24 mar 2015 17:57

24 mar 2015 17:57

Veteranen stannar i Villa

BANDY

Villa Lidköping fortsätter fylla på truppen med kontraktsförlängningar.

Senast i raden att stanna kvar i klubben är veteranen Jesper Bryngelson.

– Det känns fantastisk kul att fortsätta. Jag brinner verkligen för den här föreningen och hoppet om att vara med och ta steget allra överst lever fortfarande. Nu när Johan Esplund kommer tillbaka och Magnus Muhrén förstärker ledarsidan känns det extra spännande, säger 38-åringen i ett pressmeddelande.

Poängmaskinen ”Bryngel” kom till klubben inför säsongen 2007/2008 och har tecknat på ett nytt ettårskontrakt.

– Jesper är en av våra stora profiler och älskad av både spelare och supporters. Det är mycket glädjande att vi kommit överens om en fortsättning, säger föreningens klubbchef Jonas Johansson.

Senast i raden att stanna kvar i klubben är veteranen Jesper Bryngelson.

– Det känns fantastisk kul att fortsätta. Jag brinner verkligen för den här föreningen och hoppet om att vara med och ta steget allra överst lever fortfarande. Nu när Johan Esplund kommer tillbaka och Magnus Muhrén förstärker ledarsidan känns det extra spännande, säger 38-åringen i ett pressmeddelande.

Poängmaskinen ”Bryngel” kom till klubben inför säsongen 2007/2008 och har tecknat på ett nytt ettårskontrakt.

– Jesper är en av våra stora profiler och älskad av både spelare och supporters. Det är mycket glädjande att vi kommit överens om en fortsättning, säger föreningens klubbchef Jonas Johansson.