28 feb 2015 11:05

28 feb 2015 17:40

Foto: Erica Augustsson

Stor fest i Arena Skövde

HK Country arrangerade klasshandboll för femte gången

NY VERSION: Nästan 600 skolungdomar spelade 132 matcher i hela Arena Skövde när HK Country arrangerade sin numera årliga klasshandboll under lördagen.
– Det här är en manifestation för idrotten i allmänhet och handbollen i synnerhet, myser HK Countrys ordförande Jan Karlgren.

Det var full fart från tidig morgon till kväll på lördagen när det var dags för HK Countrys femte upplaga av Klasshandbollen i Skövde.

– Det har flutit på alldeles utmärkt och ledarna har tagit ett stort ansvar. Det har fungerat jättebra, säger HK Countrys ordförande Jan Karlgren.

580 ungdomar i årskurs 2 till 5 fördelade på 60 lag spelade 132 matcher i Arena Skövdes alla hallar.

– Det här är en glädjens dag. Det är alltid en svår balansgång det här med resultat när det handlar om ungdomsidrott och det är problematiskt. Vi försöker att ha så lite resultatfokus som möjligt men samtidigt ska vi locka ungdomar till idrotten och VI kan inte heller lura dom, resultat är en del av idrotten, säger Karlgren och fortsätter:

– Det här ska ju ändå vara på riktigt men vi har gjort en kompromiss som vi tycker är bra när vi bara korar segrare i de två äldsta åldersklasserna. Vi vill inte ta bort det momentet helt men sedan är det mycket upp till ledarna att hantera matchresultaten. Merparten av ledarna klarar också det alldeles utmärkt.

Vad betyder klasshandbollen för er?

– Det innebär en nyrekrytering till handbollen som är jätteviktig för oss. Det här ger alla en chans att upptäcka idrotten. Alla föreningar i staden ser en effekt av ett större intresse och fler ungdomar som vill spela handboll efter klasshandbollen.

– Sedan betyder det mycket för oss ekonomiskt. Det innebär att vi i slutändan kan nå ett positivt resultat för verksamhetsåret.

Några tankar på att utöka med ännu fler årskullar finns inte.

– Vi skulle kunna vara åpna och öppna upp för att ha med alla årskurser mellan 1 och 9 för att nå ut maximal ekonomisk vinst men det avstår vi ifrån. När ungdomarna kommer upp i åldrarna blir det allt för stora skillnader mellan de som spelar handboll och dom som inte gör det. Därför tycker vi att vi har lagt det på en bra nivå som det är i dag.

HK Country är nöjt med konceptet med handboll under en enda dag med ett för- och eftermiddagspass.

– Vi är rätt så nöjda som det ser ut. Vi har inte nått något tak utan vi skulle kunna få med fler ungdomar men vi vill fortsatt ha det på bara en dag. Vi jobbar med att försöka få med elever från fler skolor och där handbollen inte har så stort fäste som det till exempel har i Stöpen.

– Alla deltagare får en plakett och dessutom lottar vi ut andra priser. Alla som deltar är vinnare, menar Karlgren.

Klasshandboll är en relativt ny företeelse där inspirationen helt kommer ifrån fotbollens dito.

– Det är rätt unikt i Sverige då det inte finns på så många orter. I Skövde är det riktigt stort i omfattningen sett i relation till stadens storlek.

I likhet med Klassfotbollen kostar det 150 kronor för eleverna att vara med och då ingår också en rad olika saker såsom tröjor och badbesök.

– Det är alltid tufft för de som har låga inkomster att få ihop sin ekonomi men vi tycker att det är en rimlig nivå. Det går alltid att diskutera summor men det kostar också pengar för oss att hyra arenan och sedan bygger detta helt på ideellt arbete i vår förening.

Det var full fart från tidig morgon till kväll på lördagen när det var dags för HK Countrys femte upplaga av Klasshandbollen i Skövde.

– Det har flutit på alldeles utmärkt och ledarna har tagit ett stort ansvar. Det har fungerat jättebra, säger HK Countrys ordförande Jan Karlgren.

580 ungdomar i årskurs 2 till 5 fördelade på 60 lag spelade 132 matcher i Arena Skövdes alla hallar.

– Det här är en glädjens dag. Det är alltid en svår balansgång det här med resultat när det handlar om ungdomsidrott och det är problematiskt. Vi försöker att ha så lite resultatfokus som möjligt men samtidigt ska vi locka ungdomar till idrotten och VI kan inte heller lura dom, resultat är en del av idrotten, säger Karlgren och fortsätter:

– Det här ska ju ändå vara på riktigt men vi har gjort en kompromiss som vi tycker är bra när vi bara korar segrare i de två äldsta åldersklasserna. Vi vill inte ta bort det momentet helt men sedan är det mycket upp till ledarna att hantera matchresultaten. Merparten av ledarna klarar också det alldeles utmärkt.

Vad betyder klasshandbollen för er?

– Det innebär en nyrekrytering till handbollen som är jätteviktig för oss. Det här ger alla en chans att upptäcka idrotten. Alla föreningar i staden ser en effekt av ett större intresse och fler ungdomar som vill spela handboll efter klasshandbollen.

– Sedan betyder det mycket för oss ekonomiskt. Det innebär att vi i slutändan kan nå ett positivt resultat för verksamhetsåret.

Några tankar på att utöka med ännu fler årskullar finns inte.

– Vi skulle kunna vara åpna och öppna upp för att ha med alla årskurser mellan 1 och 9 för att nå ut maximal ekonomisk vinst men det avstår vi ifrån. När ungdomarna kommer upp i åldrarna blir det allt för stora skillnader mellan de som spelar handboll och dom som inte gör det. Därför tycker vi att vi har lagt det på en bra nivå som det är i dag.

HK Country är nöjt med konceptet med handboll under en enda dag med ett för- och eftermiddagspass.

– Vi är rätt så nöjda som det ser ut. Vi har inte nått något tak utan vi skulle kunna få med fler ungdomar men vi vill fortsatt ha det på bara en dag. Vi jobbar med att försöka få med elever från fler skolor och där handbollen inte har så stort fäste som det till exempel har i Stöpen.

– Alla deltagare får en plakett och dessutom lottar vi ut andra priser. Alla som deltar är vinnare, menar Karlgren.

Klasshandboll är en relativt ny företeelse där inspirationen helt kommer ifrån fotbollens dito.

– Det är rätt unikt i Sverige då det inte finns på så många orter. I Skövde är det riktigt stort i omfattningen sett i relation till stadens storlek.

I likhet med Klassfotbollen kostar det 150 kronor för eleverna att vara med och då ingår också en rad olika saker såsom tröjor och badbesök.

– Det är alltid tufft för de som har låga inkomster att få ihop sin ekonomi men vi tycker att det är en rimlig nivå. Det går alltid att diskutera summor men det kostar också pengar för oss att hyra arenan och sedan bygger detta helt på ideellt arbete i vår förening.

  • Linus Hellman