07 maj 2015 21:35

07 maj 2015 21:35

Våmb fick storstryk av Falköping

DIVISION 2 NORRA, DAMER FOTBOLL

Våmbs IF föll tungt på torsdagskvällen. Falköpings KIK vann med hela 7–1 (4–1) på Odenplan.

Det fortsätter att gå kräftgång för Våmbs damer i serieupptakten. I bortamötet med Falköpings KIK på Odenplan blev det en ny förlust, lagets fjärde raka, och den här gången rann siffrorna iväg till hemska 1–7 (1–4).

Våmb får fortsätta att vänta på första segern och poängen i årets seriespel. Desto muntrare i Falköping som tog andra segern i division 2 och svarade för en stark insats.

– Vi fick ut allt av våra spelare i dag. Vi håller en hög nivå och lagspelet fungerade riktigt bra, säger Falköpingstränaren Magnus Karlsson som tränade just Våmb förra året.

Han gav Julia Gegerfelt och Frida Jansson extra plus.

– Vi vinner rättvist men samtidigt rann siffrorna i väg lite. Våmb tog ledningen men det kändes ändå som om vi hade kontroll under i stort sett hela matchen. Vi utnyttjar vår spetskompetens som vi har med ett snabbt passningsspel och där vi stället om snabbt, fortsätter Karlsson som hyllade hela lagets insats.

Mål: Falköpings KIK: Sabina Ravnell 4, Rebecka Blennow 2, Johanna Georgsson. Våmbs IF: Emma Forslund.

Det fortsätter att gå kräftgång för Våmbs damer i serieupptakten. I bortamötet med Falköpings KIK på Odenplan blev det en ny förlust, lagets fjärde raka, och den här gången rann siffrorna iväg till hemska 1–7 (1–4).

Våmb får fortsätta att vänta på första segern och poängen i årets seriespel. Desto muntrare i Falköping som tog andra segern i division 2 och svarade för en stark insats.

– Vi fick ut allt av våra spelare i dag. Vi håller en hög nivå och lagspelet fungerade riktigt bra, säger Falköpingstränaren Magnus Karlsson som tränade just Våmb förra året.

Han gav Julia Gegerfelt och Frida Jansson extra plus.

– Vi vinner rättvist men samtidigt rann siffrorna i väg lite. Våmb tog ledningen men det kändes ändå som om vi hade kontroll under i stort sett hela matchen. Vi utnyttjar vår spetskompetens som vi har med ett snabbt passningsspel och där vi stället om snabbt, fortsätter Karlsson som hyllade hela lagets insats.

Mål: Falköpings KIK: Sabina Ravnell 4, Rebecka Blennow 2, Johanna Georgsson. Våmbs IF: Emma Forslund.