19 maj 2015 14:00

19 maj 2015 14:06

Jonas Samuelsson till Sønderjyske

HANDBOLL

SLA har tidigare berättat om att Jonas Samuelsson lämnar IFK Skövde för spel i Danmark.

Nästa klubbadress för 24-åringen blir Sønderjyske.

Som SLA-sporten tidigare har rapporterat om så lämnar Jonas Samuelsson lFK Skövde för spel i Danmark. Den 24-årige högersexan ska spela för den danska klubben Sønderjyske för de två kommande säsongerna.

Sönderjyske som hör hemma i Sönderborg på södra Jylland, är ett mittenlag i den danska ligan.

Samuelsson har flera elitseriesäsonger bakom sig med blåvitt och gjorde 116 mål under den senaste säsongen.

– Vi får i Jonas Samuelsson en spelare som i stort sett har spelat nonstopp i den svenska ligan. Han övertygar i sitt spel, har ett bra skott och ett gott öga för mittsexan. Han är skicklig på att utnyttja sin längd och stor spännvidd, vilket också återspeglas i hans försvar spel. Jonas kommer att vara en stor tillgång för vårt lag, säger chefstränaren Morten Henriksen till klubbens hemsida.

Jonas Samuelsson besökte klubben tidigare i maj och fick då ett gott intryck av föreningen och staden.

– Det är väldigt professionella i Sønderjyske och därför är jag övertygad om att det är både ett bra och rätt steg att ta för mig i min egen utveckling. Den danska ligan är starkare än den svenska och man matchas hårdare i varje match. Jag hoppas att vi kan kvalificera sig oss slutspel den kommande säsongen, och jag ser fram emot att spela inför den fantastiska hemmapubliken, som jag har hört är helt unik, säger Jonas Samuelsson till klubbens hemsida.

Som SLA-sporten tidigare har rapporterat om så lämnar Jonas Samuelsson lFK Skövde för spel i Danmark. Den 24-årige högersexan ska spela för den danska klubben Sønderjyske för de två kommande säsongerna.

Sönderjyske som hör hemma i Sönderborg på södra Jylland, är ett mittenlag i den danska ligan.

Samuelsson har flera elitseriesäsonger bakom sig med blåvitt och gjorde 116 mål under den senaste säsongen.

– Vi får i Jonas Samuelsson en spelare som i stort sett har spelat nonstopp i den svenska ligan. Han övertygar i sitt spel, har ett bra skott och ett gott öga för mittsexan. Han är skicklig på att utnyttja sin längd och stor spännvidd, vilket också återspeglas i hans försvar spel. Jonas kommer att vara en stor tillgång för vårt lag, säger chefstränaren Morten Henriksen till klubbens hemsida.

Jonas Samuelsson besökte klubben tidigare i maj och fick då ett gott intryck av föreningen och staden.

– Det är väldigt professionella i Sønderjyske och därför är jag övertygad om att det är både ett bra och rätt steg att ta för mig i min egen utveckling. Den danska ligan är starkare än den svenska och man matchas hårdare i varje match. Jag hoppas att vi kan kvalificera sig oss slutspel den kommande säsongen, och jag ser fram emot att spela inför den fantastiska hemmapubliken, som jag har hört är helt unik, säger Jonas Samuelsson till klubbens hemsida.

  • Linus Hellman