19 okt 2014 21:48

23 jan 2015 15:52

Färjestad tog hem finalthriller

ISHOCKEY: Händelserik final i Tibro Trophy

Tibro Trophy avgjordes under söndagen med en final mellan Djurgårdens IF och Färjestad BK. Det blev en stenhård och jämn match som till slut segrades av Färjestad till resultatet 3–2.
– Det var en match som innehöll allt som en final ska innehålla, säger Färjestads tränare Johan Penneborn efter finalen.

Att det var en match som betydde mycket för lagen syntes tidigt då det inleddes med stenhårt spel från båda sidor. Det tog 19 minuter och 36 sekunder innan matchens nolla var spräckt och det var Djurgårdens Charlie Hoffman som inledde målskyttet.

Händelserik andraperiod

Målet såg ut att gett Djurgården energi i andra perioden då de flög ut på isen och tog tidig kontroll. Det dröjde inte mer än fyra minuter innan laget utökade sin ledning, denna gång genom Hugo Leufvenius.

Färjestad såg uppgivna ut efter det andra målet och tränaren Johan Penneborn tvingades till att ta en timeout.

– Det var lite oroligt bland grabbarna när de gjorde sitt andra mål. Men jag tog en timeout och sa till dem att fortsätta tro, berättar Färjestadtränaren.

Budskapet verkade ha gått fram till spelarna då Färjestad snabbt klev ut och reducerade matchen till 2–1.

Stark vändning

Färjestad såg riktigt fokuserat ut i matchens tredje period och de skulle snabbt få utdelning efter att Mikael Hedlund gjort sitt andra mål i matchen och kvitterat. Djurgården agerade skärrat efter kvitteringsmålet och de skulle få ett berg att bestiga efter Färjestads Anton Klint gett laget ledningen med åtta minuter kvar.

Djurgården försökte pressa fram en sista kraftansträngning i slutet av matchen, men Färjestad visade sig vara för starka och stod till slut som segrare med 3–2.

– Det är såklart jätteroligt. Vi har matchat våra spelare smart och jag tyckte det syntes i finalen. Vi vann rättvist i dag, säger Penneborn.

Tibro IK slogs ut under lördagen i B-slutspel mot Brynäs.

De deltagande lagens tränare har även varit med och röstat fram ett Allstar-team under turneringen. Resultatet blev följande: Målvakt: Phillip Soherner (Växjö Lakers), Back: Timothy Liljegren (Rögle BK), Forward: Fabian Zetterlund (Färjestad BK).

Att det var en match som betydde mycket för lagen syntes tidigt då det inleddes med stenhårt spel från båda sidor. Det tog 19 minuter och 36 sekunder innan matchens nolla var spräckt och det var Djurgårdens Charlie Hoffman som inledde målskyttet.

Händelserik andraperiod

Målet såg ut att gett Djurgården energi i andra perioden då de flög ut på isen och tog tidig kontroll. Det dröjde inte mer än fyra minuter innan laget utökade sin ledning, denna gång genom Hugo Leufvenius.

Färjestad såg uppgivna ut efter det andra målet och tränaren Johan Penneborn tvingades till att ta en timeout.

– Det var lite oroligt bland grabbarna när de gjorde sitt andra mål. Men jag tog en timeout och sa till dem att fortsätta tro, berättar Färjestadtränaren.

Budskapet verkade ha gått fram till spelarna då Färjestad snabbt klev ut och reducerade matchen till 2–1.

Stark vändning

Färjestad såg riktigt fokuserat ut i matchens tredje period och de skulle snabbt få utdelning efter att Mikael Hedlund gjort sitt andra mål i matchen och kvitterat. Djurgården agerade skärrat efter kvitteringsmålet och de skulle få ett berg att bestiga efter Färjestads Anton Klint gett laget ledningen med åtta minuter kvar.

Djurgården försökte pressa fram en sista kraftansträngning i slutet av matchen, men Färjestad visade sig vara för starka och stod till slut som segrare med 3–2.

– Det är såklart jätteroligt. Vi har matchat våra spelare smart och jag tyckte det syntes i finalen. Vi vann rättvist i dag, säger Penneborn.

Tibro IK slogs ut under lördagen i B-slutspel mot Brynäs.

De deltagande lagens tränare har även varit med och röstat fram ett Allstar-team under turneringen. Resultatet blev följande: Målvakt: Phillip Soherner (Växjö Lakers), Back: Timothy Liljegren (Rögle BK), Forward: Fabian Zetterlund (Färjestad BK).

  • Oscar Rickstrand