10 mar 2015 18:20

10 mar 2015 18:20

Skövdelagen kämpade tappert

BANDY: Populär ungdomsturnering

Skövde Bandys traditionella ungdomscup för mixade U10- och U12-lag, en av landets största, genomfördes i lördags på Billingens isbana. Totalt deltog 24 lag och vinnare i den yngsta kategorin blev Villa Röd medan Hajstorp/Otterbäcken vann U12-finalen.

Totalt spelades 43 matcher där 13 lag i U10 och elva i U12 gjorde upp vid säsongsavslutningen i Skövde. Isbanan var för dagen var indelad i tre mindre planer och speltiden per match omfattade 25 minuter, utan sidbyte. Arrangerande Skövde Bandy ställde upp med två lag, ett i U10 och ett i U12, sex utespelare plus en målvakt per lag.

Historiskt sett var det 43:e gången som U-cupen arrangerades (första 1973). Sedan dess har upplägget varierat och även cup-beteckningarna. Vilket i det senare sammanhanget lett fram till en förändring. Från tidigare ”Kelas Cup” och ”Pelles Cup” till den samlande beteckningen Scan Cup.

– Inom idrottsrörelsen är det få föreningar som har råd att tacka nej till ekonomisk stöttning. Därför valde vi i år att flytta våra legendariska spelare/namngivare till klubbens historieböcker och låta cupen inleda en ny era, förklarade Skövde Bandys tävlingsledare Per Nordsjö.

Hård konkurrens

Med en sponsor på banan har alltså klubben lyckats skapa förutsättningar för cupens överlevnad i sportens hårt konkurrensutsatta värld.

– Det är många föreningar som kämpar för att barn och ungdomar ska engagera sig i just deras sport och Skövde Bandy är en av dessa. Förutom lagen som medverkade i dag har vi ett U14- och ett U16-lag. På sikt hoppas vi på ett juniorlag med spelare som knackar på dörren till A-laget, tillade Nordsjö.

I U10-cupen vanns finalen av Lidköpingslaget Villa Röd med 4–1 mot Karlstadbaserade Mosserud. I gruppspelet kämpade hemmalaget starkt men blev utslaget efter tre raka förluster. Resultatmässigt gick det bättre för U12-gänget som vann två av tre matcher i gruppspelet innan de förlorade uppgörelsen om tredje pris mot Surte med 3–4. Finalen för de äldre spelarna vanns av Hajstorp/Otterbäcken med 6–1 mot Jönköping.

Cupens 24 lag kom företrädesvis från västra Sverige, inklusive Värmland och Småland.

Totalt spelades 43 matcher där 13 lag i U10 och elva i U12 gjorde upp vid säsongsavslutningen i Skövde. Isbanan var för dagen var indelad i tre mindre planer och speltiden per match omfattade 25 minuter, utan sidbyte. Arrangerande Skövde Bandy ställde upp med två lag, ett i U10 och ett i U12, sex utespelare plus en målvakt per lag.

Historiskt sett var det 43:e gången som U-cupen arrangerades (första 1973). Sedan dess har upplägget varierat och även cup-beteckningarna. Vilket i det senare sammanhanget lett fram till en förändring. Från tidigare ”Kelas Cup” och ”Pelles Cup” till den samlande beteckningen Scan Cup.

– Inom idrottsrörelsen är det få föreningar som har råd att tacka nej till ekonomisk stöttning. Därför valde vi i år att flytta våra legendariska spelare/namngivare till klubbens historieböcker och låta cupen inleda en ny era, förklarade Skövde Bandys tävlingsledare Per Nordsjö.

Hård konkurrens

Med en sponsor på banan har alltså klubben lyckats skapa förutsättningar för cupens överlevnad i sportens hårt konkurrensutsatta värld.

– Det är många föreningar som kämpar för att barn och ungdomar ska engagera sig i just deras sport och Skövde Bandy är en av dessa. Förutom lagen som medverkade i dag har vi ett U14- och ett U16-lag. På sikt hoppas vi på ett juniorlag med spelare som knackar på dörren till A-laget, tillade Nordsjö.

I U10-cupen vanns finalen av Lidköpingslaget Villa Röd med 4–1 mot Karlstadbaserade Mosserud. I gruppspelet kämpade hemmalaget starkt men blev utslaget efter tre raka förluster. Resultatmässigt gick det bättre för U12-gänget som vann två av tre matcher i gruppspelet innan de förlorade uppgörelsen om tredje pris mot Surte med 3–4. Finalen för de äldre spelarna vanns av Hajstorp/Otterbäcken med 6–1 mot Jönköping.

Cupens 24 lag kom företrädesvis från västra Sverige, inklusive Värmland och Småland.