men det dyker upp nya killar och tjejer för var gång. Det är roligt.

Projektet innehåller även en aktivitetsdag längre fram under hösten på berget för att ungdomarna ska få upptäcka Billingens friidrottsområde. De idrotter som erbjuds förutom brottning under hösten är baseboll/softboll, orientering, kickboxning/thaiboxning, innebandy, fotboll och simning