15 maj 2015 17:25

15 maj 2015 17:25

Mattias kör vidare

HANDBOLL

HK Country fortsätter att se om sitt hus inför den allsvenska debuten i höst.

Den senaste i raden som har bestämt sig för att köra vidare är den kvicke och finurlige kantspelaren Mattias Johansson, det meddelas på klubbens hemsida. Han gjorde en mycket stark säsong i division 1 och känns som en viktig komponent i Countrys lagbygge.

Tidigare har County meddelat att Per Nystedt, Niklas Forsmoo, Robert Gustafsson, Lukas Nyman, Oskar Thiberg och Viktor Kjellén är klara för nästa säsong.

Den senaste i raden som har bestämt sig för att köra vidare är den kvicke och finurlige kantspelaren Mattias Johansson, det meddelas på klubbens hemsida. Han gjorde en mycket stark säsong i division 1 och känns som en viktig komponent i Countrys lagbygge.

Tidigare har County meddelat att Per Nystedt, Niklas Forsmoo, Robert Gustafsson, Lukas Nyman, Oskar Thiberg och Viktor Kjellén är klara för nästa säsong.