22 mar 2015 21:43

22 mar 2015 21:43

Jackpott för Skövdelagen

HANDBOLL: Både SHF och IFK tog sig vidare till finalspelet

Det krävdes direkt avgörande matcher.

Då visade sig såväl Skövde HF som IFK Skövde starkast och spelar finalsteg i Jönköping.

SHF har därmed representation i alla klasser.

– Fantastiskt kul för föreningen, en jätteframgång, säger tränaren Robert Elovson.

Både SHF och IFK stod som arrangör när det fjärde SM-steget avgjordes för B-flickor och -pojkar.

Och via olika vägar fram genom gruppspelen blev båda de avslutande gruppspelsmatcherna helt avgörande för lagens SM-öde.

Där det gick vägen för båda.

– Stor lättnad, konstaterar IFK-tränaren Fredrik Sääf.

– Vi har hållit på hela året för att ta oss till finalsteget och att det avgörs på det här sättet med en avgörande match är vi inte vana vid och det tog på oss lite grann.

Odramatiskt

Avslutningsmatchen mot H43 Lund blev å andra sidan helt odramatisk och avslagen och resulterade i klar IFK-seger med 23–11 följt av ett ganska dämpat firande.

Desto gladare var det timmen innan på andra sidan väggen i Arena Skövdes A-hall. Då vann Skövde HF med 24–19 mot Landskrona och tog i sin tur sig vidare till finalsteget som lottas på torsdag och avgörs i Jönköping den 17-19 april.

– Jag tycker tjejerna verkligen förtjänade detta. De tränar fyra dagar i veckan och har gjort så sedan den 8 augusti och kör under jullov och allt. Det är stort för dem, och för oss, säger Robert Elovson.

Siktar högt

Tillsammans med juniorerna och A-flickorna har Skövde HF representation i alla de tre SM-klasserna, medan IFK:s B-pojkar blir ensamma om att försvara föreningens färger i turneringen.

– Vi har hela tiden haft målsättningen att ta oss till minst semi i SM, sen får vi se om vi lyckas med det. Jag hoppas på SM-guld naturligtvis, och får vi till det så är det inte helt omöjligt, säger Sääf.

Efter uddamålsförlusten mot Kärra i premiären hamnade Skövde HF tidigt i en knepig sits och fick spela flera matcher av måstekaraktär, inte minst på söndagsförmiddagen då segern mot Gustavsberg var helt nödvändig för att gå vidare till det avgörande gruppspelet.

Väl där slutade det med gruppseger, och nu ser laget framåt.

– Kan vi ta fram moralen och visa viljan och framför allt få till målvaktsspelet så är det inte många lag som kommer göra mål på oss, säger Elovson.

Både SHF och IFK stod som arrangör när det fjärde SM-steget avgjordes för B-flickor och -pojkar.

Och via olika vägar fram genom gruppspelen blev båda de avslutande gruppspelsmatcherna helt avgörande för lagens SM-öde.

Där det gick vägen för båda.

– Stor lättnad, konstaterar IFK-tränaren Fredrik Sääf.

– Vi har hållit på hela året för att ta oss till finalsteget och att det avgörs på det här sättet med en avgörande match är vi inte vana vid och det tog på oss lite grann.

Odramatiskt

Avslutningsmatchen mot H43 Lund blev å andra sidan helt odramatisk och avslagen och resulterade i klar IFK-seger med 23–11 följt av ett ganska dämpat firande.

Desto gladare var det timmen innan på andra sidan väggen i Arena Skövdes A-hall. Då vann Skövde HF med 24–19 mot Landskrona och tog i sin tur sig vidare till finalsteget som lottas på torsdag och avgörs i Jönköping den 17-19 april.

– Jag tycker tjejerna verkligen förtjänade detta. De tränar fyra dagar i veckan och har gjort så sedan den 8 augusti och kör under jullov och allt. Det är stort för dem, och för oss, säger Robert Elovson.

Siktar högt

Tillsammans med juniorerna och A-flickorna har Skövde HF representation i alla de tre SM-klasserna, medan IFK:s B-pojkar blir ensamma om att försvara föreningens färger i turneringen.

– Vi har hela tiden haft målsättningen att ta oss till minst semi i SM, sen får vi se om vi lyckas med det. Jag hoppas på SM-guld naturligtvis, och får vi till det så är det inte helt omöjligt, säger Sääf.

Efter uddamålsförlusten mot Kärra i premiären hamnade Skövde HF tidigt i en knepig sits och fick spela flera matcher av måstekaraktär, inte minst på söndagsförmiddagen då segern mot Gustavsberg var helt nödvändig för att gå vidare till det avgörande gruppspelet.

Väl där slutade det med gruppseger, och nu ser laget framåt.

– Kan vi ta fram moralen och visa viljan och framför allt få till målvaktsspelet så är det inte många lag som kommer göra mål på oss, säger Elovson.

Välkommen att kommentera på sla.se. Vi förhandsmodererar alla kommentarer, om det är första gången du kommenterar läs våra regler kring artikelkommentarer.