08 dec 2014 14:02

23 jan 2015 15:55

Hellner tillbaka i truppen

LÄNGDSKIDOR

Marcus Hellner har frisknat till, och är uttagen till helgens världscuptävlingar i schweiziska Davos.

Tillsammans med Johan Olsson missade Lerdala-sonen den gångna helgens tävlingar i Lillehammer, men nu ska duon vara kuranta igen och finns båda med i truppen. På grund av snöbrist i mellan-Europa har distanserna kortats från 30 och 15 kilometer till 15 kilometer för herrarna och 10 för damerna, båda loppen körs i klassisk stil på lördagen.

På söndagen tävlas det i fristilssprint och även där finns Hellner med på startlistan, liksom Gustav Nordström och Linn Sömskar som är nya.

Trupperna:

Damer,distans: Sofia Bleckur, IFK Mora SK, Anna Haag, IFK Mora SK, Sofia Henriksson, Piteå Elit, Charlotte Kalla, Piteå Elit, Sara Lindborg, Falun-Borlänge SK, Emma Wikén, Åsarna IK.

Sprint: Maja Dahlqvist, Falun-Borlänge SK, Hanna Falk, Ulricehamns IF, Ida Ingemarsdotter, Åsarna IK, Charlotte Kalla, Piteå Elit, Stina Nilsson, IFK Mora SK, Linn Sömskar, IFK Umeå.

Herrar, distans: Calle Halfvarsson, Falun-Borlänge SK Marcus Hellner, Gellivare Skidallians, Martin Johansson, IFK Mora SK, Lars Nelson, Åsarna IK, Johan Olsson, Åsarna IK, Daniel Richardsson, Hudiksvalls IF.

Sprint: Johan Edin, IFK Mora SK, Calle Halfvarsson, Falun-Borlänge SK, Marcus Hellner, Gellivare Skidallians, Emil Jönsson, IFK Mora SK, Gustav Nordström, Borås Skidor, Teodor Peterson, IFK Umeå.

Tillsammans med Johan Olsson missade Lerdala-sonen den gångna helgens tävlingar i Lillehammer, men nu ska duon vara kuranta igen och finns båda med i truppen. På grund av snöbrist i mellan-Europa har distanserna kortats från 30 och 15 kilometer till 15 kilometer för herrarna och 10 för damerna, båda loppen körs i klassisk stil på lördagen.

På söndagen tävlas det i fristilssprint och även där finns Hellner med på startlistan, liksom Gustav Nordström och Linn Sömskar som är nya.

Trupperna:

Damer,distans: Sofia Bleckur, IFK Mora SK, Anna Haag, IFK Mora SK, Sofia Henriksson, Piteå Elit, Charlotte Kalla, Piteå Elit, Sara Lindborg, Falun-Borlänge SK, Emma Wikén, Åsarna IK.

Sprint: Maja Dahlqvist, Falun-Borlänge SK, Hanna Falk, Ulricehamns IF, Ida Ingemarsdotter, Åsarna IK, Charlotte Kalla, Piteå Elit, Stina Nilsson, IFK Mora SK, Linn Sömskar, IFK Umeå.

Herrar, distans: Calle Halfvarsson, Falun-Borlänge SK Marcus Hellner, Gellivare Skidallians, Martin Johansson, IFK Mora SK, Lars Nelson, Åsarna IK, Johan Olsson, Åsarna IK, Daniel Richardsson, Hudiksvalls IF.

Sprint: Johan Edin, IFK Mora SK, Calle Halfvarsson, Falun-Borlänge SK, Marcus Hellner, Gellivare Skidallians, Emil Jönsson, IFK Mora SK, Gustav Nordström, Borås Skidor, Teodor Peterson, IFK Umeå.