07 dec 2014 14:14

23 jan 2015 15:30

H43 Lund kan undvika konkurs

HANDBOLL: Nya uppgifter om extern finansiär

I veckan lämnade H43 Lund in en konkursansökan och meddelade att klubben lägger ner sitt herrlag i elitserien.
Men nu framkommer det nya uppgifter, enligt Alingsås-Tidning, om att Lundaklubben kan komma att undvika konkurs.

Det talas om att en extern och icke namngiven finansiär ska gå in och rädda klubben.

Föreningens konkursförvaltare meddelade Svenska handbollförbundet i fredags om att så kan bli fallet. Det är något som också bekräftas av tävlingschefen Ralf Lundberg på förbundet.

– Vi fick det här till oss i fredags att konkursförvaltaren ska ha en träff med en finansiär. Idag (söndag) klockan två kommer vi sitta i ett telefonmöte där vi diskuterar saken närmare, säger Lundberg till Alingsås-Tidning.

– Just nu har dom dragit sig ur och då är det tävlingskommittén som avgör om beslutet gäller och om det finns en öppning för att dom så att säga ska kunna komma tillbaka. Och om dom då skulle göra det, innebär det en säkerhet för H43 att fortsätta verksamheten, fortsätter han på frågan om H43 kan komma att spela vidare.

Ett slutgiltigt beslut i ärendet H43 Lund tas troligen under måndagen.

Det talas om att en extern och icke namngiven finansiär ska gå in och rädda klubben.

Föreningens konkursförvaltare meddelade Svenska handbollförbundet i fredags om att så kan bli fallet. Det är något som också bekräftas av tävlingschefen Ralf Lundberg på förbundet.

– Vi fick det här till oss i fredags att konkursförvaltaren ska ha en träff med en finansiär. Idag (söndag) klockan två kommer vi sitta i ett telefonmöte där vi diskuterar saken närmare, säger Lundberg till Alingsås-Tidning.

– Just nu har dom dragit sig ur och då är det tävlingskommittén som avgör om beslutet gäller och om det finns en öppning för att dom så att säga ska kunna komma tillbaka. Och om dom då skulle göra det, innebär det en säkerhet för H43 att fortsätta verksamheten, fortsätter han på frågan om H43 kan komma att spela vidare.

Ett slutgiltigt beslut i ärendet H43 Lund tas troligen under måndagen.