27 mar 2015 16:39

27 mar 2015 16:39

SM-premiär flyttas till Falköping

ENDURO: Falköpings MK står som arrangör

Falköpings MK gör historisk entré som arrangör av årets SM-premiär 23 maj. Anledningen är att den från början tilltänkta arrangörsklubben i Bollebygd nekats tillstånd av berörda myndigheter.

– Tråkigt besked för våra vänner i Bollebygd, inte minst med tanke på att SM-premiären var planerad att köras på klubbens blivande motorsportområde. Men som sagt, myndigheterna sa nej i avvaktan på att anläggningen ska bli färdig, förklarar Rickard Ahlín, en av eldsjälarna i Falköpings MK som nu står inför sin hittills största uppgift när det gäller enduro.

– Det blev i och för sig kort varsel, men vi känner att klubbens medlemmar är med på det här. Så det känns väldigt bra. Dessutom har vi med anledning av rådande omständigheter fått tillstånd av Svenska motorcykelförbundet (Svemo) genomföra tävlingen på ett ganska litet geografiskt område. Det vill säga ganska korta transportsträckor mellan de olika specialproven, förklarar Rickard.

Uppdelad tävling

I huvudsak handlar det om terrängen på och omkring Falköpings motorstadion.

För att tidsmässigt få plats med alla klasser under den aktuella lördagen har tävlingen delats upp i två delar.

På förmiddagen genomförs Dam-SM, Veteran-RM och Bredd.

På eftermiddagen är det dags för SM på senior- och juniornivå.

– Tråkigt besked för våra vänner i Bollebygd, inte minst med tanke på att SM-premiären var planerad att köras på klubbens blivande motorsportområde. Men som sagt, myndigheterna sa nej i avvaktan på att anläggningen ska bli färdig, förklarar Rickard Ahlín, en av eldsjälarna i Falköpings MK som nu står inför sin hittills största uppgift när det gäller enduro.

– Det blev i och för sig kort varsel, men vi känner att klubbens medlemmar är med på det här. Så det känns väldigt bra. Dessutom har vi med anledning av rådande omständigheter fått tillstånd av Svenska motorcykelförbundet (Svemo) genomföra tävlingen på ett ganska litet geografiskt område. Det vill säga ganska korta transportsträckor mellan de olika specialproven, förklarar Rickard.

Uppdelad tävling

I huvudsak handlar det om terrängen på och omkring Falköpings motorstadion.

För att tidsmässigt få plats med alla klasser under den aktuella lördagen har tävlingen delats upp i två delar.

På förmiddagen genomförs Dam-SM, Veteran-RM och Bredd.

På eftermiddagen är det dags för SM på senior- och juniornivå.