12 jan 2015 13:59

23 jan 2015 15:56

SHF och IFK vidare i USM

HANDBOLL: Steg 3 avgjordes i helgen

Såväl Skövde HF som IFK Skövde är klart för USM steg 4 (spelare födda 98/99). Detta efter vinster i sina respektive gruppspel i helgen. SHF spelade hemma i Idrottshallen och IFK Skövde var i Spånga.

Resultatmässigt fick Skövde HF den enklaste resan till gruppseger som ger en gynnsammare lottning i steg 4, som är steget innan finalen som avgörs i Jönköping i april.

Det handlade om storsegrar rakt igenom. Först mot Farmen från Lund där det blev 31–5. En vinst som följdes upp med 36-9 mot ett annat lag från Skåne, Kävlinge. Gruppfinalen mot HK S-hof från Partille blev något jämnare, men 31–15 är siffror som imponerar.

En stark helg av SHF-tjejerna som lovar gott inför fortsättningen. Notera också att klubbens juniorer skall spela steg 4 på hemmaplan 31 januari-1 februari.

Vi kan konstatera att Skaraborg verkar ha bra beställt på A-flicksidan eftersom såväl Skara HF som Lidköping är vidare till nästa steg. Tibro HK var också med, men de har spelat färdigt för den här gången efter tre förluster: Forshaga 20–24, Göksten 17–27 och Lidköping 15–36.

På pojksidan spelade IFK Skövde i Spånga med bra resultat. Laget inledde att spela oavgjort 28–28 mot Silwing/Troja som ansågs vara lite av favorit till gruppsegern. Här räddade Albin Blomfeldt en poäng med sitt kvitteringsmål med bara två sekunder kvar att spela.

Sedan gick det lättare mot Nyköping. Den matchen vanns med 34–21.

Läget inför fortsättningen var gott. Mot Spånga blev det ny storseger med 27–14, vilket var viktigt i kampen mot Silwing/Troja när det gällde gruppsegern. Nu säkrades gruppsegern efter 32–27 mot Borlänge och även IFK vann sin grupp.

Resultatmässigt fick Skövde HF den enklaste resan till gruppseger som ger en gynnsammare lottning i steg 4, som är steget innan finalen som avgörs i Jönköping i april.

Det handlade om storsegrar rakt igenom. Först mot Farmen från Lund där det blev 31–5. En vinst som följdes upp med 36-9 mot ett annat lag från Skåne, Kävlinge. Gruppfinalen mot HK S-hof från Partille blev något jämnare, men 31–15 är siffror som imponerar.

En stark helg av SHF-tjejerna som lovar gott inför fortsättningen. Notera också att klubbens juniorer skall spela steg 4 på hemmaplan 31 januari-1 februari.

Vi kan konstatera att Skaraborg verkar ha bra beställt på A-flicksidan eftersom såväl Skara HF som Lidköping är vidare till nästa steg. Tibro HK var också med, men de har spelat färdigt för den här gången efter tre förluster: Forshaga 20–24, Göksten 17–27 och Lidköping 15–36.

På pojksidan spelade IFK Skövde i Spånga med bra resultat. Laget inledde att spela oavgjort 28–28 mot Silwing/Troja som ansågs vara lite av favorit till gruppsegern. Här räddade Albin Blomfeldt en poäng med sitt kvitteringsmål med bara två sekunder kvar att spela.

Sedan gick det lättare mot Nyköping. Den matchen vanns med 34–21.

Läget inför fortsättningen var gott. Mot Spånga blev det ny storseger med 27–14, vilket var viktigt i kampen mot Silwing/Troja när det gällde gruppsegern. Nu säkrades gruppsegern efter 32–27 mot Borlänge och även IFK vann sin grupp.