09 jan 2015 17:22

23 jan 2015 15:31

Skövde Bandys nya tränare ser helheten

BANDY: Mattias Nilsson och Albin Bladh från Otterbäckens BK.
Där har ni Skövde Bandys nya tränare.
– Vi är jättenöjda med den här lösningen, säger Fredrik Lorentzon i Skövde Bandy.

Skövde Bandy behöver ett lyft i tabellen och de kände sig tvingade att agera.

Innan jul gick de ut annonserade om nya tränare till laget som ligger sist i division 2 efter fem spelade matcher.

Nu står det klart att duon Mattias Nilsson – som förra året tränade Otterbäckens A-lag och i år har hand om P14-laget – och Albin Bladh, som är tränar i klubbens P18-lag, blir nya tränare i Skövde Bandy.

– Det är främst en lösning för nästa säsong men de kommer redan nu att hjälpa till så mycket de kan säsongen ut vid sidan om deras andra uppdrag i Otterbäcken där de tränar olika lag. De kommer att vara med och köra en gång i veckan med oss i vinter, säger Fredrik Lorentzon.

– En jättebra lösning. Det blir perfekt. Vi får den typ av tränare som vi vill ha. De kan vara med och utveckla vårt spel och jobba för att få ungdomar till matcherna för att skapa en bra stämning runt omkring. De ser helheten och vill vara med på vår satsning.

– Vi vill gå upp i ettan och nu går vi för att bli tvåa i serien, då har vi möjlighet att kunna ansöka om en plats till nästa säsong.

Att gå förbi obesegrade serieledaren Vargöns BK ter sig ytterst svårt.

På söndag spelar Skövde Bandy match igen då Lidköpings AIK B väntar på bortaplan.

– Vi ska vara medvetna om att det här inte är någon jättestor förändring och att vi har förlorat fyra av fem matcher. Det är upp till alla i laget att ta sig i kragen men det här är helt klart en vitamininjektion för oss.

– Nästa säsong blir riktigt kul. Då blir det en riktig satsning även om de kommer att vara med lite under resten av säsongen. Vi är väldigt nöjda med den här lösningen.

Skövde Bandy behöver ett lyft i tabellen och de kände sig tvingade att agera.

Innan jul gick de ut annonserade om nya tränare till laget som ligger sist i division 2 efter fem spelade matcher.

Nu står det klart att duon Mattias Nilsson – som förra året tränade Otterbäckens A-lag och i år har hand om P14-laget – och Albin Bladh, som är tränar i klubbens P18-lag, blir nya tränare i Skövde Bandy.

– Det är främst en lösning för nästa säsong men de kommer redan nu att hjälpa till så mycket de kan säsongen ut vid sidan om deras andra uppdrag i Otterbäcken där de tränar olika lag. De kommer att vara med och köra en gång i veckan med oss i vinter, säger Fredrik Lorentzon.

– En jättebra lösning. Det blir perfekt. Vi får den typ av tränare som vi vill ha. De kan vara med och utveckla vårt spel och jobba för att få ungdomar till matcherna för att skapa en bra stämning runt omkring. De ser helheten och vill vara med på vår satsning.

– Vi vill gå upp i ettan och nu går vi för att bli tvåa i serien, då har vi möjlighet att kunna ansöka om en plats till nästa säsong.

Att gå förbi obesegrade serieledaren Vargöns BK ter sig ytterst svårt.

På söndag spelar Skövde Bandy match igen då Lidköpings AIK B väntar på bortaplan.

– Vi ska vara medvetna om att det här inte är någon jättestor förändring och att vi har förlorat fyra av fem matcher. Det är upp till alla i laget att ta sig i kragen men det här är helt klart en vitamininjektion för oss.

– Nästa säsong blir riktigt kul. Då blir det en riktig satsning även om de kommer att vara med lite under resten av säsongen. Vi är väldigt nöjda med den här lösningen.