30 apr 2015 15:00

30 apr 2015 15:08

Skövde IK flyttar upp juniorer

ISHOCKEY

Skövde IK har valt att flytta upp tre juniorer till klubbens A-lag.

Skövde IK har bestämt sig för att lyfta upp tre ungdomar från juniorverksamhet till klubbens A-lag.

Det handlar om backen Axel Abrahamsson, född 1998, samt anfallarna Victor Tilander och Markus Svensson, båda födda 1996, som får chansen.

”Vi känner en stor tillfredsställelse i klubben att kunna göra detta. Axel är en back som vi tror mycket på i framtiden, Victor och Markus är två killar med en härlig inställning och som har en potential att kriga om platser i vår uppställning framåt höstkanten”, heter det i ett pressmeddelande från Skövde IK.

Skövde IK har bestämt sig för att lyfta upp tre ungdomar från juniorverksamhet till klubbens A-lag.

Det handlar om backen Axel Abrahamsson, född 1998, samt anfallarna Victor Tilander och Markus Svensson, båda födda 1996, som får chansen.

”Vi känner en stor tillfredsställelse i klubben att kunna göra detta. Axel är en back som vi tror mycket på i framtiden, Victor och Markus är två killar med en härlig inställning och som har en potential att kriga om platser i vår uppställning framåt höstkanten”, heter det i ett pressmeddelande från Skövde IK.