30 okt 2014 17:46

07 jan 2015 10:02

VFF:s serieförslag är klart

FOTBOLL: Klubbarna har två veckor på sig att yttra sig

Serieförslagen till kommande säsongs lokalfotboll har kommit.
Nu har klubbarna fram till den 12 november på sig att komma med yttranden.

Västergötlands Fotbollförbunds tävlingskommitté har sammansatt ett antal förslag till seriesammansättningar inför nästkommande års fotbollssäsong.

Förbundet har lämnat en del olika förslag beroende på hur utfallet blir av ett par av de motioner som skickats in till VFF:s representantskapsmöte i Vårgårda den 25 november där också serierna fastställs.

Det är främst damsidan som berörs då en motion föreligger om att U-lagen ska flyttas tillbaka till utvecklingsserierna. Därför har två förslag på division 2 och division 3 lämnats, ett med U-lag och ett utan.

Division 2 norra, damer, med U-lag: Arentorp Helås FK, Falköpings KIK (från division 1), Hörnebo SK, Råda BK, Sils IF U (3), Töreboda IK, Vara SK (1), Vartofta SK (3), Våmbs IF, Ulvåkers IF. Om Sils U-lag flyttas till en utvecklingsserie ersätts det laget med Skara FC från trean.

Division 3 norra, damer, med U-lag: Axvalls IF (4), Fagersanna/Mölltorp-Brevik (2), Floby IF, IFK Tidaholm, IFK Värsås, Jula BK (2), Mariestads Bois FF U, Skara FC, Skultorps IF, Kinne-Vedum/Källby. Utan U-lag skulle Mariestads Bois och Kinne-Vedum/Källby ersättas med Norra Fågelås IF och Åsarp-Trädet/Redväg (4).

Inga kvallag på herrsidan

På herrsidan är allt kvalspel ännu inte helt klart, men det är inga lag inom SLA:s utgivningsområde som är inblandat och påverkar således inte följande serieförslag.

Division 4 norra: Edet FK, Edsvära-Norra Vånga FF, Elmer-Fåglum FK, Falköpings FK, Göta BK, IFK Mariestad, IFK Trollhättan, Skultorps IF (5), Tidaholms GoIF, Trollhättans FK (5), Ulvåkers IF, Åsarp-Trädet FK.

Division 5 norra: Hangelösa IF, IFK Hjo (4), IF Tymer, IFK Värsås (4), Jula BK, Kinne-Vedums IF, Lundsbrunns IF, Mariestads BK, Sils IF, Töreboda IK, Valtorps IF, Värings GIF (6).

Division 6 Mariestad: Björsäters IF, Fagersanna IF, Gullspångs IF, Hova IF, Hörnebo SK, IF Weimer Lyrestad, Moholms SK, Mölltorp-Breviks AIF, Tidans IF, Tidavads IF, Torsö BIF, Trix/Forsvik.

Division 6 Skövde: Axvalls IF, Borgunda IK, Ekedalens SK, Folkabo IK, Fröjered/Håven, Igelstorps IK, Korsberga IF, Lerdala IF, Norra Fågelås IF, Stenstorps IF (5), Varnhems IF, Våmbs IF.

Västergötlands Fotbollförbunds tävlingskommitté har sammansatt ett antal förslag till seriesammansättningar inför nästkommande års fotbollssäsong.

Förbundet har lämnat en del olika förslag beroende på hur utfallet blir av ett par av de motioner som skickats in till VFF:s representantskapsmöte i Vårgårda den 25 november där också serierna fastställs.

Det är främst damsidan som berörs då en motion föreligger om att U-lagen ska flyttas tillbaka till utvecklingsserierna. Därför har två förslag på division 2 och division 3 lämnats, ett med U-lag och ett utan.

Division 2 norra, damer, med U-lag: Arentorp Helås FK, Falköpings KIK (från division 1), Hörnebo SK, Råda BK, Sils IF U (3), Töreboda IK, Vara SK (1), Vartofta SK (3), Våmbs IF, Ulvåkers IF. Om Sils U-lag flyttas till en utvecklingsserie ersätts det laget med Skara FC från trean.

Division 3 norra, damer, med U-lag: Axvalls IF (4), Fagersanna/Mölltorp-Brevik (2), Floby IF, IFK Tidaholm, IFK Värsås, Jula BK (2), Mariestads Bois FF U, Skara FC, Skultorps IF, Kinne-Vedum/Källby. Utan U-lag skulle Mariestads Bois och Kinne-Vedum/Källby ersättas med Norra Fågelås IF och Åsarp-Trädet/Redväg (4).

Inga kvallag på herrsidan

På herrsidan är allt kvalspel ännu inte helt klart, men det är inga lag inom SLA:s utgivningsområde som är inblandat och påverkar således inte följande serieförslag.

Division 4 norra: Edet FK, Edsvära-Norra Vånga FF, Elmer-Fåglum FK, Falköpings FK, Göta BK, IFK Mariestad, IFK Trollhättan, Skultorps IF (5), Tidaholms GoIF, Trollhättans FK (5), Ulvåkers IF, Åsarp-Trädet FK.

Division 5 norra: Hangelösa IF, IFK Hjo (4), IF Tymer, IFK Värsås (4), Jula BK, Kinne-Vedums IF, Lundsbrunns IF, Mariestads BK, Sils IF, Töreboda IK, Valtorps IF, Värings GIF (6).

Division 6 Mariestad: Björsäters IF, Fagersanna IF, Gullspångs IF, Hova IF, Hörnebo SK, IF Weimer Lyrestad, Moholms SK, Mölltorp-Breviks AIF, Tidans IF, Tidavads IF, Torsö BIF, Trix/Forsvik.

Division 6 Skövde: Axvalls IF, Borgunda IK, Ekedalens SK, Folkabo IK, Fröjered/Håven, Igelstorps IK, Korsberga IF, Lerdala IF, Norra Fågelås IF, Stenstorps IF (5), Varnhems IF, Våmbs IF.