01 feb 2015 18:00

02 feb 2015 10:53

Dan Moberg vann – igen

LÄNGDSKIDOR. BILLINGENS LÅNGLOPP

IFK Skövde skidklubbs Dan Moberg stod i en klass för sig då Skövde Billingens skidallians arrangerade Billingens långlopp som totalt hade cirka 500 startande.

Segern i lördags var Dan Mobergs fjärde i det Vasaloppsseedande långloppet som genomfördes i form av ett varvlopp, 10x4,2 kilometer, alltså 4,2 mil.

I masstarten på Billingens skidstadion höll den 37-årige Lerdalabon en tredjeplats. Men det dröjde inte många minuter innan Moberg stakade upp i spets och drog ifrån.

– Jag blåste på en del i början för att skapa en lucka bakåt. Det gick bra och sedan höll jag stabil fart och drog ifrån ännu mer, konstaterade Moberg.

Vid målgång klockades han för 1 timme 45,48 minuter och var därmed cirka tre minuter snabbare än tvåan Erik Johansson från Tranemo IF som i sin tur slog trean Joakim Lindberg från Grytgöls IK med tre sekunder.

Förutom Moberg placerade sig fyra lokala åkare inom topp tio, sexa Viktor Elfvén, IF Hagen, sjua David Olofsson, IFK, åtta Fredrik Skaremyr, IFK och tia Magnus Calestam, Hagen.

Ramhult överlägsen

I damklassen över 42 km stod Catharina Ramhult, Borås SK i en klass för sig med en segertid på 2 timmar, 12,38 minuter.

– Det gick jättebra i dag och jag är verkligen nöjd, intygade den Vasaloppshärdade (5,32 tim som bäst) Boråstjejen som gjorde Skövdedebut i lördags.

Tvåa i damklassen blev IFK:s slitstarka Lobov Pospeshina som nu laddar för sitt 24:e Vasalopp.

– Det var jobbigt i dag, men jag är jätteglad över min placering, sa Lobov.

Trea slutade klubbkompisen Lovisa Jern och nia blev Helena Ståhl från Skövde, en placering före Anna-Karin Green, tidigare simmartjej i Skövde SS som numera representerar Kungsbacka.

I herrklassen över halva distansen, 21 km, segrade Richard Johansson, Lidingö och bästa lokala åkare blev tredjeplacerade Michael Forsman, K3 IF.

På damsidan vann Lena Hilmersson, Göteborgs SK, före IF Hagens Sara Lindberg.

 

Segern i lördags var Dan Mobergs fjärde i det Vasaloppsseedande långloppet som genomfördes i form av ett varvlopp, 10x4,2 kilometer, alltså 4,2 mil.

I masstarten på Billingens skidstadion höll den 37-årige Lerdalabon en tredjeplats. Men det dröjde inte många minuter innan Moberg stakade upp i spets och drog ifrån.

– Jag blåste på en del i början för att skapa en lucka bakåt. Det gick bra och sedan höll jag stabil fart och drog ifrån ännu mer, konstaterade Moberg.

Vid målgång klockades han för 1 timme 45,48 minuter och var därmed cirka tre minuter snabbare än tvåan Erik Johansson från Tranemo IF som i sin tur slog trean Joakim Lindberg från Grytgöls IK med tre sekunder.

Förutom Moberg placerade sig fyra lokala åkare inom topp tio, sexa Viktor Elfvén, IF Hagen, sjua David Olofsson, IFK, åtta Fredrik Skaremyr, IFK och tia Magnus Calestam, Hagen.

Ramhult överlägsen

I damklassen över 42 km stod Catharina Ramhult, Borås SK i en klass för sig med en segertid på 2 timmar, 12,38 minuter.

– Det gick jättebra i dag och jag är verkligen nöjd, intygade den Vasaloppshärdade (5,32 tim som bäst) Boråstjejen som gjorde Skövdedebut i lördags.

Tvåa i damklassen blev IFK:s slitstarka Lobov Pospeshina som nu laddar för sitt 24:e Vasalopp.

– Det var jobbigt i dag, men jag är jätteglad över min placering, sa Lobov.

Trea slutade klubbkompisen Lovisa Jern och nia blev Helena Ståhl från Skövde, en placering före Anna-Karin Green, tidigare simmartjej i Skövde SS som numera representerar Kungsbacka.

I herrklassen över halva distansen, 21 km, segrade Richard Johansson, Lidingö och bästa lokala åkare blev tredjeplacerade Michael Forsman, K3 IF.

På damsidan vann Lena Hilmersson, Göteborgs SK, före IF Hagens Sara Lindberg.

 

Resultat

Billingens långlopp:

Herrar 21-, 42 km: 1) Dan Moberg, IFK Skövde SK, 1:45:48, 2) Erik Johansson, Tranemo IF Skidklubb, 1:49:08, 3) Joakim Lindberg, Grytgöls IK, 1:49:11, 4) Tobias Westman, IK Stern, 1:52:06, 5) Erik Wilhelmsson, Lidköpings VSK, 1:53:00, 6) Viktor Elfvén, IF Hagen SK, 1:53:19, 7) David Olofsson, IFK Skövde SK, 1:55:11, 8) Fredrik Skaremyr, IFK Skövde SK, 1:58:31, 8) Rickard Bergengren, IF Ski Team Skåne, 1:58:31, 10) Magnus Calestam, IF Hagen SK, 1:58:34, 11) Henrik Albertsson, Sya SK, 1:59:26, 12) Mathias Häggblom, Brännebrona SK, 1:59:57, 13) Kristian Strandell, Skövde, 2:00:38, 14) Fredrik Swärd, Tidaholm SOK Sisu, 2:00:39, 15) Marcus Ullman, OK Alehof, 2:00:54, 16) Robin Sundqvist, IK Stern, 2:01:37, 17) Kristian Furuskog, Berga SOK, 2:02:19, 18) Thor Kruse Een, Göteborg, 2:03:11, 19) Patrik Valberg, Uddevalla IS, 2:04:55, 20) Carl-Johan Medin, AXA SC, 2:06:13, 21) Jonas Ahlrik, Tidaholm SOK Sisu, 2:07:05, 22) Erik Lundell, Skövde, 2:08:23, 23) Kenneth Ingemarsson, IK Stern, 2:08:52, 24) Torbjörn Andersson, Tidaholm SOK Sisu, 2:09:13, 25) Martin Siljegård, Halmstads Skidklubb, 2:11:19, 26) Anders Sandin, IK Stern, 2:12:07, 27) Johan Malmkvist, Högsjö GF, 2:12:28, 28) Christian Wester, Skövde, 2:12:58, 29) Alexander Olander, OK Landehof, 2:13:06, 30) Philip Overby, Danmark, 2:13:13, 31) Fredrik Almqvist, Skogsbygdens IF, 2:13:14, 32) Johan Dire, Göteborg, 2:13:32, 33) Roger Svenningsson, Habo, 2:13:47, 34) Marcus Andersson, Brännebrona SK, 2:15:13, 35) Örjan Skatt, Borås, 2:17:00, 36) Ulrik Karlsson, Lessebo OK, 2:17:10, 37) Michael Ek, Brännebrona SK, 2:17:29, 38) Anders Carlsson, Istrums SK, 2:17:36, 39) Björn Petersson, OK Landehof, 2:17:42, 40) Andreas Ramstedt, IK Stern, 2:18:17, 41) Mattias Fyrsten, Okänt, 2:19:54, 42) Jörgen Ranneberg, Skövde, 2:19:58, 43) Stefan Jensen, Göteborg, 2:20:11, 44) Thomas Malmberg, OK Landehof, 2:20:57, 45) Marcus Lindgren, Hindås SK, 2:21:43, 46) Joacim Gustafsson, Götene, 2:21:59, 47) Joakim Estving Estving, Skövde, 2:22:07, 47) Tomas Johansson, Tidaholm SOK Sisu, 2:22:07, 49) Mårten Johansson, Falköpings AIK SK, 2:22:08, 50) Kent Tigerberg, Lidköpings VSK, 2:23:14, 51) Christer Mononen, OK Gipen, 2:23:29, 52) Andreas Asp, Mariestad, 2:23:49, 53) Anders Hammer, Lidköpings VSK, 2:23:52, 54) Karl Wilenius, Skara, 2:23:56, 55) Erkki Saksman, IF Hagen SK, 2:25:12, 56) Lars Jonasson, Uddevalla IF, 2:25:15, 57) Fredrik Hartman, Kungsbacka, 2:25:23, 58) Staffan Kanen, Kungsbacka, 2:25:26, 59) Lars Tegenfeldt, Uddevalla, 2:25:35, 60) Henrik Dellborg, IK Stern, 2:27:06, 61) Per Kjell, Tibro, 2:27:07, 62) Anders Joelsson, OK Landehof, 2:27:26, 63) Peter Dartman, IFK Skövde SK, 2:27:42, 64) Martin Hildingh, IF Rigor, 2:27:57, 65) Johan Eliasson, Skara, 2:28:55, 66) Boris Kulas, Ski Team Skåne, 2:29:28, 67) Martin Danklint, Tranemo IF Skidklubb, 2:30:06, 68) Tobias Bromander, Tidaholm SOK Sisu, 2:30:47, 69) Johan Wettergren, Skövde, 2:31:10, 70) Erik Åström, Skövde, 2:31:47, 71) Robert Jacobsson, Sundbyberg SK, 2:31:50, 72) Jonas Ask, IK Stern, 2:31:55, 73) Fredrik Nyberg, Kungsbacka, 2:32:02, 74) Andreas Holgersson, Brännebrona SK, 2:32:14, 75) fredrik Runeson, Göteborg, 2:32:28, 76) Christian Grane, IFK Skövde SK, 2:32:44, 77) Kenneth Holgersson, Tidaholm SOK Sisu, 2:32:49, 78) Tomas Hurtig, OK Skogshjortarna, 2:33:05, 79) Robert Isaksson, IF Rigor, 2:33:18, 80) Henrik Gustafsson, Munkedal, 2:33:20, 81) Morgan Jerkefjord, OK Kullingshof, 2:33:21, 82) Ken Pihlblad, Stockholm, 2:34:26, 83) Ulf Runum, Gnosjö FK, 2:34:27, 84) johan Olsson, Götene, 2:34:53, 85) Staffan Andersson, Vänersborg, 2:35:18, 86) André Olofsson, Munkedal, 2:35:37, 87) Mats Svensson, Skövde, 2:35:54, 88) Richard Dahl, OK Alehof, 2:35:58, 89) Andreas Jonsson, Karlstad, 2:36:12, 90) Nicklas Solsjö, IFK Skövde SK, 2:36:44, 90) Hans Blom, Jönköping, 2:36:44, 92) Petri Mehtonen, Skövde, 2:37:10, 93) petter Gustafsson, Gnosjö, 2:37:33, 94) Henrik Högstedt, , 2:37:43, 95) Robert Fogelqvist, Lidköping, 2:37:54, 96) Daniel Svensson, Äspereds IF, 2:38:05, 97) Fredrik Larsson, Lidköpings VSK, 2:38:21, 98) stefan Johansson, Tidaholm, 2:39:05, 99) Henrik Hellström, Gislaved, 2:39:29, 100) Björn Jorlöv, OK Skogshjortarna, 2:40:02, 100) Fredrik Svensson, IK Stern, 2:40:02, 102) Magnus Nilsson, Kungsbacka, 2:40:23, 103) johan Olausson, Essunga, 2:40:53, 104) Håkan Sörman, Tidaholm SOK Sisu, 2:41:03, 105) Martin Claesson, Skövde, 2:41:27, 106) Freddy Tengberg, Göteborgs SK, 2:41:37, 107) Viktor Ahlqvist, IK Stern, 2:42:31, 108) Henrik Widegren, Brännebrona SK, 2:43:13, 109) Per Ahlström, Okänt, 2:43:26, 109) Björn Nyman, Borås SK, 2:43:26, 111) Tomas Bader, Kungälv, 2:43:42, 112) Bo Welander, Tibro, 2:44:06, 113) Fredrik Hammar, Anderstorps OK, 2:44:25, 114) Andreas Bogesten, Anderstorps OK, 2:44:28, 114) Jimmy Wulcan, Grästorp, 2:44:28, 116) Klas Kälström, Ryda SK, 2:45:08, 117) Magnus Palmér, Hestra IF, 2:45:54, 118) Albin Andersson, OK Landehof, 2:46:11, 119) Håkan Sjöberg, Karlslunds IF SF, 2:46:21, 120) Anders Påhlson, Motala, 2:46:27, 121) Andreas Jorlöv, OK Skogshjortarna, 2:47:02, 122) Johan Hultberg, Ölmstad, 2:47:11, 123) Daniel Johansson, IFK Skövde SK, 2:48:56, 123) Joakim Ritzby, OK Reftele, 2:48:56, 125) Fredrik Stjärnvy, IF Rigor, 2:49:39, 126) Daniel Holm, Tidaholm, 2:49:52, 127) Henrik Lindberg, Skövde, 2:49:55, 128) Mikael Benjaminsson, Munkedals SOK, 2:50:49, 129) Johan Pettersson, Falköping, 2:51:32, 130) Johan Olausson, IFK Skövde SK, 2:51:36, 131) Michael Swärd, Tidaholm, 2:51:37, 132) Andreas Granevik, Lidköping, 2:51:38, 133) Lars-Erik Heimholt, Volvo IF, 2:52:31, 134) Christer Wessberg, Volvo IF, 2:52:37, 135) Onni Kari-Koskinen, IFK Skövde SK, 2:53:00, 136) Thomas Jalkling, Hässleholm, 2:53:07, 137) Gary Linnéusson, , 2:53:11, 138) Niels Peter Mortensen, Danmark, 2:54:22, 139) Emil Sjödin, Hindås SK, 2:54:35, 140) Fritiof Andersson, Tidaholm SOK Sisu, 2:54:48, 141) Joakim Isaksson, Tibro OK, 2:55:21, 142) Mattias Hedlund, Göteborg, 2:55:33, 142) Dan Kaminsky, Skövde, 2:55:33, 144) Fredrik Lööf, SWE, 2:56:34, 145) Jörgen Larsson, Herrljunga SK, 2:56:39, 146) Peter Malmberg, Kungälv, 2:56:56, 147) PHILIP Broberg, AXA SC, 2:56:57, 148) Magnus Haglind, Tidaholm SOK Sisu, 2:57:02, 149) Mattias Bengtsson, Östra Göinge, 2:57:05, 150) Hans Brandström, Svaide OK, 2:57:23, 151) Markus Carlsson, Lidköping, 2:57:56, 152) Henrik Holmén, Göteborg, 2:58:08, 153) Thomas Wedin, Skövde, 2:58:42, 154) Tommy Jonsson, Vara, 2:58:46, 155) Jesper Fredriksson, Kungsbacka, 2:58:55, 156) Mattias Brockmark, Mölndal, 2:59:35, 157) Anders Josefsson, Falköping, 2:59:49, 158) Emil Carlson, Mölndal, 3:00:24, 159) Erik Brandén, IK Stern, 3:00:38, 160) Carl Furhoff, IFK Skövde SK, 3:00:46, 161) Andreas Åhnstrand, Nybro Skidklubb, 3:01:23, 162) Hampus Persson, Mölndal, 3:01:42, 163) Ulf Persson, Mölndal, 3:01:46, 164) Anders Wallqvist, Jönköping, 3:01:48, 165) Sven Andersson, Göteborg, 3:03:58, 166) Erik Wahlström, Skövde, 3:04:28, 167) Jonas Wihlborg, Jönköping, 3:04:42, 167) Björn Sjökvist, OK Kullingshof, 3:04:42, 169) Ola Persson, Skövde, 3:04:47, 170) Robert Danielsson, Ängelholm, 3:05:43, 171) Pär-Magnus Bjurek, Tibro, 3:06:14, 172) Björn Ingemarsson, Alingsås, 3:07:18, 173) Jonny Dahlberg, Kungälv, 3:07:21, 174) Martin Andersson, Lund, 3:08:33, 175) Niclas Andersson, Falköpings AIK SK, 3:09:23, 176) Henrik Siösteen, IF Rigor, 3:09:24, 177) Magnus Elg, Vellinge, 3:09:26, 178) Ulf Lorentz Johansson, Trollhättan, 3:09:30, 179) andreas Haugland, Orust, 3:09:33, 180) Henrik Granqvist, Tidaholm, 3:09:59, 181) Göran Jern, IFK Skövde SK, 3:10:16, 182) Albin Nilsson, Uddevalla, 3:10:22, 183) Sören Larsson, Tibro, 3:10:27, 184) Peter Nohlin, Uddevalla, 3:10:54, 185) Jonas Norberg, Alingsås, 3:12:21, 186) Tomas Franzen, Partille, 3:12:33, 187) Simon Eriksson, , 3:15:53, 188) Johan Sandh, Herrljunga, 3:16:10, 189) Alfred Park, Gnosjö, 3:16:44, 190) Kimmo Holmquist, Uddevalla, 3:17:15, 191) Mårten Holm, Göteborg, 3:17:46, 192) Joakim Samuelsson, Göteborg, 3:17:55, 193) Joakim Färén, Skövde, 3:18:14, 194) Eivor Johansson, Navåsens FK, 3:19:21, 195) Michael Wallin, IK Stern, 3:19:26, 196) Stefan Svensson, Äspereds IF, 3:19:31, 197) Markus Gustafsson Angshed, Falköping, 3:19:38, 198) Johan Ribbing, Alingsås, 3:19:54, 199) Jan Lundberg, Göteborg, 3:20:27, 200) Oscar Andersson, Ängelholm, 3:20:36, 201) christian Ryngefors, Vara, 3:20:50, 202) Daniel Josefsson, Lidköping, 3:21:00, 203) Jonas Svefors, Skövde, 3:21:09, 204) Marcus Jodin, Göteborg, 3:21:20, 205) Mats Olsson, Lerum, 3:21:55, 206) Andreas Larsson, Lerum, 3:22:37, 207) Stefan Johansson, Skövde, 3:24:13, 207) Stefan Johansson, Skövde, 3:24:13, 209) Lars Johansson, Herrljunga SK, 3:24:56, 210) Rasmus Overby, Danmark, 3:26:05, 211) Markus Östberg, Skövde, 3:26:42, 212) Erik Jedenius, Göteborg, 3:26:45, 213) Gabriel Palmenäs, Göteborg, 3:26:54, 214) Mattias Cederborg, Motala, 3:27:27, 215) Roger Åkeson, Skövde, 3:27:32, 216) Henrik Pihlemark, Lugi SK, 3:28:25, 217) stefan Wallin, Skövde, 3:29:05, 218) Roger Hagstedt, Tidaholm SOK Sisu, 3:29:30, 219) Magnus Oderstam, Stenungsund, 3:30:15, 220) Hasse Jonsson, IFK Skövde SK, 3:30:33, 221) Rikard Arenius, Skövde, 3:30:46, 222) Stefan Borgström, Skövde, 3:30:53, 223) Jonas Lundell, Jönköping, 3:32:13, 224) Carl Dotevall, Göteborg, 3:32:23, 225) Rikard Eriksson, Stenungsund, 3:33:34, 226) Per Thorén, OK Landehof, 3:36:36, 227) Marcus Olsson, Lerum, 3:36:51, 228) Per Sundberg, Lidköping, 3:36:52, 229) Mattias Bengtsson, IK Stern, 3:38:23, 230) MIKAEL Andersson, Mölndal, 3:38:56, 231) Magnus Svensson, OK Landehof, 3:38:59, 232) Sandor Ujvari, Skövde, 3:40:04, 233) Patrik Glimvert, Göteborg, 3:40:05, 234) Thomas Blomfelt, Alingsås, 3:40:59, 235) Pontus Gunnarsson, Göteborg, 3:41:02, 236) Magnus Andersson, Skövde, 3:41:04, 237) Fredrik Körle, OK Landehof, 3:41:20, 238) Stefan Widdgård, Uddevalla, 3:41:39, 239) Martin Eriksson, Kungsbacka, 3:43:21, 240) Nils Östebo, Partille, 3:44:08, 241) Åke Nilsson, Göteborgs SK, 3:44:46, 242) Jan Hallgren, Istrums SK, 3:46:47, 243) Carl Johan Wahlund, Göteborg, 3:47:57, 244) Thomas Olander, Stenungsund, 3:48:16, 245) Fredrik Ahlstrand, Lidköping, 3:48:27, 246) Andreas Ohldin, Göteborg, 3:48:33, 247) Lars Andersson, Skövde, 3:49:20, 248) Jimmy Söhrman, Kungsbacka, 3:50:12, 249) Mats Olsson, Mölndal, 3:51:25, 250) Lars Tylén, Jönköping, 3:54:08, 251) Fredrik Andersson, Ale, 3:57:04, 252) David Jansson, Göteborg, 3:58:37, 253) Mats Åstrand, Mölndal, 3:58:57, 254) Niklas Särnberger, Mölndal, 3:59:50, 255) Patrik Ågren, Falköping, 4:01:23, 256) Henric Andersson, OK Landehof, 4:02:08, 257) Robert Andersson, Motala, 4:02:09, 258) Magnus Sternbåge, Göteborg, 4:02:39, 259) Carl Lehnér, Örebro, 4:05:48, 260) Henrik Lysemark, Göteborg, 4:06:06, 261) Claes Hammarson, Ale, 4:07:35, 262) Jan-Åke Hjert, Kungälv, 4:08:09, 263) Magnus Andersson, Osby, 4:08:12, 264) Mathias Overgaard Poulsen, Danmark, 4:09:07, 265) Mad Klit Jensen, Danmark, 4:10:19, 266) Nikolaj Lökke Christensen, Danmark, 4:10:20, 267) Thomas Petersson, Ystad, 4:10:33, 268) Andreas Fransson, Malmö, 4:21:39, 269) THOMAS Gabrielsson, Falköping, 4:26:56, 270) Alexander Folkesson, Kungsbacka, 4:37:13, 271) Thomas Lennartsson, Volvo IF, 4:41:27, 272) Jonas Möller, Mölndal, 4:54:43, 273) Henrik Krall, Falköpings AIK SK, 5:19:18.

21 km: 1) Richard Johansson, Lidingö, 1:10:05, 2) Daniel Einås, OK Skogshjortarna, 1:10:40, 3) Michael Forsman, K 3 IF, 1:15:22, 4) Kalle Brian, Skövde, 1:16:58, 5) Per Grehn, Mullsjö SOK, 1:18:22, 6) Ola Persson, Ski Team Skåne, 1:20:19, 7) Pontus Gunnarsson, Skövde, 1:22:19, 8) Anders Jonasson, Uddevalla IF, 1:23:18, 9) Johan Balkhammar, Skövde, 1:23:45, 10) Lennart Jansson, OK Alehof, 1:24:17, 11) Stefan Johansson, Uddevalla SK, 1:24:35, 12) Fredrik Johansson, Töreboda, 1:26:11, 13) Mats Hultman, Skövde, 1:27:48, 14) Hans-Åke Lundqvist, Osby, 1:28:37, 15) Kalle Leo, Skövde, 1:28:40, 16) Johan Lundqvist, Osby, 1:31:59, 17) Thomas Häggblom, Skövde, 1:33:16, 18) Martin Gustafsson, Munkedal, 1:34:10, 19) Lasse Jutemar, Rydboholms SK, 1:36:28, 20) Gustav Von Sydow, Göteborg, 1:36:56, 21) Henrik Larsson, Lidköping, 1:39:49, 22) Johan Ewerlöf, Karlsborg, 1:40:02, 23) Carl Sjöberg, Helsingborg, 1:42:57, 24) Fredrik Eckerman, Skövde, 1:43:39, 25) Jonas Lindahl, Gislaved, 1:43:46, 26) Michael Svensson, Olofström, 1:48:29, 27) Jens Petersson, Osby, 1:49:15, 28) Anders Hallgren, Tibro OK, 1:50:48, 29) Jörgen Eliasson, Skövde, 1:50:58, 29) Anders Brauer, Skövde, 1:50:58, 31) Andes Gustafsson, Skövde, 1:52:15, 32) Linus Nordh, Nacka, 1:55:28, 33) Magnus Almen, Ryda SK, 1:56:02, 34) André Pihlblad, Stockholm, 1:59:56, 35) Henrik Persson, Crossfit Skövde, 2:00:26, 36) Magnus Hylén, Mölndal, 2:04:17, 37) Roland Pihlblad, Osby, 2:06:59, 38) Rune Ekström, Lilla Edet, 2:12:39, 39) Axel Eek Hassring, Uddevalla, 2:14:05, 40) Mikael Fridlund, Glumslöv, 2:19:41, 41) Alexander Börjesson, Falköping, 2:20:02, 42) Lingfu Zeng, Göteborg, 3:24:21.

Damer 21-, 42 km: 1) Catharina Ramhult, Borås SK, 2:12:38.5, 2) Lubov Pospeshina, IFK Skövde SK, 2:33:45.6, 3) Lovisa Jern, IFK Skövde SK, 3:10:16.7, 4) Kerstin Lantz, Skövde, 3:16:04.4, 5) Elin Westerlund, Göteborg, 3:24:13.8, 6) Kristina Jönsson, Jönköping, 3:30:59.7, 7) Karin Nyman, Borås, 3:33:53.8, 8) Kajsa Kajsa Andersson, Sätilla Basket, 3:38:37.4, 9) Helena Ståhl Nordling, Skövde, 3:42:17.2, 10) Anna-Karin Green, Kungsbacka, 3:44:43.1, 11) Annelie Lindberg, Skövde, 3:49:44.4, 12) Helena Larsson, Tibro, 3:50:07.6, 13) Ylva Nilsson, Göteborg, 3:52:18.1, 14) Marie Åstrand, Mölndal, 3:58:57.6, 15) Sofi Kristensson, Göteborg, 4:03:38.5, 16) Maria Andersson, IK Stern, 4:08:11.3, 17) Fredrika Berntsson, Göteborg, 4:23:26.6, 18) Catrin Holmvik, Tidaholm SOK Sisu, 4:23:33.9, 19) Amanda Johansson, Göteborg, 4:31:40.3, 20) Charlotta Pihlemark, Lugi SK, 4:46:06.8, 21) Catharina Jedenius, Göteborg, 5:16:55.5.

21 km: 1) Lena Hilmersson, Göteborgs SK, 1:07:10.3, 2) Sara Lindberg, IF Hagen SK, 1:08:32.5, 3) Emma Musslinder, Falköpings AIK SK, 1:09:18.1, 4) Hanna Jansson, Lidingö, 1:10:40.4, 5) Agneta Göthberg, Göteborg, 1:14:16.9, 6) Camilla Wallin, Älvsby IF SK, 1:16:21.6, 7) Sara Kruse Eén, Göteborg, 1:16:41.2, 8) Karin Johnsson, Göteborg, 1:21:13.9, 9) Lena Wallström, Tidaholm, 1:22:31.1, 10) Helena Martinsson, Skövde, 1:22:35.4, 11) Maria Sahlén, Skövde, 1:23:09.5, 12) Martina Einås, OK Skogshjortarna, 1:35:05.0, 13) Anna Karlsson, Kungälv, 1:38:32.8, 14) Tanja Renfors, Karlsborg, 1:40:02.8, 15) Magdalena Persson, Mölndal, 1:41:25.2, 16) Camilla Jacobsson, IK Stern, 1:42:17.2, 17) Therese Häggsjö, Herrljunga, 1:43:34.3, 18) Eva Andersson, Sätilla Basket, 1:43:48.5, 19) Anja Johnsson Ohrankämmen, Göteborg, 1:44:12.5, 20) Arja Johansson, Skövde, 1:47:02.8, 21) Eva-Britt Jansson, Tidaholm SOK Sisu, 1:49:17.1, 22) Ann-Sofie Ewerlöf, Uddevalla, 1:49:47.6, 23) Annika Möller, Trollhättan, 1:50:27.8, 24) Gun Engström, IF Hagen SK, 1:53:37.8, 25) Linda Korpås, Herrljunga, 1:56:17.0, 26) Monica Rönnerman, Skövde, 1:56:59.2, 27) Jenny Von Sydow, Göteborg, 1:58:01.2, 28) Josefin Ohlson, Mariestad, 2:00:16.9, 29) Åsa Andersson, Sätilla Basket, 2:00:39.1, 30) Linda Lagervall, IK Stern, 2:04:11.6, 31) Ida Karlsson, Skövde, 2:11:55.6, 32) Anna-Lena Öhman, Trollhättan, 2:12:45.8, 33) Johanna Hermansson, Vänersborg, 2:16:13.1, 34) SANDRA Bjerke, Falköpings AIK SK, 2:19:48.3, 35) Annika Bjerke, Falköpings AIK SK, 2:19:50.1, 36) Marie Magnusson, Skövde, 2:26:33.7, 37) Anna Karlsson, Skövde, 2:30:08.1, 38) Sofia Blomfelt, Alingsås, 2:34:21.4, 39) Alexandra Sjöholm Hylén, Mölndal, 2:40:04.5.

VG5, 5 km: 1) Sara Ribacke Ribacke, Värnesborg, 19:46, 2) Per Karlsson, Göteborg, 20:14, 3) Lisa Maria Bergsten, Lidköping, 20:18, 4) Pernilla Larsson, Skövde, 20:36, 5) Marcus Lindstrand, VGR, 21:06, 6) Elisabeth Eliasson, VGR, 23:44, 7) Malin Fredh, Skövde, 24:25, 8) Nathalie Wallin, VGR, 24:57, 9) Maria Lingehed, VGR, 25:13, 10) Håkan Johansson, Grästorp, 25:15, 11) Sara Sjöblom, Kullavik, 25:40, 12) Malin Eriksson, Falköping, 25:42, 13) Sara Johansson, Falköping, 25:43, 14) Ulrika Lundqvist, Skövde, 25:44, 15) Ingbritt Wahlström, Askim, 26:02, 16) Ulls Nordh, Mariestad, 26:04, 17) Lars Fors, Jörlanda, 26:11, 18) Madeleine Funke, VGR, 26:31, 18) Ingela Jansson, Skövde, 26:31, 20) Annette Broo, Skövde, 26:42, 21) Marie Edvardsson Fors, Jörlanda, 27:53, 22) Anna Wennerholm, Töreboda, 27:58, 23) Weronica Dahlén, Okänt, 28:04, 24) Emma Andreasson, Göteborg, 28:36, 25) Sven Olsson, Henån, 28:45, 26) Johanna Bergman, Mariestad, 29:53, 26) Lena Johansson, Skövde, 29:53, 28) Maria Wennerholm, VGR, 29:55, 29) Anette Svensson, VGR, 30:05, 30) Nina Dahlström, , 30:06, 31) Gustav Andersson, Skövde, 32:28, 31) Anna Hammar, Falköping, 32:28, 33) Fredrik Andersson, Skövde, 32:30, 34) Jonatan Grenabo, Hjo, 32:39, 35) Lotti Grenabo, Team tappra barn, 32:43, 36) Annika Premberg, Göteborg, 33:14, 37) Britt-Marie Sand, Nol, 33:31, 38) Ulrika Melin, Lidköping, 33:38, 39) Ann-Sofie Lugn, VGR, 34:10, 40) Lisa Vernersson Andrae, Lidköping, 34:36, 41) Ann Lindström, VGR, 34:44, 42) Lise-Lotte Möller, VGR, 35:12, 43) Riitva Wiksjö, VGR, 36:59, 44) Margret Buchholst, VGR, 37:11, 45) Jonas Göransson, VGR, 37:13, 46) Ing-Britt Lind, Mariestad, 37:19, 47) Eva-Lena Stenberg, Tidaholm, 37:45, 48) Carina Fransson, Fjällbacka, 38:12, 49) Thomas Adolfsson, Skövde, 38:27, 50) Ingvor Gustavsson, VGR, 38:54, 51) Pia Augustsson Olsson, Skövde, 41:41, 52) Linda Karlsvärd, Lidköping, 41:47, 53) Rebecca Aspöind, VGR, 43:37, 54) Valter Ceraolo, Vänersborg, 43:59, 55) Gerd Asplind Österberg, VGR, 55:08, 56) Ann-Marie Magnsusson, VG regionen, 1:00:31, 57) Karolina Hellebjörk, Vinninga, 1:02:52, 58) Mirsada Persson, Göteborg, 1:02:59, 59) Neela Patel, Göteborg, 1:03:02, 60) Sandra Völkner, Lidköping, 1:03:29, 61) Eva Lindlöf, Vinninga, 1:03:46.