02 feb 2015 16:00

02 feb 2015 16:21

Nya ansikten efter uppehållet

HANDBOLL: En del nyförvärv – en del återkomster

Frankrikes finalseger mot Qatar satte punkt för årets världsmästerskap.

Samtidigt startade herrarnas elitserie om efter uppehållet där det har rört på sig en del i klubbarna.

Bland annat har IFK Kristianstad förstärkt med en landslagsmeriterad målvakt.

Handbollens transferfönster stänger visserligen inte förrän den 15 februari, men vissa av klubbarna har sett till att spetsa till sina trupper under uppehållet.

Den överlägsna serieledaren Kristianstad gjorde i mitten på januari klart med målvakten Magnus Dahl som, enligt klubbens hemsida, tidigare varit lagkamrat med bland andra Jonas Källman i Atlético Madrid. IFK som dessutom åkt på ett avbräck i form av Daniel Lindgren som ådragit sig en hjärtsäcksinflammation och väntas bli borta under 1-2 månader.

Nytt i Alingsås

Ett annat lag som förstärkt på spelarsidan är Alingsås, mästarlaget som värvat högernian Måns Gerdtsson från H43. AHK har dessutom förlängt kontrakten till 2017 med målvakterna Mikael Aggefors och Rikard Frisk, men också tappat Pål Wetterbrandt till CSM Bucuresti så sent som igår.

I övrigt går det också att notera att HK Malmös Adam Lönn är på väg tillbaka efter sin tunga skadeperiod med dubbla fotskador, samt att Lugis Simon Jeppsson är tillbaka efter sin svåra knäskada. Den 20-årige storskytten gjorde sex av Lugis 25 mål mot Alingsås i söndags.

Handbollens transferfönster stänger visserligen inte förrän den 15 februari, men vissa av klubbarna har sett till att spetsa till sina trupper under uppehållet.

Den överlägsna serieledaren Kristianstad gjorde i mitten på januari klart med målvakten Magnus Dahl som, enligt klubbens hemsida, tidigare varit lagkamrat med bland andra Jonas Källman i Atlético Madrid. IFK som dessutom åkt på ett avbräck i form av Daniel Lindgren som ådragit sig en hjärtsäcksinflammation och väntas bli borta under 1-2 månader.

Nytt i Alingsås

Ett annat lag som förstärkt på spelarsidan är Alingsås, mästarlaget som värvat högernian Måns Gerdtsson från H43. AHK har dessutom förlängt kontrakten till 2017 med målvakterna Mikael Aggefors och Rikard Frisk, men också tappat Pål Wetterbrandt till CSM Bucuresti så sent som igår.

I övrigt går det också att notera att HK Malmös Adam Lönn är på väg tillbaka efter sin tunga skadeperiod med dubbla fotskador, samt att Lugis Simon Jeppsson är tillbaka efter sin svåra knäskada. Den 20-årige storskytten gjorde sex av Lugis 25 mål mot Alingsås i söndags.