13 dec 2014 17:53

23 jan 2015 15:17

SM-silver för Arvidsson

Isak Arvidssons Fair Play förlorade SM-finalen i tennis på lördagen. Detta efter ett jättedrama där gameräkning fick till för att skilja dem och Upsala TK åt.

Hjokillen gjorde sitt – vann dubbelmatchen och singeln. Men det räckte inte till att bärga klubbens tredje raka SM-guld. Matchen, som spelades på Fair Plays hemmaplan, slutade 3–3 vilket gjorde att gameräkning fick tillämpas.

Där vägde det över till Upsalas fördel och laget vann därmed lag-SM-guldet i tennis.

Hjokillen gjorde sitt – vann dubbelmatchen och singeln. Men det räckte inte till att bärga klubbens tredje raka SM-guld. Matchen, som spelades på Fair Plays hemmaplan, slutade 3–3 vilket gjorde att gameräkning fick tillämpas.

Där vägde det över till Upsalas fördel och laget vann därmed lag-SM-guldet i tennis.