31 jan 2015 15:18

02 feb 2015 11:01

Skövde IK tvingas till sparåtgärder

ISHOCKEY: Ekonomin är just nu inte tillfredställande

Skövde IK ligger i nuläget på ett positivt resultat på 11 000 kronor.

Då känner sig klubben tvingad att agera.

”Vi kommer med anledning härav att genomföra åtgärder av såväl intäktsskapande som kostnadssänkande natur”, heter det i en kommentar från styrelsen på klubbens hemsida.

Skövde IK har i enlighet med de nya kraven från Svenska Ishockeyförbundet som de ställer på föreningar i division 1 lämnat in en delårsrapport kring klubbens ekonomiska utveckling för perioden 1 maj till 31 december.

SIK har en omsättning på 5,5 miljoner kronor efter åtta månader och ligger på ett positivt resultat på 11 00 kronor.

”Med tanke på att våren normalt är en ekonomiskt svag period för föreningen bedömer styrelsen resultatet som otillfredsställande, och kommer med anledning härav att genomföra åtgärder av såväl intäktsskapande som kostnadssänkande natur. Ambitionen med detta är att skapa en acceptabel plattform för kommande års ekonomiska planering”, skriver styrelsen på klubbens hemsida.

Skövde IK tvingades 2012 genomgå en rekonstruktion efter att klubben haft mångmiljonskulder. De lyckades sanera sin ekonomi och få klubben på fötter igen. Efter att ha varit kvitt sin skuld helt och hållet redovisade SIK därefter en förlust för verksamhetsåret 2013/2014 på nästan 230 000 kronor och hade då ett underskott av eget kapital på 172 054 kronor inför årets säsong.

Samtidigt står det också klart att spelaren Anton Tano lämnar klubben och återvänder till sin moderklubb Kiruna IF.

”Skövde IK och Anton Tano har gemensamt kommit fram till att detta är den bästa lösningen för båda parter. Vi tackar Anton för hans insats i föreningen och önskar honom lycka till”, heter det i en kommentar från Skövde IK:s sportchef Hans Ljunggren på klubbens hemsida.

Forwarden Anton Tano svarade för tolv poäng (fyra mål och åtta assist) på 31 matcher i SIK-tröjan.

Skövde IK har i enlighet med de nya kraven från Svenska Ishockeyförbundet som de ställer på föreningar i division 1 lämnat in en delårsrapport kring klubbens ekonomiska utveckling för perioden 1 maj till 31 december.

SIK har en omsättning på 5,5 miljoner kronor efter åtta månader och ligger på ett positivt resultat på 11 00 kronor.

”Med tanke på att våren normalt är en ekonomiskt svag period för föreningen bedömer styrelsen resultatet som otillfredsställande, och kommer med anledning härav att genomföra åtgärder av såväl intäktsskapande som kostnadssänkande natur. Ambitionen med detta är att skapa en acceptabel plattform för kommande års ekonomiska planering”, skriver styrelsen på klubbens hemsida.

Skövde IK tvingades 2012 genomgå en rekonstruktion efter att klubben haft mångmiljonskulder. De lyckades sanera sin ekonomi och få klubben på fötter igen. Efter att ha varit kvitt sin skuld helt och hållet redovisade SIK därefter en förlust för verksamhetsåret 2013/2014 på nästan 230 000 kronor och hade då ett underskott av eget kapital på 172 054 kronor inför årets säsong.

Samtidigt står det också klart att spelaren Anton Tano lämnar klubben och återvänder till sin moderklubb Kiruna IF.

”Skövde IK och Anton Tano har gemensamt kommit fram till att detta är den bästa lösningen för båda parter. Vi tackar Anton för hans insats i föreningen och önskar honom lycka till”, heter det i en kommentar från Skövde IK:s sportchef Hans Ljunggren på klubbens hemsida.

Forwarden Anton Tano svarade för tolv poäng (fyra mål och åtta assist) på 31 matcher i SIK-tröjan.

Välkommen att kommentera på sla.se. Vi förhandsmodererar alla kommentarer, om det är första gången du kommenterar läs våra regler kring artikelkommentarer.