08 dec 2014 21:55

23 jan 2015 15:30

Slår hårt mot de lokala klubbarna

Förslaget om höjda hyror får inte helt oväntat ett negativt mottagande hos föreningarna.
– Det var inget glädjande besked, säger IFK Skövdes ordförande Sten-Eric Helgesson.

Han tycker att kommunen värdesätter de lokala föreningarnas insatser för dåligt.

– Jag vill få i gång en debatt och dialog om vad vi faktiskt gör. Det är redan en het debatt i klubben, inte bara i styrelsen, utan bland medlemmarna och seniorklubben om hur vårt arbete värderas, säger Helgesson.

Han relaterar till kommunens satsning på STCC nästa år som kostar 1,2 miljoner.

– Jag har full respekt för STCC men jag blir ledsen när jag hör kommunens argumentation om att det är värt att lägga pengarna på detta eftersom det sätter Skövde på kartan. Vad är det vi har hållit på och gjort i 25 år? Det kändes som ett slag i ansiktet, säger IFK-ordföranden.

– Vi har varit ett elitlag i 25 år och marknadsfört Skövde. Vi gjorde ett tankeexperiment och sade på skoj att vi kanske skulle döpa om vår förening till Skadevi handboll när vi ser vad vi får tillbaka, fortsätter han.

En hyreshöjning slår mot verksamheten.

– Jag förstår att det är svårt för kommunen att ge fördel till en förening men vi är en elitklubb och det borde värderas högre och även gå att försvara i det kommunala livet. Idag har vi hallhyror på en halv miljon kronor och det innebär att vi kommer få betala ytterligare 50 000. Det kan låta som lite pengar men i vår tuffa verklighet där vi vänder på alla stenar är det mycket pengar.

Margaretha Persson är ordförande i Skövde IBF och hon säger att det påverkar negativt.

– Vi har 19 träningsgrupper i gång under en vecka så det handlar om tiotusentals kronor i höjda hyror. Det vore verkligen tråkigt om vi blev tvungna att minska träningsmängden, säger hon.

– Det här var inte alls något roligt besked. Vi har redan i dag en ansträngd situation och i dag likställs ju de ideella föreningarna med företag i de flesta sammanhang, även om det krävs betydligt mycket mer av oss.

Han tycker att kommunen värdesätter de lokala föreningarnas insatser för dåligt.

– Jag vill få i gång en debatt och dialog om vad vi faktiskt gör. Det är redan en het debatt i klubben, inte bara i styrelsen, utan bland medlemmarna och seniorklubben om hur vårt arbete värderas, säger Helgesson.

Han relaterar till kommunens satsning på STCC nästa år som kostar 1,2 miljoner.

– Jag har full respekt för STCC men jag blir ledsen när jag hör kommunens argumentation om att det är värt att lägga pengarna på detta eftersom det sätter Skövde på kartan. Vad är det vi har hållit på och gjort i 25 år? Det kändes som ett slag i ansiktet, säger IFK-ordföranden.

– Vi har varit ett elitlag i 25 år och marknadsfört Skövde. Vi gjorde ett tankeexperiment och sade på skoj att vi kanske skulle döpa om vår förening till Skadevi handboll när vi ser vad vi får tillbaka, fortsätter han.

En hyreshöjning slår mot verksamheten.

– Jag förstår att det är svårt för kommunen att ge fördel till en förening men vi är en elitklubb och det borde värderas högre och även gå att försvara i det kommunala livet. Idag har vi hallhyror på en halv miljon kronor och det innebär att vi kommer få betala ytterligare 50 000. Det kan låta som lite pengar men i vår tuffa verklighet där vi vänder på alla stenar är det mycket pengar.

Margaretha Persson är ordförande i Skövde IBF och hon säger att det påverkar negativt.

– Vi har 19 träningsgrupper i gång under en vecka så det handlar om tiotusentals kronor i höjda hyror. Det vore verkligen tråkigt om vi blev tvungna att minska träningsmängden, säger hon.

– Det här var inte alls något roligt besked. Vi har redan i dag en ansträngd situation och i dag likställs ju de ideella föreningarna med företag i de flesta sammanhang, även om det krävs betydligt mycket mer av oss.

Välkommen att kommentera på sla.se. Vi förhandsmodererar alla kommentarer, om det är första gången du kommenterar läs våra regler kring artikelkommentarer.