13 jan 2015 14:13

23 jan 2015 15:56

SAIK värvar från TAIK

Skövde AIK förstärker truppen och gör det med en värvning från serierivalen Tibro AIK.
Yttermittfältaren Viktor Granath kommer fortsättningsvis att spela med SAIK.

Nyligen gick Jesper Andersson från Tibro till Skövde AIK och nu gör alltså Viktor Granath samma resa. Trots ett år kvar på kontraktet lämnar han Tibro AIK för att testa lyckan i seriekonkurrenten. De båda klubbarna har kommit överens och SAIK köper loss Granath från kontraktet med Tibro.

– Viktor är en storväxt yttermittfältare som även är bra med fötterna. Framförallt är det en duktig spelare, men han besitter även andra kvaliteter. Han har en bra karaktär, offervilja och jobbar hårt för laget, säger SAIK:s sportchef Per Åstemo.

Tibro AIK tappar en duktig spelare, men Viktor hade egna önskemål om att spela i Skövde AIK där hans yngre bröder Gustav (A-laget) och William (U-laget) samt kusinen Philip (A-laget) redan finns. Då gick Tibro med på att släppa mittfältaren efter bara en säsong.

– Det är en fantastiskt bra kille som lämnar vår förening, men vi önskar honom all lycka i Skövde AIK, säger TAIK:s ordförande Kenneth Eriksson.

– Vi har kompromissat fram en bra uppgörelse och båda parter är nöjda.

Åstemo:

– Från SAIK:s sida är vi jättenöjda och det är bra att vi kan samarbeta trots att vi spelar i samma division.

Granath har Tymer som moderklubb, men spelade i Ulvåker en säsong innan han gick till Tibro inför förra säsongen. Där blev det fem mål i fjol, men nu går karriären vidare i den röda tröjan där han skrivit på för två säsonger.

– Skövde har alltid lockat så det var intressant när de hörde av sig, säger Viktor.

SAIK gjorde under måndagen även klart med Törebodas talang Edin Salihovic som går första året på fotbollsgymnasiet i Skövde.

– Jättekul att han väljer oss. Edin är väldigt duktig, en teknisk spelare med stor ambition att bli fotbollsspelare och det tycker vi är viktigt.

Fortfarande finns dock en del platser att fylla i SAIK-truppen.

– Vi ska ha fem-sex spelare innan vi är klara, deklarerar Per Åstemo.

I Tibro AIK återstår inte mycket innan truppen är spikad inför stundande säsong.

– Truppen är så gott som klar, menar Kenneth Eriksson.

Nyligen gick Jesper Andersson från Tibro till Skövde AIK och nu gör alltså Viktor Granath samma resa. Trots ett år kvar på kontraktet lämnar han Tibro AIK för att testa lyckan i seriekonkurrenten. De båda klubbarna har kommit överens och SAIK köper loss Granath från kontraktet med Tibro.

– Viktor är en storväxt yttermittfältare som även är bra med fötterna. Framförallt är det en duktig spelare, men han besitter även andra kvaliteter. Han har en bra karaktär, offervilja och jobbar hårt för laget, säger SAIK:s sportchef Per Åstemo.

Tibro AIK tappar en duktig spelare, men Viktor hade egna önskemål om att spela i Skövde AIK där hans yngre bröder Gustav (A-laget) och William (U-laget) samt kusinen Philip (A-laget) redan finns. Då gick Tibro med på att släppa mittfältaren efter bara en säsong.

– Det är en fantastiskt bra kille som lämnar vår förening, men vi önskar honom all lycka i Skövde AIK, säger TAIK:s ordförande Kenneth Eriksson.

– Vi har kompromissat fram en bra uppgörelse och båda parter är nöjda.

Åstemo:

– Från SAIK:s sida är vi jättenöjda och det är bra att vi kan samarbeta trots att vi spelar i samma division.

Granath har Tymer som moderklubb, men spelade i Ulvåker en säsong innan han gick till Tibro inför förra säsongen. Där blev det fem mål i fjol, men nu går karriären vidare i den röda tröjan där han skrivit på för två säsonger.

– Skövde har alltid lockat så det var intressant när de hörde av sig, säger Viktor.

SAIK gjorde under måndagen även klart med Törebodas talang Edin Salihovic som går första året på fotbollsgymnasiet i Skövde.

– Jättekul att han väljer oss. Edin är väldigt duktig, en teknisk spelare med stor ambition att bli fotbollsspelare och det tycker vi är viktigt.

Fortfarande finns dock en del platser att fylla i SAIK-truppen.

– Vi ska ha fem-sex spelare innan vi är klara, deklarerar Per Åstemo.

I Tibro AIK återstår inte mycket innan truppen är spikad inför stundande säsong.

– Truppen är så gott som klar, menar Kenneth Eriksson.