01 dec 2014 14:01

23 jan 2015 15:54

Historisk rugbymatch i Skövde

I lördags spelades historiens första rugbymatch i Skövde. Den ägde rum på Södermalms IP:s konstgräs mellan Högskolans IF i Skövde och Alingsås.
Urpremiären vanns av hemmalaget med 55–0.
Tidigare J-landslagsmannen Oskar Ray från Hammarby visade vägen för den sensationella triumfen.

Rugbysporten har ursprungligen sina rötter i England. I det sammanhanget får vi gå bakåt i tiden ända till 1830-talet. I lördags, 184 år senare, spelades den första rugbymatchen i Skövde. Det mesta tillkommit på initiativ av spanjoren Mikel Ayani som är lärare på högskolan i Skövde och tidigare spelade rugby hemma i Baskien.

– För de flesta i vårt lag är det en helt ny sport. Men vi tränar, lär oss och har roligt, kommenterade Mikel efter Skövdelagets succéfyllda urpremiär mot Alingsås.

– I dag hade vi tolv spelare, varav sju får finnas på planen samtidigt. Det är en fysiskt ganska krävande sport med mycket närkontakt, tillade Mikel som flyttade från Bilbao till Sverige för tre år sedan.

Om Skövdelaget lyckas rekrytera fler spelare kan det bli aktuellt att delta i en nordisk turnering i Växjö i januari nästa år.

– Vi hälsar alltså fler intresserade att ta kontakt med oss, påpekade Mikel Ayani.

En från SLA:s område

I lördags medverkade en lokal spelare, räknat permanent bosatta inom SLA:s spridningsområde. Det var Pelle Eggen från Karlsborg.

Men det bör tilläggas att hela gänget studerar vid högskolan i Skövde. Det är dock inget villkor för att komma med i laget.

I övrigt noteras att det enda skydd som är obligatoriskt är tandskydd och vid matchen på IP saknades sportens sedvanliga ”mål” som är formade likt ett versalt H, med 5+2 i utdelning då bollen passerar mellan stolparna på den övre delen. I lördags räknades därför endast så kallade tryis (lägga ner bollen bakom motståndarlagets kortlinje).

Rugbysporten har ursprungligen sina rötter i England. I det sammanhanget får vi gå bakåt i tiden ända till 1830-talet. I lördags, 184 år senare, spelades den första rugbymatchen i Skövde. Det mesta tillkommit på initiativ av spanjoren Mikel Ayani som är lärare på högskolan i Skövde och tidigare spelade rugby hemma i Baskien.

– För de flesta i vårt lag är det en helt ny sport. Men vi tränar, lär oss och har roligt, kommenterade Mikel efter Skövdelagets succéfyllda urpremiär mot Alingsås.

– I dag hade vi tolv spelare, varav sju får finnas på planen samtidigt. Det är en fysiskt ganska krävande sport med mycket närkontakt, tillade Mikel som flyttade från Bilbao till Sverige för tre år sedan.

Om Skövdelaget lyckas rekrytera fler spelare kan det bli aktuellt att delta i en nordisk turnering i Växjö i januari nästa år.

– Vi hälsar alltså fler intresserade att ta kontakt med oss, påpekade Mikel Ayani.

En från SLA:s område

I lördags medverkade en lokal spelare, räknat permanent bosatta inom SLA:s spridningsområde. Det var Pelle Eggen från Karlsborg.

Men det bör tilläggas att hela gänget studerar vid högskolan i Skövde. Det är dock inget villkor för att komma med i laget.

I övrigt noteras att det enda skydd som är obligatoriskt är tandskydd och vid matchen på IP saknades sportens sedvanliga ”mål” som är formade likt ett versalt H, med 5+2 i utdelning då bollen passerar mellan stolparna på den övre delen. I lördags räknades därför endast så kallade tryis (lägga ner bollen bakom motståndarlagets kortlinje).

  • Anders Hallberg

Välkommen att kommentera på sla.se. Vi förhandsmodererar alla kommentarer, om det är första gången du kommenterar läs våra regler kring artikelkommentarer.