14 okt 2014 18:00

23 jan 2015 15:52

Dags för ny upplaga av Tibro Trophy

ISHOCKEY: Tibro IK saknade ett eget lag förra året men i år gör klubben comeback när det är dags för ännu upplaga av den klassiska ungdomsturneringen Tibro Trophy.
– Det var något av ett mellanår för oss ifjol men nu har vi ett gäng som kan vara med och spela här och det känns bra, säger Tibroledaren Marcus Blåder.

Det är dags för en ny upplaga, den 35:e i ordningen, av Tibro IK:s klassiska ungdomsturnering Tibro Trophy för U16-lag. I dagarna fyra, 16–19 oktober, kommer de flesta av Sveriges bästa U16-lag till Tibro för att göra upp om segern.

Tibro IK ställer i år upp med eget lag, där sex av dem 20 utespelarna kommer ifrån den egna föreningen: Albin Blom, William Lindberg, Lucas Blåder, Ludvig Koivula, Emil Smedberg och Hugo Borg.

– Sedan har vi fyllt på med spelare från Skara IK, Skövde IK och Mariestad Bois. Vi brukar plocka ihop spelare från de närmsta klubbarna och det är duktiga spelare som vi har fått låna. Åtta av dem som är födda 1999 i truppen spelar i tv-pucklaget, säger Tibroledaren Marcus Blåder.

Flera tv-puckspelare

– Det är svårbedömt hur långt vi kan ta oss. Det är jättesvårt att veta var våra spelare står sig i den här konkurrensen. De som är med från tv-pucken, det har ju gått ganska bra för det västgötalaget, de är ändå vana att möta hårt motstånd, fortsätter Blåder.

Tibro IK har haft en gemensam träning inför cupen.

– Det är svårt när vi är så många spelare från olika klubbar att få till det. Vi hann bara med en träning men en del utav grabbarna har spelat i hop, självklart i sina klubbar men även i västgötalaget. Vi kommer att formera femmorna lite grann utifrån det. Det blir olika block, inte helt men till stor del blir det så.

Många matcher

40 matcher ska spelas mellan torsdag och söndag och omkring 300 spelare finns på plats. Alla lag spelar fem gruppspelsmatcher och sedan kan det som mest bli tre slutspelsmatcher i antingen A- eller B-slutspel.

– Jag kommer att ha fyra femmor i båset hela tiden så långt som det går. Det är en lång turnéring och det sliter hårt på dem när vi spelar matcher över 2x20 minuter.

Tolv lag deltar fördelade på två grupper. I den ena ingår AIK, Brynäs, Färjestads BK, HV71, Linköping HC och Rögle BK. I den andra spelar Djurgårdens IF, Frölunda HC, Leksands IF, Malmö Redhawks, Tibro IK och Växjö Lakers. Djurgården har flest titlar i Tibro Trophy men Malmö är regerande mästare.

Det är dags för en ny upplaga, den 35:e i ordningen, av Tibro IK:s klassiska ungdomsturnering Tibro Trophy för U16-lag. I dagarna fyra, 16–19 oktober, kommer de flesta av Sveriges bästa U16-lag till Tibro för att göra upp om segern.

Tibro IK ställer i år upp med eget lag, där sex av dem 20 utespelarna kommer ifrån den egna föreningen: Albin Blom, William Lindberg, Lucas Blåder, Ludvig Koivula, Emil Smedberg och Hugo Borg.

– Sedan har vi fyllt på med spelare från Skara IK, Skövde IK och Mariestad Bois. Vi brukar plocka ihop spelare från de närmsta klubbarna och det är duktiga spelare som vi har fått låna. Åtta av dem som är födda 1999 i truppen spelar i tv-pucklaget, säger Tibroledaren Marcus Blåder.

Flera tv-puckspelare

– Det är svårbedömt hur långt vi kan ta oss. Det är jättesvårt att veta var våra spelare står sig i den här konkurrensen. De som är med från tv-pucken, det har ju gått ganska bra för det västgötalaget, de är ändå vana att möta hårt motstånd, fortsätter Blåder.

Tibro IK har haft en gemensam träning inför cupen.

– Det är svårt när vi är så många spelare från olika klubbar att få till det. Vi hann bara med en träning men en del utav grabbarna har spelat i hop, självklart i sina klubbar men även i västgötalaget. Vi kommer att formera femmorna lite grann utifrån det. Det blir olika block, inte helt men till stor del blir det så.

Många matcher

40 matcher ska spelas mellan torsdag och söndag och omkring 300 spelare finns på plats. Alla lag spelar fem gruppspelsmatcher och sedan kan det som mest bli tre slutspelsmatcher i antingen A- eller B-slutspel.

– Jag kommer att ha fyra femmor i båset hela tiden så långt som det går. Det är en lång turnéring och det sliter hårt på dem när vi spelar matcher över 2x20 minuter.

Tolv lag deltar fördelade på två grupper. I den ena ingår AIK, Brynäs, Färjestads BK, HV71, Linköping HC och Rögle BK. I den andra spelar Djurgårdens IF, Frölunda HC, Leksands IF, Malmö Redhawks, Tibro IK och Växjö Lakers. Djurgården har flest titlar i Tibro Trophy men Malmö är regerande mästare.