15 dec 2014 21:33

23 jan 2015 15:30

Mittback klar för SAIK

FOTBOLL

Skövde AIK har gjort klart med sitt andra nyförvärv inför den kommande säsongen.

Det är Götene IF:s mittback Oskar Callerud, 24, som har skrivit på, vilket gläder SAIK:s sportchef Per Åstemo.

– I Oskar får vi in en kanonkille både på och utanför planen, en klassisk mittback med sin yttersta kunskap i att kunna läsa spelet. En pådrivare och lagspelare. Blir en kugge i vårt lagbygge inför 2015, säger han på klubbens hemsida.

Oskar uttalar sig själv på hemsidan om att han känner till Mikael Thorvald från Götenes möten med IFK Skövde i division 3 den gångna säsongen, och han ser fram emot att representera SAIK framöver.

– Det känns väldigt bra, jag har fått väldigt positiva intryck av klubben och ledningen. Det känns väldigt professionellt allting, från styrelse till ledare så det ska bli riktigt kul att få testa på att spela i SAIK, säger han.

Det är Götene IF:s mittback Oskar Callerud, 24, som har skrivit på, vilket gläder SAIK:s sportchef Per Åstemo.

– I Oskar får vi in en kanonkille både på och utanför planen, en klassisk mittback med sin yttersta kunskap i att kunna läsa spelet. En pådrivare och lagspelare. Blir en kugge i vårt lagbygge inför 2015, säger han på klubbens hemsida.

Oskar uttalar sig själv på hemsidan om att han känner till Mikael Thorvald från Götenes möten med IFK Skövde i division 3 den gångna säsongen, och han ser fram emot att representera SAIK framöver.

– Det känns väldigt bra, jag har fått väldigt positiva intryck av klubben och ledningen. Det känns väldigt professionellt allting, från styrelse till ledare så det ska bli riktigt kul att få testa på att spela i SAIK, säger han.