08 apr 2015 06:00

08 apr 2015 15:38

IFK ställs mot väggen

HANDBOLLSKRÖNIKA:

Bara en match är spelad i den allsvenska kvalserien, men det känns redan som IFK Skövde står med ryggen mot väggen. Förlusten mot Aranäs i upptakten av den tio matcher långa serien kändes som en väckarklocka om vad som väntar.

Hungriga lag som vill upp. När det kommer meriterade elitserielag på besök blir det något av årets match.

Första omgången gav flera exempel på det. Västeråsirsta körde över Önnered med 29–22 och Ricoh vann med ett nödrop mot OV Helsingborg på bortaplan (20–19).

Att IFK Skövde bara var fyra poäng från SM-slutspel är inget man kan leva på nu när kontraktet skall räddas. Nu krävs det massor med hårt jobb om det skall gå vägen.

Att IFK Skövde dessutom drabbas av avbräck på spelarsidan är naturligtvis det sämsta som kan hända. Kristian Svensson var magsjuk senast och Linus Lake försvann tidigt med ljumskproblem, vilket nu även lagets storskytt Markus Stegefelt har drabbats av.

Nu lär Kristian Svensson spela mot Västerås, men Lake måste vila och vill det sig illa har han spelat sin sista match i IFK Skövde då han tagit beslut om att sluta efter säsongen. En muskelbristning kräver sin tid för att läka. Nu finns det dessutom risk för att även Stegefelt står över i afton. Inte utan att man lider med IFK som behöver alla sina nyckelspelare hela tiden.

Nu gäller det att gilla läget och visa att det finns tillräcklig kvalité i laget ändå. Vifta bort alla negativa tankar och i stället konstatera att man inte förlorat i Arena Skövde sedan den 7 november.

Hur som helst kommer vägen till elitseriekontrakt att bli slingrig med massor av farliga fallgropar längs vägen. Nu gäller det att tränarstaben lotsar laget rätt och att de rutinerade herrarna tar sitt ansvar.

Lite som skedde i Skövde HF när de kvitterade till 1–1 i SM-kvartsfinalserien mot Lugi. Då klev den mycket landslagsmeriterade duon Cecilia Grubbström och Anna-Maria Johansson fram. Grubbström storspelade i målet i ”Majsan” satte de avgörande bollarna på slutet. Även klubbens senaste landslagsspelare Michaela Ek hittade rätt när det som bäst behövdes.

Tränaren Magnus Frisk var efter förlusten i den första matchen missnöjd med att de etablerade spelarna inte levererade. Nu gav de svar på tal.

Kan laget prestera på samma nivå även i de närmaste matcherna har de alla möjligheter att gå till semifinal. Lugi är bra, men har utan tvekan mindre rutin i sitt lag. Efter att ha varit i Lund och sett matchen på annandagen vågar jag sticka fram hakan och tror att Skövde HF går till semifinal. IFK Skövde då? Det blir en rysare med lyckligt slut.

Hungriga lag som vill upp. När det kommer meriterade elitserielag på besök blir det något av årets match.

Första omgången gav flera exempel på det. Västeråsirsta körde över Önnered med 29–22 och Ricoh vann med ett nödrop mot OV Helsingborg på bortaplan (20–19).

Att IFK Skövde bara var fyra poäng från SM-slutspel är inget man kan leva på nu när kontraktet skall räddas. Nu krävs det massor med hårt jobb om det skall gå vägen.

Att IFK Skövde dessutom drabbas av avbräck på spelarsidan är naturligtvis det sämsta som kan hända. Kristian Svensson var magsjuk senast och Linus Lake försvann tidigt med ljumskproblem, vilket nu även lagets storskytt Markus Stegefelt har drabbats av.

Nu lär Kristian Svensson spela mot Västerås, men Lake måste vila och vill det sig illa har han spelat sin sista match i IFK Skövde då han tagit beslut om att sluta efter säsongen. En muskelbristning kräver sin tid för att läka. Nu finns det dessutom risk för att även Stegefelt står över i afton. Inte utan att man lider med IFK som behöver alla sina nyckelspelare hela tiden.

Nu gäller det att gilla läget och visa att det finns tillräcklig kvalité i laget ändå. Vifta bort alla negativa tankar och i stället konstatera att man inte förlorat i Arena Skövde sedan den 7 november.

Hur som helst kommer vägen till elitseriekontrakt att bli slingrig med massor av farliga fallgropar längs vägen. Nu gäller det att tränarstaben lotsar laget rätt och att de rutinerade herrarna tar sitt ansvar.

Lite som skedde i Skövde HF när de kvitterade till 1–1 i SM-kvartsfinalserien mot Lugi. Då klev den mycket landslagsmeriterade duon Cecilia Grubbström och Anna-Maria Johansson fram. Grubbström storspelade i målet i ”Majsan” satte de avgörande bollarna på slutet. Även klubbens senaste landslagsspelare Michaela Ek hittade rätt när det som bäst behövdes.

Tränaren Magnus Frisk var efter förlusten i den första matchen missnöjd med att de etablerade spelarna inte levererade. Nu gav de svar på tal.

Kan laget prestera på samma nivå även i de närmaste matcherna har de alla möjligheter att gå till semifinal. Lugi är bra, men har utan tvekan mindre rutin i sitt lag. Efter att ha varit i Lund och sett matchen på annandagen vågar jag sticka fram hakan och tror att Skövde HF går till semifinal. IFK Skövde då? Det blir en rysare med lyckligt slut.

  • Jan Larsson

Välkommen att kommentera på sla.se. Vi förhandsmodererar alla kommentarer, om det är första gången du kommenterar läs våra regler kring artikelkommentarer.