18 dec 2014 17:27

23 jan 2015 15:17

Uusitalo stannar i SAIK

FOTBOLL

Andreas Uusitalo, med 86 A-lagsmatcher, stannar i Skövde AIK. Mittbacken skrev på för ytterligare ett år med sin moderklubb.

”Uusitalo som varit mer eller mindre startspelare ända sen han kom till oss inför säsongen 2011 blir en otroligt viktig pjäs i vår centrallinje inför 2015”, heter det i ett uttalande på klubbens hemsida.

– Det är väldigt kul att vår eminenta mittback har valt att förlänga. Han blir en tung pjäs hos, säger sportchefen Per Åstemo i en kommentar på klubbens hemsida.

”Uusitalo som varit mer eller mindre startspelare ända sen han kom till oss inför säsongen 2011 blir en otroligt viktig pjäs i vår centrallinje inför 2015”, heter det i ett uttalande på klubbens hemsida.

– Det är väldigt kul att vår eminenta mittback har valt att förlänga. Han blir en tung pjäs hos, säger sportchefen Per Åstemo i en kommentar på klubbens hemsida.