12 jan 2015 20:00

23 jan 2015 15:56

Nationalarenan är riggad och klar

Organisationen är på plats, biljetter har börjat säljas och logistiken tycks fungera.
Det ligger förväntan i luften inför veckans EM-kvalmatcher i futsal, tillika premiär för landslaget i nationalarenan Arena Skövde.

På en välfylld presskonferens på kvalspelets turneringscenter i en källarlokal i Scandic Billingen tog såväl Svenska- som Västergötlands Fotbollförbund emot media tillsammans med IFK Skövde, Skövde kommun och två av de lagvärdar som ska se till att underlätta landslagens vistelse i Skövde.

Här redogjordes det, bland annat, för de olika parternas uppgift kring det här stora arrangemanget, samt för biljettförsäljningen.

Som varit skral så här långt.

– 13 föreningar har visat intresse så här långt, så vi har sålt 400 lagbiljetter utspridda på matcherna, säger Staffan Lindmark på VFF.

Och till privatpersoner har det endast sålts drygt 550 biljetter.

– Men det är inget konstigt egentligen, säger Henrik Berggren, evenemangschef på Next Skövde.

– Det ser ut så här även på handbollsmatcher eller på vad det än är för sport i arenan, så säljs det på dörren.

Samtliga är eniga om att förutsättningarna finns för en riktigt trevlig publikfest, och det finns en del som talar för att lördagsmötet mellan Sverige och Israel skulle kunna bli helt avgörande i kampen om gruppsegern.

– Vi har ändå den här Danmarkslandskampen i minne som fortfarande är publikrekord. Så jag skulle bli förvånad om det inte blir tusen varje dag, säger Lennart Persson i IFK Skövde med mötet med Danmark för två år sedan i åtanke då 2 373 åskådare såg matchen.

Engagerar många

Runt 100-150 personer uppskattas jobba runt det här kvalet och IFK Skövde står för marktjänsten, som Lennart Persson uttrycker det.

– Vi använder våra spelare och ungdomars föräldrar så att vi har runt 50-60 funktionärer igång varje tävlingsdag, säger han.

Just säkerheten är alltid en het potatis när Israel deltar, vilket vi skrev om i lördagstidningen. Här följer arrangören helt Uefas och polisens direktiv, vilket görs oavsett vilka länder som deltar.

– Att länderna känner sig trygga är jätteviktigt, säger Christian Thunholm från Svenska Fotbollförbundet och ansvarig för turneringen.

Stor betydelse för sporten

Han har själv varit och sett Sveriges förberedelselandskamper mot Turkiet, har stort hopp om svenska framgångar i veckan och pratar om det här kvalets betydelse för svensk futsal.

– Det betyder ofantligt mycket egentligen. Rankingen räknas bara utifrån kvalen hittills i futsal så det är jätteviktigt, och jag tror det kommer skrivas betydligt mer om futsal. Så det är väldigt viktigt för svensk futsal i alla fall att ta sig vidare från gruppen, säger han och får medhåll från Lennart Persson.

– Tror det är viktigt med en framgång nu när den här futsalligan har startat i år. Jag är ganska övertygad om att det kommer fram en helt ny generation landslagsspelare inom något år, tack vare ligan, säger han.

Ingen tv-sändning

Men bortsett från övriga landslags landskamper och kvalspel blir det ingen tv-sändning från Arena Skövde.

– Det har varit prat om det, men blev inte av nu, tyvärr. Men det var diskussioner om det, säger Thunholm.

På en välfylld presskonferens på kvalspelets turneringscenter i en källarlokal i Scandic Billingen tog såväl Svenska- som Västergötlands Fotbollförbund emot media tillsammans med IFK Skövde, Skövde kommun och två av de lagvärdar som ska se till att underlätta landslagens vistelse i Skövde.

Här redogjordes det, bland annat, för de olika parternas uppgift kring det här stora arrangemanget, samt för biljettförsäljningen.

Som varit skral så här långt.

– 13 föreningar har visat intresse så här långt, så vi har sålt 400 lagbiljetter utspridda på matcherna, säger Staffan Lindmark på VFF.

Och till privatpersoner har det endast sålts drygt 550 biljetter.

– Men det är inget konstigt egentligen, säger Henrik Berggren, evenemangschef på Next Skövde.

– Det ser ut så här även på handbollsmatcher eller på vad det än är för sport i arenan, så säljs det på dörren.

Samtliga är eniga om att förutsättningarna finns för en riktigt trevlig publikfest, och det finns en del som talar för att lördagsmötet mellan Sverige och Israel skulle kunna bli helt avgörande i kampen om gruppsegern.

– Vi har ändå den här Danmarkslandskampen i minne som fortfarande är publikrekord. Så jag skulle bli förvånad om det inte blir tusen varje dag, säger Lennart Persson i IFK Skövde med mötet med Danmark för två år sedan i åtanke då 2 373 åskådare såg matchen.

Engagerar många

Runt 100-150 personer uppskattas jobba runt det här kvalet och IFK Skövde står för marktjänsten, som Lennart Persson uttrycker det.

– Vi använder våra spelare och ungdomars föräldrar så att vi har runt 50-60 funktionärer igång varje tävlingsdag, säger han.

Just säkerheten är alltid en het potatis när Israel deltar, vilket vi skrev om i lördagstidningen. Här följer arrangören helt Uefas och polisens direktiv, vilket görs oavsett vilka länder som deltar.

– Att länderna känner sig trygga är jätteviktigt, säger Christian Thunholm från Svenska Fotbollförbundet och ansvarig för turneringen.

Stor betydelse för sporten

Han har själv varit och sett Sveriges förberedelselandskamper mot Turkiet, har stort hopp om svenska framgångar i veckan och pratar om det här kvalets betydelse för svensk futsal.

– Det betyder ofantligt mycket egentligen. Rankingen räknas bara utifrån kvalen hittills i futsal så det är jätteviktigt, och jag tror det kommer skrivas betydligt mer om futsal. Så det är väldigt viktigt för svensk futsal i alla fall att ta sig vidare från gruppen, säger han och får medhåll från Lennart Persson.

– Tror det är viktigt med en framgång nu när den här futsalligan har startat i år. Jag är ganska övertygad om att det kommer fram en helt ny generation landslagsspelare inom något år, tack vare ligan, säger han.

Ingen tv-sändning

Men bortsett från övriga landslags landskamper och kvalspel blir det ingen tv-sändning från Arena Skövde.

– Det har varit prat om det, men blev inte av nu, tyvärr. Men det var diskussioner om det, säger Thunholm.