30 mar 2015 13:16

31 mar 2015 14:05

Tobias Jansson till IFK Skövde

36-årige Tobias Jansson är klar för spel i IFK Skövde nästa säsong.

Jansson, som har Vretens BK som moderklubb, har tillhört Skövde AIK under större delen av sin karriär. Han har där hela tiden spelat i division l.

För tre år sedan gick han till Skara FC. Ifjol satte dock en knäskada satte stopp för spel.

- Tobias har opererat ena knät och säger att han känner sig redo för spel igen. Det innebär att vi får en rutinerad spelare som ger laget stadga, och som förhoppningsvis kommer att betyda mycket för våra unga spelare, säger IFK Skövdes ordförande Joakim Wendt till klubbens hemsida.

Tobias Jansson har tidigare spelat med IFK Skövde i futsal och var bland med i SM-slutspelet 2013.

Jansson, som har Vretens BK som moderklubb, har tillhört Skövde AIK under större delen av sin karriär. Han har där hela tiden spelat i division l.

För tre år sedan gick han till Skara FC. Ifjol satte dock en knäskada satte stopp för spel.

- Tobias har opererat ena knät och säger att han känner sig redo för spel igen. Det innebär att vi får en rutinerad spelare som ger laget stadga, och som förhoppningsvis kommer att betyda mycket för våra unga spelare, säger IFK Skövdes ordförande Joakim Wendt till klubbens hemsida.

Tobias Jansson har tidigare spelat med IFK Skövde i futsal och var bland med i SM-slutspelet 2013.