15 dec 2014 17:24

23 jan 2015 15:55

"En tuff process"

Tioårsupplagan av Idrottsgalan fortsätter att ta form.
Nu är själva förarbetet avslutat, och alla kategorier har fått tre nominerade.
– Det har varit en tuff process, säger Michael Lerjéus, ordförande i nomineringskommittén.

40 idrottare, ledare och lag har tagits ut i de tolv kategorierna, och du hittar samtliga i faktarutan här intill. Det har varit en enorm spridning på nomineringarna, som har varit något färre än förra året.

– Men det som är oerhört kul i år är att det har varit bättre kvalitet i nomineringsunderlagen. Man har tagit sig tid och knåpat ihop en bra nominering, säger Lerjéus.

Ingen klar vinnare

16 olika idrotter finns representerade från ett stort antal olika klubbar och det är fortsättningsvis mest privatpersoner som nominerat.

– Trots att vi har utökat kommittén med en person till i år så har det varit en tuff process, och vi har faktiskt inte sett ut någon vinnare än. Det brukar vi annars ha gjort.

Alla är vinnare

Den enda kategori som det inte finns någon nominering till är hederspriset som kommittén själva, även om det inkommit nomineringar även dit, utser. Nu tar sjumannakommittén ledigt över jul och nyår innan de under en ny sittning ska utse vinnarna i de olika kategorierna, och de presenteras traditionsenligt på galan som arrangeras i Arena Skövde den 31 januari.

– Vi anser att om man över huvud taget är nominerad till galan så är man en vinnare, och kanske får den extra skjutsen i motivation som krävs, säger Lerjéus och berättar att alla som fått en nominering läggs ut på Skövde kommuns hemsida.

Nominerade till Idrottsgalan 2015

Årets kvinnliga idrottare:

Céline Bertrand – Skövde SS

Anna-Maria Johansson – Skövde HF

Torill Fonn – Team UltraSweden LK

Årets manliga idrottare:

Dan Moberg – IFK Skövde SK

Markus Stegefelt – IFK Skövde HK

Albin Elowson – FMCK Skövde

Årets kvinnliga junior:

Ida Olsson – IF Hagen Friidrott

Nikki Brockmar – Skövde SS

Olivia Sandahl – Våmbs IF

Årets manliga junior:

Mattias Obermüller – IFK Skövde HK

Albin Lindgren – Skövde IK

Mattias Ojanperä – FMCK Skövde

Årets unga ledare (kvinnlig):

Anna Wiklund – Skövde GF

Natalie Damgren – Skövde IBF

Ellen Johansson – Skövde ABK

Årets unga ledare (manlig):

Mårten Stålnacke – IFK Skövde HK

Alexander Lindvall/Johan Bergman – Skövde Skateboardförening

Johannes Wiberg – HP Sde/IFK Skövde

Årets lag:

IFK Skövde Fotbollsklubb

Skövde KIK

IFK Skövde FK United P-16

Årets förening:

Skultorps TK

Skövde IBF

Skövde KIK

Årets ledare/tränare:

Karin Möller – Skövde Ryttarförening

Göran Larsson – Skövde Golfklubb

Mikael Thorwald – IFK Skövde FK

Årets Eldsjäl:

Kristina Aldén – Skövde IK

Anders Plantin – Skövde KIK

Sture Persson – Skövde Handikappförening

Årets idrottare med funktionshinder:

Yvonne Nyström/Elin Sköld-Fogelström, RBU Skaraborg

Emma Lantz, Klotrullarnas BK

Skövde HIF Innebandy

SLA-Plaketten – Årets idrottare i världen

Marcus Hellner (skidor)

Anton Strålman (ishockey)

Sofia Loft (styrkelyft)

Oscar Wendt (fotboll)

Sara Hagström (orientering)

Joshi Helgesson (konståkning)

Johan Sjöstrand (handboll)

40 idrottare, ledare och lag har tagits ut i de tolv kategorierna, och du hittar samtliga i faktarutan här intill. Det har varit en enorm spridning på nomineringarna, som har varit något färre än förra året.

– Men det som är oerhört kul i år är att det har varit bättre kvalitet i nomineringsunderlagen. Man har tagit sig tid och knåpat ihop en bra nominering, säger Lerjéus.

Ingen klar vinnare

16 olika idrotter finns representerade från ett stort antal olika klubbar och det är fortsättningsvis mest privatpersoner som nominerat.

– Trots att vi har utökat kommittén med en person till i år så har det varit en tuff process, och vi har faktiskt inte sett ut någon vinnare än. Det brukar vi annars ha gjort.

Alla är vinnare

Den enda kategori som det inte finns någon nominering till är hederspriset som kommittén själva, även om det inkommit nomineringar även dit, utser. Nu tar sjumannakommittén ledigt över jul och nyår innan de under en ny sittning ska utse vinnarna i de olika kategorierna, och de presenteras traditionsenligt på galan som arrangeras i Arena Skövde den 31 januari.

– Vi anser att om man över huvud taget är nominerad till galan så är man en vinnare, och kanske får den extra skjutsen i motivation som krävs, säger Lerjéus och berättar att alla som fått en nominering läggs ut på Skövde kommuns hemsida.

Nominerade till Idrottsgalan 2015

Årets kvinnliga idrottare:

Céline Bertrand – Skövde SS

Anna-Maria Johansson – Skövde HF

Torill Fonn – Team UltraSweden LK

Årets manliga idrottare:

Dan Moberg – IFK Skövde SK

Markus Stegefelt – IFK Skövde HK

Albin Elowson – FMCK Skövde

Årets kvinnliga junior:

Ida Olsson – IF Hagen Friidrott

Nikki Brockmar – Skövde SS

Olivia Sandahl – Våmbs IF

Årets manliga junior:

Mattias Obermüller – IFK Skövde HK

Albin Lindgren – Skövde IK

Mattias Ojanperä – FMCK Skövde

Årets unga ledare (kvinnlig):

Anna Wiklund – Skövde GF

Natalie Damgren – Skövde IBF

Ellen Johansson – Skövde ABK

Årets unga ledare (manlig):

Mårten Stålnacke – IFK Skövde HK

Alexander Lindvall/Johan Bergman – Skövde Skateboardförening

Johannes Wiberg – HP Sde/IFK Skövde

Årets lag:

IFK Skövde Fotbollsklubb

Skövde KIK

IFK Skövde FK United P-16

Årets förening:

Skultorps TK

Skövde IBF

Skövde KIK

Årets ledare/tränare:

Karin Möller – Skövde Ryttarförening

Göran Larsson – Skövde Golfklubb

Mikael Thorwald – IFK Skövde FK

Årets Eldsjäl:

Kristina Aldén – Skövde IK

Anders Plantin – Skövde KIK

Sture Persson – Skövde Handikappförening

Årets idrottare med funktionshinder:

Yvonne Nyström/Elin Sköld-Fogelström, RBU Skaraborg

Emma Lantz, Klotrullarnas BK

Skövde HIF Innebandy

SLA-Plaketten – Årets idrottare i världen

Marcus Hellner (skidor)

Anton Strålman (ishockey)

Sofia Loft (styrkelyft)

Oscar Wendt (fotboll)

Sara Hagström (orientering)

Joshi Helgesson (konståkning)

Johan Sjöstrand (handboll)