13 dec 2014 09:00

23 jan 2015 15:30

Fakta: Vinnare av SLA:s Guldboll

Skaraborgs Allehanda har delat ut Guldbollen för herrar sedan 1970. Sedan 2007 delas även priset ut till en damspelare. Priset tillfaller den fotbollsspelare i tidningens spridningsområde som juryn anser var den bäste under året. Juryn består av SLA:s sportredaktion.

SLA:s GULDBOLL VINNARE GENOM ÅREN

HERRAR:

1970 Eine Fredriksson Tibro AIK

1971 Sven-Eric Johansson Skövde AIK

1972 Jan Åberg Skövde AIK

1973 Håkan Ericsson Skövde AIK

1974 Lars-Erik Arwelin Skövde AIK

1975 Rolf Ludde Andersson Våmbs IF

1976 Inge Bergström IFK Falköping

1977 Jan Nissmo Skövde AIK

1978 Christer Swärd IFK Tidaholm

1979 Hans-Olof Gustavsson IFK Falköping

1980 Leif Saverman IFK Skövde

1981 Uno Bergh IFK Hjo

1982 Jan-Ove Pettersson Karlsborgs BK

1983 Claes Lillen Andersson Sandhems IF

1984 Thom Åhlund Skövde AIK

1985 Bo Westerberg Skövde AIK

1986 Christian Lööf Skövde AIK

1987 Krister Freijdh Tidaholms GIF

1988 Magnus Henriksson Skövde AIK

1989 Jörgen Eklund Tidaholms GIF

1990 Jonas Granath Ulvåkers IF

1991 Jörgen Malmström Tidaholms GIF

1992 Fredrik Lööf Skövde AIK

1993 Ulf Carlsson Ulvåkers IF

1994 Jens Larsson Skövde AIK

1995 Johan Smedberg Skövde AIK

1996 Conny Johansson IFK Skövde

1997 Jan Jönsson Skövde AIK

1998 Mikael Malm Ulvåkers IF

1999 Gudmundur Magnusson Tidaholms GIF

2000 David Johansson Skövde AIK

2001 Anders Jonsson Tidaholms GIF

2002 Niklas Gustavsson Tibro AIK

2003 Mattias Karlsson Tidaholms GIF

2004 Mårten Gustavsson Tibro AIK

2005 Jakob Orlov Skövde AIK

2006 Claes Espefält Skövde AIK

2007 Robert Eckerman Skövde AIK

2008 Gustav Karlsson Skövde AIK

2009 Jakob Orlov Skövde AIK

2010 Adam Rosén Skövde AIK

2011 Emil Karlsson Skövde AIK

2012 Linus Johansson Skövde AIK

2013 Sebastian Ohlsson Skövde AIK

2014 Hannes Fritzson Tibro AIK

DAMER:

2007 Jessica Lundblad Ulvåkers IF

2008 Martina Ödberg Ulvåkers IF

2009 Emma Sandsjö Ulvåkers IF

2010 Linda Samuelsson Skövde KIK

2011 Helene Sundberg Skövde KIK

2012 Ellen Nordh Fagersanna/Mölltorp-Brevik

2013 Sandra Krantz Skövde KIK

2014 Filippa Plantin Skövde KIK

Skaraborgs Allehanda har delat ut Guldbollen för herrar sedan 1970. Sedan 2007 delas även priset ut till en damspelare. Priset tillfaller den fotbollsspelare i tidningens spridningsområde som juryn anser var den bäste under året. Juryn består av SLA:s sportredaktion.

SLA:s GULDBOLL VINNARE GENOM ÅREN

HERRAR:

1970 Eine Fredriksson Tibro AIK

1971 Sven-Eric Johansson Skövde AIK

1972 Jan Åberg Skövde AIK

1973 Håkan Ericsson Skövde AIK

1974 Lars-Erik Arwelin Skövde AIK

1975 Rolf Ludde Andersson Våmbs IF

1976 Inge Bergström IFK Falköping

1977 Jan Nissmo Skövde AIK

1978 Christer Swärd IFK Tidaholm

1979 Hans-Olof Gustavsson IFK Falköping

1980 Leif Saverman IFK Skövde

1981 Uno Bergh IFK Hjo

1982 Jan-Ove Pettersson Karlsborgs BK

1983 Claes Lillen Andersson Sandhems IF

1984 Thom Åhlund Skövde AIK

1985 Bo Westerberg Skövde AIK

1986 Christian Lööf Skövde AIK

1987 Krister Freijdh Tidaholms GIF

1988 Magnus Henriksson Skövde AIK

1989 Jörgen Eklund Tidaholms GIF

1990 Jonas Granath Ulvåkers IF

1991 Jörgen Malmström Tidaholms GIF

1992 Fredrik Lööf Skövde AIK

1993 Ulf Carlsson Ulvåkers IF

1994 Jens Larsson Skövde AIK

1995 Johan Smedberg Skövde AIK

1996 Conny Johansson IFK Skövde

1997 Jan Jönsson Skövde AIK

1998 Mikael Malm Ulvåkers IF

1999 Gudmundur Magnusson Tidaholms GIF

2000 David Johansson Skövde AIK

2001 Anders Jonsson Tidaholms GIF

2002 Niklas Gustavsson Tibro AIK

2003 Mattias Karlsson Tidaholms GIF

2004 Mårten Gustavsson Tibro AIK

2005 Jakob Orlov Skövde AIK

2006 Claes Espefält Skövde AIK

2007 Robert Eckerman Skövde AIK

2008 Gustav Karlsson Skövde AIK

2009 Jakob Orlov Skövde AIK

2010 Adam Rosén Skövde AIK

2011 Emil Karlsson Skövde AIK

2012 Linus Johansson Skövde AIK

2013 Sebastian Ohlsson Skövde AIK

2014 Hannes Fritzson Tibro AIK

DAMER:

2007 Jessica Lundblad Ulvåkers IF

2008 Martina Ödberg Ulvåkers IF

2009 Emma Sandsjö Ulvåkers IF

2010 Linda Samuelsson Skövde KIK

2011 Helene Sundberg Skövde KIK

2012 Ellen Nordh Fagersanna/Mölltorp-Brevik

2013 Sandra Krantz Skövde KIK

2014 Filippa Plantin Skövde KIK