26 mar 2015 19:42

26 mar 2015 21:24

Ledare klara i IFK

HANDBOLL

IFK Skövde HK har gjort klart med ledare på junior- och A-pojkssidan inför nästa säsong. Klas Wahlström kommer att fortsätta som tränare för HK Skövde, men delar ansvaret med Andreas Agerborn. A-pojkarna kommer att tränas av Mats Ljungkvist och Fredrik Sääf.

– Det känns bra att ha detta på plats redan nu, vi har fått den kompetens vi behöver på denna nivå. Att ha klart det redan nu gör att dem i god tid kan börja planera försäsongen och spelartrupper, säger Sture Haglind i IFK:s ungdomsklubb på klubbens hemsida.

Meningen är att ansvariga för senior, junior och A-pojk även fortsättningsvis ska ha ett tätt samarbete.

 

IFK Skövde HK har gjort klart med ledare på junior- och A-pojkssidan inför nästa säsong. Klas Wahlström kommer att fortsätta som tränare för HK Skövde, men delar ansvaret med Andreas Agerborn. A-pojkarna kommer att tränas av Mats Ljungkvist och Fredrik Sääf.

– Det känns bra att ha detta på plats redan nu, vi har fått den kompetens vi behöver på denna nivå. Att ha klart det redan nu gör att dem i god tid kan börja planera försäsongen och spelartrupper, säger Sture Haglind i IFK:s ungdomsklubb på klubbens hemsida.

Meningen är att ansvariga för senior, junior och A-pojk även fortsättningsvis ska ha ett tätt samarbete.