08 dec 2014 14:03

23 jan 2015 15:17

Tredje omgången i Skaraborgsserien

SKYTTE

Skaraborgsserien i luftgevärsskytte har nått sin tredje omgång av åtta.
Och i division 1 är det Skövdes lag 1 som toppar efter två omgångar.

Seriespelet har nått två av de sju omgångarna och här är det tre fullpoängare som ligger i tät. Skövde Skg 1 toppar på bättre snittpoäng före Tibro Skf 1 och Mariestads Skg 1. Tibros Jonas Sjöberg blev bäste skytt i omgång 2 med ett resultat på 391 poäng.

I Skaraborgsserien är det 260 skyttar och 76 lag anmälda i 34 olika klasser och divisioner.

I elitklassen var det Jonas Sjöberg, Tibro Skf, som sköt bäst i den tredje omgången och hans 391 poäng ger en sammanlagd kvot på 1169. Han har därmed 20 poäng till godo på Ken Leskinen, Skövde Skg, och ytterligare fem till Rasmus Nordh, Skövde.

Skaraborgsserien av görs över åtta omgångar där fyra skjuts före jul och fyra efter nyår.

Övriga klasser med lokalt i toppen:

Senior, Elit: 1) Jonas Sjöberg, Tibro Skf, 391 poäng i omgång 3 (totalt 1169), 2) Ken Leskinen, Skövde Skg, 383 (1149), 3) Rasmus Nordh, Skövde Skg, 384 (1144).

Senior, L4: 1) Rikard Lindberg, Falköpings Skg, 378 (1141).

Senior, L3: 1) Linnéa Johansson, Skövde Skg, 373 (1125), 2) Lisa Hermansson, Falköpings Skg, 372 (1099), 3) Linnéa M Johansson, Skövde Skg, 371 (1096).

L9, div 1: 1) Markus Helge, Gullspångs Skf, 196 (584), 2) Oliver Karlsson, Falköpings Skg, 188 (565).

L11, div 2: 1) Anton Magnusson, Skövde Skg, 291 (873), 3) Filip Karlsson, Falköpings Skg, 291 (866).

L11, div 3: 1) William Karlsson, Falköpings Skg, 284 (834).

L13, div 1: 1) Hanna Hasselquist, Tibro Skf, 400 (1200), 2) Samuel Borg, Tibro Skf, 400 (1198).

L13, div 2: 1) David Jansson, Mariestads Skg, 388 (1161), 2) Isabell Brandqvist, Tibro Skf, 390 (1159).

L13, div 3: 1) Erik Johansson, Tibro Skf, 399 (1143).

V70, div 1: 1) Karl-Axel Sultan, Skövde garnison Skf, 400 (1200), 2) Jan-Olof Janneson, Falköpings Skg, 400 (1200), 3) Ragnar Samuelsson, Skövde Skg, 400 (1196).

V70, div 2: 1) Stig Fransson, Team Träffpunkten, 395 (1180), 3) Jan-Olof Ahlande, Tibro Skf, 394 (1174).

L SB: 1) Raimo Mäntylä, Skövde Skg, 399 (1196), 2) Torgny Andersson, Tibro Skf, 399 (1196), 3) Redzep Alukic, Falköpings Skg, 397 (1187).

L SA: 1) Mikael Fransson, Falköpings Skg, 399 (1196).

L Sir: 1) Rasmus Bergman, Skövde Skg, 397 (1191).

V Sir: 1) Leif Gustavsson, Sörby-Odensberg Skf, 399 (1192), 2) Valter Andersson, Tibro Skf, 397 (1190), 3) Kjell Johansson, Skövde Skg, 397 (1188).

V50: 1) Per-Ove Axelsson, Tibro Skf, 358 (1072).

L Junior: 1) Mikaela Wass, Sörby-Odensberg Skf, 400 (1199), 2) Simon Andersson, Tibro Skf, 399 (1198), 3) Simon Mäntylä, Skövde Skg, 399 (1193).

L9: 1) Gullspångs Skf 1, 389 (1137), 3) Falköpings Skg, 356 (1077).

L13: 1) Tibro Skf 1, 800 (2394), 2) Falköpings Skg, 792 (2381).

Juniorer: 1) Tibro Skf, 795 (2390), 3) Skövde Skg 1, 797 (2383).

Seniorer, div 2: 1) Axvall Skf, 739 (2207), 2) Tibro Skf 2, 714 (2123), 3) Tibro Skf 3, 703 (2121).

Veteran, sitt: 1) Skövde Skg, 798 (2381).

Sittande: 1) Falköpings Skg 2, 799 (2386), 2) Falköpings Skg 1, 792 (2386).

Seriespelet har nått två av de sju omgångarna och här är det tre fullpoängare som ligger i tät. Skövde Skg 1 toppar på bättre snittpoäng före Tibro Skf 1 och Mariestads Skg 1. Tibros Jonas Sjöberg blev bäste skytt i omgång 2 med ett resultat på 391 poäng.

I Skaraborgsserien är det 260 skyttar och 76 lag anmälda i 34 olika klasser och divisioner.

I elitklassen var det Jonas Sjöberg, Tibro Skf, som sköt bäst i den tredje omgången och hans 391 poäng ger en sammanlagd kvot på 1169. Han har därmed 20 poäng till godo på Ken Leskinen, Skövde Skg, och ytterligare fem till Rasmus Nordh, Skövde.

Skaraborgsserien av görs över åtta omgångar där fyra skjuts före jul och fyra efter nyår.

Övriga klasser med lokalt i toppen:

Senior, Elit: 1) Jonas Sjöberg, Tibro Skf, 391 poäng i omgång 3 (totalt 1169), 2) Ken Leskinen, Skövde Skg, 383 (1149), 3) Rasmus Nordh, Skövde Skg, 384 (1144).

Senior, L4: 1) Rikard Lindberg, Falköpings Skg, 378 (1141).

Senior, L3: 1) Linnéa Johansson, Skövde Skg, 373 (1125), 2) Lisa Hermansson, Falköpings Skg, 372 (1099), 3) Linnéa M Johansson, Skövde Skg, 371 (1096).

L9, div 1: 1) Markus Helge, Gullspångs Skf, 196 (584), 2) Oliver Karlsson, Falköpings Skg, 188 (565).

L11, div 2: 1) Anton Magnusson, Skövde Skg, 291 (873), 3) Filip Karlsson, Falköpings Skg, 291 (866).

L11, div 3: 1) William Karlsson, Falköpings Skg, 284 (834).

L13, div 1: 1) Hanna Hasselquist, Tibro Skf, 400 (1200), 2) Samuel Borg, Tibro Skf, 400 (1198).

L13, div 2: 1) David Jansson, Mariestads Skg, 388 (1161), 2) Isabell Brandqvist, Tibro Skf, 390 (1159).

L13, div 3: 1) Erik Johansson, Tibro Skf, 399 (1143).

V70, div 1: 1) Karl-Axel Sultan, Skövde garnison Skf, 400 (1200), 2) Jan-Olof Janneson, Falköpings Skg, 400 (1200), 3) Ragnar Samuelsson, Skövde Skg, 400 (1196).

V70, div 2: 1) Stig Fransson, Team Träffpunkten, 395 (1180), 3) Jan-Olof Ahlande, Tibro Skf, 394 (1174).

L SB: 1) Raimo Mäntylä, Skövde Skg, 399 (1196), 2) Torgny Andersson, Tibro Skf, 399 (1196), 3) Redzep Alukic, Falköpings Skg, 397 (1187).

L SA: 1) Mikael Fransson, Falköpings Skg, 399 (1196).

L Sir: 1) Rasmus Bergman, Skövde Skg, 397 (1191).

V Sir: 1) Leif Gustavsson, Sörby-Odensberg Skf, 399 (1192), 2) Valter Andersson, Tibro Skf, 397 (1190), 3) Kjell Johansson, Skövde Skg, 397 (1188).

V50: 1) Per-Ove Axelsson, Tibro Skf, 358 (1072).

L Junior: 1) Mikaela Wass, Sörby-Odensberg Skf, 400 (1199), 2) Simon Andersson, Tibro Skf, 399 (1198), 3) Simon Mäntylä, Skövde Skg, 399 (1193).

L9: 1) Gullspångs Skf 1, 389 (1137), 3) Falköpings Skg, 356 (1077).

L13: 1) Tibro Skf 1, 800 (2394), 2) Falköpings Skg, 792 (2381).

Juniorer: 1) Tibro Skf, 795 (2390), 3) Skövde Skg 1, 797 (2383).

Seniorer, div 2: 1) Axvall Skf, 739 (2207), 2) Tibro Skf 2, 714 (2123), 3) Tibro Skf 3, 703 (2121).

Veteran, sitt: 1) Skövde Skg, 798 (2381).

Sittande: 1) Falköpings Skg 2, 799 (2386), 2) Falköpings Skg 1, 792 (2386).