07 dec 2014 21:40

23 jan 2015 15:55

IFK Tidaholm segrade

FUTSAL: Möbelcupen i Tibro sporthall

IFK Tidaholm har vunnit Möbelcupen tidigare – men det var länge sedan.
Det här året var det dags igen efter att ha vunnit finalen mot IFK Mariestad med 5–3 (2–2).
– Det känns väldigt bra. Det är härligt att gå hela vägen och vinna, tycker IFK Tidaholms tränare Simon Johansson.

Det såg dock till en början ut som om turneringssegern i stället skulle gå till IFK Mariestad i Fagersannas klassiker Möbelcupen som i år hade lockat 40 lag. I finalen startade Mariestad bäst och ledde tidigt med 2–0.

– Det kändes sådär när vi hamnade i ett tidigt underläge men vi trodde på det vi gjorde och spelade sedan upp oss, konstaterar Simon Johansson, för dagen tränare i IFK Tidaholm.

Innan de första tio minuterna var spelade hade dock Tidaholm kommit i kapp och i andra halvlek gick de även förbi. De gick ifrån till 5–2 och Mariestad var aldrig nära att hota om segern.

Det var dock ingen spikrak väg till cupsegern för IFK Tidaholm som ställde upp med idel spelare ur klubbens A-lag som till vardags huserar i division 3.

– Det började knackigt för oss i det första gruppspelet. Vi kom tvåa i gruppen och sedan gick vi vidare till det andra gruppspelet och ställdes bland annat mot TGIF i ett derby. Där hade vi lite tur och vann till slut med 3–2. Efter det blev vårt spel bättre och bättre, tycker Johansson vars lag sedan gick hela vägen i slutspelet.

– Det var en väldigt tuff match mot Västkurd FC i kvarten där vi vann med 2–1. I semin var det också tufft, där vann vi efter förlängning med 2–1 mot Hjo.

Han uppskattar Möbelcupen och tycker att futsal är en rolig grej men att klubben inte går in jättehårt för det.

– Vi har varit med i en del cuper innan den här, bland annat Oden cup i Falköping och DM förra helgen. Nu väntar DM-slutspel nästa helg i Grästorp för oss. Sedan har vi även KM i Tidaholm i början av januari innan vi därefter drar i gång med vårsäsongen.

Arrangerande Fagersanna hade två lag med i cupen och det ena var ytterst nära att gå till slutspel. Ulvåkers IF, Tibro AIK och IFK Skövde – som var i final mot Falköpings United ifjol – tillhör lagen med flest segrar i Möbelcupen men de blev tidigt utslagna i år.

– Det blev en något oväntad vinnare det här året, säger Ingemar Berg i arrangörsföreningen.

– Vi är jättenöjda med arrangemanget och det har förflutit utan några missöden, fortsätter han om den 33:e upplagan av Möbelcupen som avgjordes i helgen.

Det såg dock till en början ut som om turneringssegern i stället skulle gå till IFK Mariestad i Fagersannas klassiker Möbelcupen som i år hade lockat 40 lag. I finalen startade Mariestad bäst och ledde tidigt med 2–0.

– Det kändes sådär när vi hamnade i ett tidigt underläge men vi trodde på det vi gjorde och spelade sedan upp oss, konstaterar Simon Johansson, för dagen tränare i IFK Tidaholm.

Innan de första tio minuterna var spelade hade dock Tidaholm kommit i kapp och i andra halvlek gick de även förbi. De gick ifrån till 5–2 och Mariestad var aldrig nära att hota om segern.

Det var dock ingen spikrak väg till cupsegern för IFK Tidaholm som ställde upp med idel spelare ur klubbens A-lag som till vardags huserar i division 3.

– Det började knackigt för oss i det första gruppspelet. Vi kom tvåa i gruppen och sedan gick vi vidare till det andra gruppspelet och ställdes bland annat mot TGIF i ett derby. Där hade vi lite tur och vann till slut med 3–2. Efter det blev vårt spel bättre och bättre, tycker Johansson vars lag sedan gick hela vägen i slutspelet.

– Det var en väldigt tuff match mot Västkurd FC i kvarten där vi vann med 2–1. I semin var det också tufft, där vann vi efter förlängning med 2–1 mot Hjo.

Han uppskattar Möbelcupen och tycker att futsal är en rolig grej men att klubben inte går in jättehårt för det.

– Vi har varit med i en del cuper innan den här, bland annat Oden cup i Falköping och DM förra helgen. Nu väntar DM-slutspel nästa helg i Grästorp för oss. Sedan har vi även KM i Tidaholm i början av januari innan vi därefter drar i gång med vårsäsongen.

Arrangerande Fagersanna hade två lag med i cupen och det ena var ytterst nära att gå till slutspel. Ulvåkers IF, Tibro AIK och IFK Skövde – som var i final mot Falköpings United ifjol – tillhör lagen med flest segrar i Möbelcupen men de blev tidigt utslagna i år.

– Det blev en något oväntad vinnare det här året, säger Ingemar Berg i arrangörsföreningen.

– Vi är jättenöjda med arrangemanget och det har förflutit utan några missöden, fortsätter han om den 33:e upplagan av Möbelcupen som avgjordes i helgen.