17 feb 2015 15:35

17 feb 2015 15:40

Mårten Gustavsson lämnar IFK Skövde

FOTBOLL: Division 2

IFK Skövde går miste om Mårten Gustavsson som har beslutat att lämna klubben efter bara ett år.

Dessutom försvinner anfallaren Christoffer Mako som har skrivit på för IF Tymer.

Däremot står det klart att det blir en fortsättning för en annan anfallare, målfarlige Joseph Muweke, som bestämt sig för att spela vidare.

Det har länge spekulerats kring Mårten Gustavssons framtid och det kommer det att fortsätta att göra. Det står däremot klart att det inte blir något mer spel i IFK Skövde. Hans sejour i klubben, som han var med och spelade upp i division 2, blir därmed bara ettårig.

– Vi hade gärna velat behålla Mårten men han har nu bestämt sig för att inte fortsätta att spela för oss. Samtidigt som det känns trist är det skönt att vi fått ett slutgiltigt besked, säger IFK Skövdes ordförande Joakim Wendt till klubbens hemsida.

Var Mårten Gustavsson hamnar är oklart. Han har tidigare stängt dörren till spel med Tibro AIK men har tränat med division 5-klubben IFK Hjo. Seriekonkurrenten Skövde AIK har också nämnts som potentiell ny klubbadress.

Christoffer Mako spelade i IFK Skövdes träningsmatch mot Skövde AIK i förra veckan men han väljer att trappar ner och kommer att spela för IF Tymer i division 5 nästa säsong.

Joseph Muweke, som gjorde 16 mål i serien ifjol, har dock bestämt sig för en fortsättning. IFK hoppas också göra klart med Tidaholms GIF:s Peter Eng – som provspelade med IFK Skövde i förra veckan – inom kort.

Det har länge spekulerats kring Mårten Gustavssons framtid och det kommer det att fortsätta att göra. Det står däremot klart att det inte blir något mer spel i IFK Skövde. Hans sejour i klubben, som han var med och spelade upp i division 2, blir därmed bara ettårig.

– Vi hade gärna velat behålla Mårten men han har nu bestämt sig för att inte fortsätta att spela för oss. Samtidigt som det känns trist är det skönt att vi fått ett slutgiltigt besked, säger IFK Skövdes ordförande Joakim Wendt till klubbens hemsida.

Var Mårten Gustavsson hamnar är oklart. Han har tidigare stängt dörren till spel med Tibro AIK men har tränat med division 5-klubben IFK Hjo. Seriekonkurrenten Skövde AIK har också nämnts som potentiell ny klubbadress.

Christoffer Mako spelade i IFK Skövdes träningsmatch mot Skövde AIK i förra veckan men han väljer att trappar ner och kommer att spela för IF Tymer i division 5 nästa säsong.

Joseph Muweke, som gjorde 16 mål i serien ifjol, har dock bestämt sig för en fortsättning. IFK hoppas också göra klart med Tidaholms GIF:s Peter Eng – som provspelade med IFK Skövde i förra veckan – inom kort.