11 apr 2015 14:21

11 apr 2015 15:10

Foto: Erica Augustsson

Kungarna i Country hyllade

HK Country gör historisk entré i allsvenskan till hösten. I lördags hyllades seniorerna för seriesegern i division 1 i samband med föreningens ungdomsavslutning i Stöpenhallen som kryllade av ungdomslag.

– Det här svetsar samman hela föreningen och vi kommer att jobba ännu hårdare med integrering i klubben framöver, säger ordföranden Jan Karlgren.

HK Country hade ungdomsavslutning i Stöpenhallen under lördagen. Där stod flera aktiviteter i fokus för ungdomarna när klubben satte punkt för säsongen.

– Ledare och ungdomar träffas och man ser vilka som spelar i de andra lagen om man inte hade koll på det innan. Det är ett viktigt symbolvärde och vi binder ihop föreningen på det här sättet under småtrevliga former, säger ordföranden Jan Karlgren och fortsätter:

– Säsongen har, som vanligt vill jag påstå, varit lyckad. Ledarna har varit duktiga på att följa de direktiv som vi har. Det är lite svårt med lördagsmatcher för seniorer för det är många ungdomslag som spelar då, men vi hoppas att kunna få fler ungdomar till seniorernas matcher i framtiden.

Just klubbens herrlag stod i fokus under lördagen. De hyllades efter sin succésäsong som innebar serieseger och avancemang till allsvenskan. De fick gå ärevarv och sedan ta emot sina guldmedaljer från Svenska handbollsförbundet genom dess representant Per Ekberg.

Det är en välmående förening som hade avslutning. Country – som omsätter omkring en miljon kronor – noterade ett plusresultat på drygt 12 000 kronor för kalenderåret 2014.

– Vi ligger på plus och vi tycker att det är viktigt att signalera att vi inte äventyrar ekonomin och verksamheten. Vi har en liten buffert och framför allt har vi en ganska låg belastning på föräldrar och lag vad det gäller arbete och krav på att sälja. Det vill vi hålla kvar.

Ökade kostnader

Ett lag i allsvenskan innebär dock ökade kostnader.

– Det kommer att innebära en viss ökning men det är inga stora pengar. Vi kommer att jobba hårdare på sponsorsidan även om vi vet om att det är många som slåss om samma pengar. Vi har ingen övertro på sponsorintäkter, det är farligt att ha. Vi hoppas dock på en större publiktillströmning till matcherna.

Karlgren säger att klubben har blivit kontaktad av elitserieklubbar om potentiella spelare.

– Det handlar om spelare som de vill ska komma till en bra och utvecklande miljö och som de själva inte har möjligt att kontraktera. Där är Henrik Schneider (A-lagstränare) den avgörande faktorn. Det är inte fokus på att få hit några etablerade spelare utan det handlar om talanger, säger Karlgren och meddelar att individuella samtal med den befintliga spelartruppen intensifieras.

Country med knappt 400 medlemmar har 20 lag, varav 16 ungdomslag, i spel. Damlaget var en pigg nykomling i division 2 och det ser överlag bra ut för klubben som har lag i alla åldrar.

– Det vikigaste är att hålla barnen kvar inom idrotten och HK Country ska vara ett alternativ för alla.

Det delades även ut priser under lördagen. Kenneth Karlsson fick ta emot Sören Karlströms vandringspris och Jonathan Fogelström fick ta emot Andreas Larssons vandringspris. Tommy Otter mottog Bengt Henrikssons minne och Kajsa Karlgren fick priset A-flickor 75.

HK Country hade ungdomsavslutning i Stöpenhallen under lördagen. Där stod flera aktiviteter i fokus för ungdomarna när klubben satte punkt för säsongen.

– Ledare och ungdomar träffas och man ser vilka som spelar i de andra lagen om man inte hade koll på det innan. Det är ett viktigt symbolvärde och vi binder ihop föreningen på det här sättet under småtrevliga former, säger ordföranden Jan Karlgren och fortsätter:

– Säsongen har, som vanligt vill jag påstå, varit lyckad. Ledarna har varit duktiga på att följa de direktiv som vi har. Det är lite svårt med lördagsmatcher för seniorer för det är många ungdomslag som spelar då, men vi hoppas att kunna få fler ungdomar till seniorernas matcher i framtiden.

Just klubbens herrlag stod i fokus under lördagen. De hyllades efter sin succésäsong som innebar serieseger och avancemang till allsvenskan. De fick gå ärevarv och sedan ta emot sina guldmedaljer från Svenska handbollsförbundet genom dess representant Per Ekberg.

Det är en välmående förening som hade avslutning. Country – som omsätter omkring en miljon kronor – noterade ett plusresultat på drygt 12 000 kronor för kalenderåret 2014.

– Vi ligger på plus och vi tycker att det är viktigt att signalera att vi inte äventyrar ekonomin och verksamheten. Vi har en liten buffert och framför allt har vi en ganska låg belastning på föräldrar och lag vad det gäller arbete och krav på att sälja. Det vill vi hålla kvar.

Ökade kostnader

Ett lag i allsvenskan innebär dock ökade kostnader.

– Det kommer att innebära en viss ökning men det är inga stora pengar. Vi kommer att jobba hårdare på sponsorsidan även om vi vet om att det är många som slåss om samma pengar. Vi har ingen övertro på sponsorintäkter, det är farligt att ha. Vi hoppas dock på en större publiktillströmning till matcherna.

Karlgren säger att klubben har blivit kontaktad av elitserieklubbar om potentiella spelare.

– Det handlar om spelare som de vill ska komma till en bra och utvecklande miljö och som de själva inte har möjligt att kontraktera. Där är Henrik Schneider (A-lagstränare) den avgörande faktorn. Det är inte fokus på att få hit några etablerade spelare utan det handlar om talanger, säger Karlgren och meddelar att individuella samtal med den befintliga spelartruppen intensifieras.

Country med knappt 400 medlemmar har 20 lag, varav 16 ungdomslag, i spel. Damlaget var en pigg nykomling i division 2 och det ser överlag bra ut för klubben som har lag i alla åldrar.

– Det vikigaste är att hålla barnen kvar inom idrotten och HK Country ska vara ett alternativ för alla.

Det delades även ut priser under lördagen. Kenneth Karlsson fick ta emot Sören Karlströms vandringspris och Jonathan Fogelström fick ta emot Andreas Larssons vandringspris. Tommy Otter mottog Bengt Henrikssons minne och Kajsa Karlgren fick priset A-flickor 75.

  • Linus Hellman

Välkommen att kommentera på sla.se. Vi förhandsmodererar alla kommentarer, om det är första gången du kommenterar läs våra regler kring artikelkommentarer.