06 apr 2015 19:56

06 apr 2015 19:56

Skövde AIK fick sig rejäl genomkörare

FOTBOLL: Storförlust i genrepet

Resultatmässigt ett blytungt genrep för Skövde AIK.

Men i övrigt gav det ganska mycket.

– Vi fick en bra genomkörare och det var nyttigt för oss, säger tränaren Charbel Abraham.

5–1 låter som stora siffror, men det var ett mycket bra Örgryte som SAIK ställdes mot på annandagen. Hemmalaget hade ledningen med 3–0 redan i paus och kontrollerade sedan andra halvlek fullt ut, Sargon Abrahams reduceringsmål på slutet som undantag.

– Det är aldrig roligt att förlora, men samtidigt måste man acceptera det när man möter ett väldigt bra lag som har en betydligt högre nivå än vad vi har, säger Abraham.

Högre försvarsspel

Han lät laget spela med ett lite högre försvarsspel mot vad spelarna är vana vid och där hittade Örgryte, förhandsfavorit i söderettan, snabbt nycklarna till att låsa upp.

Extra framgångsrikt var hemmalaget på kanterna och i djupledsspelet där gästerna inte riktigt hängde med.

Men framför allt var det här en nyttig match för det ungdomliga Skövde AIK-laget.

– Om man ska lära sig något från motståndarna så är Örgryte ett bra lag att ta lärdom av, att se hur de löper i djupledsspelet där det kom spelare hela tiden som offrade sig och gjorde det riktigt bra. Det kan våra spelare ta till sig och göra det själva också så att de blir bättre.

”Nyttig match”

SAIK hade själva en del längre anfall i första halvlek, men i andra blev det mest försvarsspel och även om förlustsiffrorna blev stora med mindre än vecka kvar till seriepremiären tror inte Charbel Abraham att det påverkar så mycket.

– Det är inte så mycket att hänga upp sig på. Vi fick en bra genomkörare och det var nyttigt för oss. Som sagt, spelarna är väldigt unga och inte färdiga på något sätt och nu mötte dom många färdiga spelare i Örgryte. På det sättet tror jag det var en nyttig match.

5–1 låter som stora siffror, men det var ett mycket bra Örgryte som SAIK ställdes mot på annandagen. Hemmalaget hade ledningen med 3–0 redan i paus och kontrollerade sedan andra halvlek fullt ut, Sargon Abrahams reduceringsmål på slutet som undantag.

– Det är aldrig roligt att förlora, men samtidigt måste man acceptera det när man möter ett väldigt bra lag som har en betydligt högre nivå än vad vi har, säger Abraham.

Högre försvarsspel

Han lät laget spela med ett lite högre försvarsspel mot vad spelarna är vana vid och där hittade Örgryte, förhandsfavorit i söderettan, snabbt nycklarna till att låsa upp.

Extra framgångsrikt var hemmalaget på kanterna och i djupledsspelet där gästerna inte riktigt hängde med.

Men framför allt var det här en nyttig match för det ungdomliga Skövde AIK-laget.

– Om man ska lära sig något från motståndarna så är Örgryte ett bra lag att ta lärdom av, att se hur de löper i djupledsspelet där det kom spelare hela tiden som offrade sig och gjorde det riktigt bra. Det kan våra spelare ta till sig och göra det själva också så att de blir bättre.

”Nyttig match”

SAIK hade själva en del längre anfall i första halvlek, men i andra blev det mest försvarsspel och även om förlustsiffrorna blev stora med mindre än vecka kvar till seriepremiären tror inte Charbel Abraham att det påverkar så mycket.

– Det är inte så mycket att hänga upp sig på. Vi fick en bra genomkörare och det var nyttigt för oss. Som sagt, spelarna är väldigt unga och inte färdiga på något sätt och nu mötte dom många färdiga spelare i Örgryte. På det sättet tror jag det var en nyttig match.

Matchen i siffror

Träningsmatch, herrar

ÖRGRYTE IS–SKÖVDE AIK 5–1 (3–0)

Mål, SAIK: Sargon Abraham.

Välkommen att kommentera på sla.se. Vi förhandsmodererar alla kommentarer, om det är första gången du kommenterar läs våra regler kring artikelkommentarer.